Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

maltafestival poznań2010: Co za darmo zobaczysz w poniedziałek, 28 czerwca

Redakcja
Poniedziałek to czwarty dzień festiwalu Malta – od tego roku nazywającego się maltafestival poznań. Sprawdź, co za darmo będziesz mógł zobaczyć w przestrzeniach Poznania.

Od kilku lat Malta nie jest już festiwalem „czysto” teatralnym – w jej programie możemy odnaleźć m.in. przedstawienia taneczne, koncerty oraz performance łączące wiele dziedzin sztuki. To jeden z powodów, dla którego organizatorzy postanowili zmienić nazwę wydarzenia: zamiast Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta, to teraz maltafestival poznań2010.

Jednym ze zjawisk z pogranicza sztuk plastycznych i socjologii oraz historii jest prezentowany codziennie na rogu ul. Dąbrowskiego i Wikońskich fresk. Stylizowane na średniowieczne malowidło przedstawia narodziny pomysłu powstania w Poznaniu minaretu, obserwujemy etap ustaleń, uroczyste otwarcie i reakcje ludu – podzielonego wobec monumentalnej budowli. Odkrycie fresku w fabryce konserw Michała Stachyry to próba pokazania za pomocą dawnych metod współczesnych sporów, będąca jednocześnie zachwianiem prostego ciągu czasu na linii „przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”. Fresk oglądać możemy przez cały czas trwania maltafestival poznań2010 – do 3 lipca włącznie.

Jak trafić na wydarzenia maltafestival poznań2010:

Pokaż maltafestival poznań2010 - dzień czwarty - 28 czerwca na większej mapie

zielony - wydarzenia bezpłatne, czerwony - spaktakle biletowane, żołty - spotkania, fioletowy - film, niebieski - koncerty i muzyka

Trajets De Vie i Trajets De Ville francukiej grupy tanecznej Compagnie Ex Nihilo to jeden projekt o dwóch twarzach lub dwa projekty połączone wspólnym polem działania. W Trajets De Vie tworzą je ławki ustawione w przestrzeni miejskiej. Spełniają nie tylko funkcję obiektu użytkowego, stają się symbolicznymi miejscami oczekiwania, postoju i trwania – często w niewiadomym celu. Widzowie są zaproszeni do obserwacji ludzi, którzy okupują te miejsca i patrzą na mijający ich tłum, przecinające się ludzkie szlaki. Taniec jest sposobem na wyrażenie ich historii, momentów zastygnięcia i zamrożenia miejskiego zgiełku i nieopanowania. Trajets De Vie będziemy mogli oglądać od godz. 10 na ul. Półwiejskiej, przy Starym Browarze.

W Trajets De Ville następuje wyczekiwany cel – kulminacja. Tancerze opanowują kwartał ulic w poszukiwaniu możliwie intensywnej interakcji. Są uwikłani we wzajemne skomplikowane związki, trwają w stanie wyjątkowym, odzwierciedlającym miejski zgiełk, nadmiar bodźców oraz towarzyszącą mu nieuwagę – brak realnego kontaktu z innym – osobą i ciałem. Trans jest zatem podstawowym sposobem bycia mieszkańca współczesnego miasta – pędzącego w niewiadomym kierunku razem z innymi jednostkami, które częściej przypominają monady niż wspólnotę. Tym tanecznym zmaganiom francuskiej grupy będziemy mogli przyglądać od godz. 18.30 na ul. Ratajczaka, przy Starym Browarze.

Opuszczone i zapomniane miejsca powinny być traktowane jako inspiracja do podjęcia nowych i twórczych działań. Takie właśnie założenia ma projekt Fundament Ruina Anny Czarnoty i Miki Grochowskiej realizowany na byłym stadionie Warty. Artystki zainicjowały tę akcję przede wszystkim dlatego, by zachęcić poznaniaków do codziennych, spontanicznych działań na rzecz miasta. Co jest jednak najważniejsze, instalacja może powstać jedynie przy udziale ludzi. Początek – codziennie, do 3 lipca włącznie – o godz. 12.

O godz. 15 będziemy mogli wziąć udział w spotkaniu z Janem Lauwersem – reżyserem teatralnym, artystą sztuk wizualnych i pisarzem, współzałożycielem (razem z Grace Ellen Barkley) zespołu Needcompany. Spotkanie na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego poprowadzą Ana Brzezińska i Grzegorz Niziołek..

Pomieszczenia Starej Rzeźni zamieniły się w tymczasowe pokoje Domu Eutopii, który za trzy lata powstanie w Brukseli. Projekt, który zaaranżował Filip Berte, opiera się na solidnych fundamentach społecznych i politycznych. Refleksję na tych dwóch polach ma połączyć wymiar egzystencjalny. Artysta skupia się na sytuacji w Europie i dąży do odnalezienia uniwersalnego klucza, właściwego kwestiom ogólnoludzkim. Berte podjął się próby stworzenia imitacji takich miejsc. Projekt, którego część możemy zobaczyć w Starej Rzeźni, zakłada wybudowanie w 2013 roku Domu Eutopii w stolicy Europy – Brukseli, który wypełnią pokoje prezentowane między innymi w Poznaniu. Eutopię będziemy mogli zobaczyć codziennie o godz. 17, 18, 19, 20 i 21 w Starej Rzeźni.

O godz. 17 w sali audiowizualnej Muzeum Archeologicznego rozpocznie się projekcja filmu Les Guerries de la Beaute w reżyserii Perre’a Coulibeufa  na podstawie adaptacji odtworzonych spektakli Jana Fabra. Ten film jest niczym labirynt z wieloma wejściami, w którym Ariadna w sukni ślubnej prowadzi i zwodzi widza w dziwnym świecie naznaczonym metaforą, wielością osobowości, przeciwstawnymi dążeniami, parodią, rytuałem, odrealnieniem.

Godzinę późnie, o godz. 18.00 na Dziedzińcu Muzeum Archeologicznego rozpocznie się spotkanie z zespołem Berlin – antwerpskim kolektywem prezentującym na Malcie projekt „Bonanza”. Spotkanie poprowadzi Joanna Biernacka.

Wieczorem, w Klubie Festiwalowym czeka nas pierwszy z poniedziałkowych koncertów – o godz. 21 w Pasażu Kultury wystąpi Abigail Hopkins (zbieżność z nazwiskiem Anthony’ego Hopkinsa nieprzypadkowa – to córka słynnego aktora). Jako dziecko uczyła się gry na gitarze klasycznej, później zdecydowała, że chce zostać aktorką. Po eksperymentach scenicznych postanowiła wrócić do muzyki. Jej piosenki są liryczne i zarazem pełne ironii, dowodzą przenikliwości artystki w obserwowaniu rzeczywistości.

Brytyjski teatru Periplum, znany juz z przedstawień na placu Wolności, tym razem zaprasza na ul. Wroniecką (od strony synagogi) na Arquiem - spektakl-pochód inspirowany „The Songs of Innocence” Williama Blake’a oraz „Porphyria’s Lover” Roberta Browninga. Opowiada o pierwszej miłości, która popycha do morderstwa – jest balladą o niezwykłej sile wizualnej, która porywa tłum i przenosi publiczność w przestrzeń nocnej miejskiej procesji, zabarwionej mitycznym pragnieniem zatrzymania czasu i chęcią zemsty. W pulsującym muzyką, światłem i efektownymi popisami aktorów spektaklu artyści badają zarazem przestrzeń publiczną i rozrywkę jako pierwotne widowisko, w którym obserwacja niesie za sobą również ciężar współuczestnictwa. Początek o godz. 22.

Davida Zambrano fascynuje kulturowa wymiana. Jego taneczne solo Improvisation in Doors, które od godz. 22.30 będziemy mogli oglądać w Starym Browarze, zostało specjalnie zaadoptowane do otaczającej artystę przestrzeni. Między ciałem a przestrzenią toczy się spontaniczny dialog – bez efektów specjalnych, bez świateł. Tylko muzyka i taniec.

FM Belfast powstało pięć lat temu w Rejkiawiku. Brana przez nich muzyka elektro wydaje się najbardziej odpowiednia, aby oddać surowość i chłód klimatu Islandii. Brzmieniem nawiązują do lat 80. i czuć w tym wszystkim szczerą nostalgię, jak w ich hymnie ku pamięci technologii VHS. Początek koncertu FM Belfast w Klubie Festiwalowym o godz. 23.

O północy, Klub Festiwalowy ucichnie – ale tylko pozornie, rozpocznie się bowiem kolejna edycja Silent Disco – imprezy z muzyką odbieraną przez bezprzewodowe słuchawki. Pod hasłem “kiss kiss bang bang dance time” bawić się z name będa DJ-e: Stress, Bold i Carlitos Way.

Tyle za darmo będziemy obejrzeć w poniedziałek, 28 czerwca - trzeciego dnia maltafestival poznań2010 (wcześniej nazywającego się Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Malta).

Sprawdź cały program festiwalu:

28 czerwca
poniedziałek
29 czerwca
wtorek
30 czerwca
środa
czwartek2 lipca
piątek

3 lipca
sobota
Poznań bez papierosa
3 lipca

17, 18,
24, 25 lipca, Stary Rynek
3 lipca 2010 - Malta
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto