Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

maltafestival poznań2010: co zobaczysz za darmo w sobotę, 26 czerwca

Redakcja
Kolejny festiwalowy dzień to okazja do obejrzenia spektakli teatralnych, wzięcia udziału w spotkaniach, wydarzeniach artystycznych i koncertach. Sprawdź, gdzie będziesz mógł się bezpłatnie wybrać w sobotę.

Warto pamiętać, że chociaż w świadomości festiwal dalej funkcjonuje pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta, to od tego roku nazywa się zupełnie inaczej – bo maltafestival poznań2010. Między innymi dlatego, że już dosyć dawno temu Malta przestała być festiwalem „czysto” teatralnym – w jej programie możemy odnaleźć między innymi przedstawienia taneczne, koncerty oraz performance łączące wiele dziedzin sztuki.

Jednym ze zjawisk z pogranicza sztuk plastycznych i socjologii oraz historii jest prezentowany codziennie na rogu ul. Dąbrowskiego i Wikońskich fresk. Stylizowane na średniowieczne malowidło przedstawia narodziny pomysłu powstania w Poznaniu minaretu, obserwujemy etap ustaleń, uroczyste otwarcie i reakcje ludu – podzielonego wobec monumentalnej budowli. Odkrycie fresku w fabryce konserw Michała Stachyry to próba pokazania za pomocą dawnych metod współczesnych sporów, będąca jednocześnie zachwianiem prostego ciągu czasu na linii „przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”. Fresk oglądać możemy przez cały czas trwania maltafestival poznań2010 – do 3 lipca włącznie.

Mapa festiwalowych wydarzeń - jak trafić na spektakle

Pokaż maltafestival poznań2010 - dzień drugi - 26 czerwca na większej mapie

zielony - wydarzenia bezpłatne, czerwony - wydarzenia biletowane, żółty - spotkania, fiotetowy - film, niebieski - muzyka, koncerty

Spragnieni bardziej naukowego, ale pełnego rozwiązań praktycznych podejścia do sztuki mogą o godz. 11 wybrać się na Dziedziniec Muzeum Archeologicznego na wykład Julie Rowntree, na temat tworzenia powiązań pomiędzy sztuką a innymi dziedzinami życia codziennego, inspirowania wspierania sztuki przez biznes. Uwaga, wykład prowadzony będzie w języku angielskim.

Opuszczone i zapomniane miejsca powinny być traktowane jako inspiracja do podjęcia nowych i twórczych działań. Takie właśnie założenia ma projekt Fundament Ruina Anny Czarnoty i Miki Grochowskiej realizowany na byłym stadionie Warty. Artystki zainicjowały tę akcję przede wszystkim dlatego, by zachęcić poznaniaków do codziennych, spontanicznych działań na rzecz miasta. Co jest jednak najważniejsze, instalacja może powstać jedynie przy udziale ludzi. Początek – codziennie, do 3 lipca włącznie – o godz. 12.

Również w samo południe w Starym Browarze otwarta zostanie wystawa fotografii Jakuba Wittchena poświęcona tancerzom. „Pracując nad fotografiami do tego cyklu, przekonuję się jak serdeczni i otwarci na współprace są bohaterowie moich zdjęć, jestem w stanie zaryzykować stwierdzenia, iż odsetek ludzi pozytywnie nastawionych do otaczającego świata wśród tancerzy jest największym spośród środowisk lub grup społecznych z jakimi miałem dotychczas styczność. Prezentowane zdjęcia są pierwszymi z większego cyklu, a wystawa jest pokazem pracy niedokończonej, dzieła - w pewnym sensie dokumentu-rozrastającego się przez cały czas” – przekonuje nas Jakub Wittchen. Wystawę możemy oglądać do końca maltańskiego festiwalu – czy do 3 lipca.

O godz. 13.00 na Dziedzińcu Muzeum Archeologicznego czeka nas kolejne spotkanie – tym razem z autorami piątkowego koncertu In Search of the Soul of Jacques Brel.

Projekt The House of Eutopia Filipa Berte, nad którym zaczął pracę w 2006 roku, jest artystycznym wyrazem refleksji nad Europą jako polityczną i społeczną całością. „Zarówno jako architekt i artysta sztuk wizualnych szczególnie interesuje mnie egzystencjalny związek człowieka z przestrzenią (zwłaszcza w europejskich, nowoczesnych społeczeństwach)”. Koniec projektu przewidziany jest na rok 2013. Wtedy cały materiał zostanie zebrany w Domu Eutopii - konstrukcji wybudowanej na krótki czas w stolicy Europy, Brukseli. Do momentu znalezienia miejsca na taką budowlę będą konstruowane i rozwijane poszczególne pokoje tego Domu. Eutopię będziemy mogli zobaczyć codziennie o godz. 17.00, 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00 w Starej Rzeźni.

O godzinie 17.00  na Starym Rynku pojawi się, namiesza w głowach, a zaraz potem zniknie Pięścian grupy Twożywo. W tym samym czasie (o godz. 17.00) w Sali Audiowizualnej Muzeum Archeologicznego zaprezentowany zostanie film The Power of Thetrical Madness – zapis jednego ze spektakli Jana Fabra. Jego centralnym tematem jest baśc Andersena „Nowe szaty cesarza”. Fabre – podobnie jak dziecko które w baśni demaskuje nagość króla – obnaża to, co długo teatr definiowało – iluzję.

Kariera Julii Marcell to doskonały przykład na to, że dobra muzyka może obronić się sama. Julia eksperymentuje z możliwościami instrumentów i głosem, dążąc do osiągnięcia organicznych dźwięków. Swoją twórczośc nazywa classical punkiem, a dziennik „The Guardian” określił ją mianem „człowieka jutra”. Początek koncertu Julii Marcel o godz. 21 w Klubie Festiwalowym w Pasażu Kultury.

Wieczorem, o godz. 21.00, w przejściu podziemnym pod rondem Kaponiera rozpocznie się Notatnik Poznania czyli zupełnie nowa perspektywa zwiedzania obcego miasta stworzona przez „przyjezdnych” Michała Górczyńskiego i Patryka „Tik Tak” Matelę. Zaproponowana forma muzyczna nazwana została „utworem – opowieścią” i polega na przekształcaniu dźwięków miasta w muzykę
- Przewodnik przetwarza informator turystyczny na muzyczną partyturę, w której wyjście z pociągu, wysokość zabytków czy otoczenie sklepu spożywczego opisane są przez artykulację, tempo, rytm i ekspresję – zapowiada Michał Górczyński. - Przewodnik włącza do swojej opowieści wszelkie gesty i słowa, chcąc, by stały się integralną częścią utworu muzycznego. Koncert pod rondem będzie mobilną propozycją przesuwania się po surrealistycznej mapie miasta w kierunku parkingu, gdzie odbędzie się finalna symfonia z udziałem publiczności.

Brytyjska grupa Priplum zaprasza od godz. 22.00 na spektakl The Bell rozgrywany na placu Wolności. Hipnotyzująca opowieść o walce, nadziei i zbawieniu opowiada o starciu klanów w skonfliktowanym kraju, gdzie wrogowie – zaślepieni wzajemną nienawiścią – chcą siebie zrównać z ziemią. Absurd wojny i instynkt zniszczenia może trwać nadal i eskalować przemoc albo zakończyć się – wraz z decyzją o odbudowaniu świata na nowo, z ocalałych resztek.

Godzinę później, na Wzgórzu Przemysła, rozpocznie się kolejny plenerowy spektakl – Finis Terrae czeskiego zespołu Divadlo Continuo. Spektakl jest sugestywną wizualnie, alegoryczną opowieścią o dwóch podróżach – kobiecej i męskiej, których kres wyznacza zarazem tytułowe krańce świata. Podczas gdy mężczyźni wędrują po dalekich krajach, aby osiągnąć idealne cele, kobiety śnią o ich podróżach i miejscach, które zdobywają. Odbywają w ten sposób podróż introwertyczną, w głąb własnych wyobrażeń i fascynacji, ale także lęków. Te dwa różne sposoby podróżowania odzwierciedlają archetypiczną potrzebę poznawania, eksploracji zakrytych części świata.

W tym samym czasie – od godz. 23.00 – w Klubie Festiwalowym wystąpi duet Friska Viljor – czyli Daniel Johansson i Joakim Sveningsson. Jak sami twierdzą, robią to, co jest dla nich zabawą i wolnością. Poszukując ujścia dla swojej odradzającej się chęci życia nie wahaja się używać przeróżnych instrumentów – takich jak mandolina, piła czy dzwonki, a wszystko to przy akompaniamencie euforycznego śpiewu.

Po koncercie, Klub Festiwalowy ucichnie, ale tylko pozornie – rozpocznie się bowiem Silent Disco, czyli zabawa przy muzyce słyszanej za pomocą bezprzewodowych słuchawek. W tym roku DJ-e będą serwować muzykę na kilku niezależnych kanałach. Drugiej festiwalowej nocy, pod hasłem „everybody love somebody someone” bawić się z nami będą DJ-e: Stress, Benda i Nikita Z.

Ale to nie koniec drugiego maltańskiego dnia. Czy zastanawialiście się, jak dziś wyglądałaby Sobótka? Jaką balladę napisaliby dziewiętnastowieczni romantycy, gdyby przyszło im żyć w XXI wieku? I gdyby to wszystko przełożyć na współczesny język tańca oraz przenieść miejsce akcji znad jezior, łąk i lasów do nowocześnie zaaranżowanej architektury Starego Browaru? Równo o północy, w cyklu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie w przestrzeni centrum handlowego Starego Browaru odbędzie się  premiera spektaklu Przesilenie letnie – rezultat współpracy trzech osób: performerki i choreografki Magdaleny Przybysz, performerki i artystki wideo Zorki Wollny oraz kompozytorki Anny Szwajgier.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto