Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mały ZUS 2021. Dla kogo mały ZUS plus i ile wynosi? Zasady, jak go obliczyć i gdzie złożyć wniosek?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Mały ZUS 2021. Co muszą zrobić przedsiębiorcy?
Mały ZUS 2021. Co muszą zrobić przedsiębiorcy? brak
Mały ZUS plus 2021. Prowadzisz działalność gospodarczą - możesz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od dochodów z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym (czyli za 2020 rok). Mały ZUS plus to rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód zamknął się kwotą 120 tys. złotych w minionym roku. Składki są liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Co musi zrobić przedsiębiorca, by skorzystać z Małego ZUS-u?

Od 2019 roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek, zwanej „małą działalnością gospodarczą”. W 2020 roku zmieniły się przepisy. Czy w 2021 roku są zmiany? Jak rozliczyć mały ZUS 2021.

Bardzo ważne w przypadku małego ZUS jest zgłoszenie się w odpowiednim terminie. Zgłoszenie do małego ZUS plus powinno nastąpić do końca stycznia, jeśli przedsiębiorca uzyskał prawo do małego ZUS-u od 1 stycznia 2021 roku.

Co to jest Mały ZUS?

Mały ZUS to zmiana, z której mogą korzystać mali przedsiębiorcy. Dzięki niej najmniejsze firmy mogą uiszczać niższe, adekwatne do osiąganych przychodów składki na ubezpieczenie społeczne.

Od wielu lat mikroprzedsiębiorcy zwracali uwagę na to, że wysokość obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nie była skorelowana z ich możliwościami finansowymi.

Stała podstawa wymiaru składek, niezależna od wysokości przychodów, była barierą w rozwoju małych firm oraz negatywnie wpływała na ich przeżywalność.

To właśnie w momencie pojawienia się obowiązku opłacania pełnej wysokości składek ZUS, nawet 10 tys. przedsiębiorców rocznie decyduje się na zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej.

Mały ZUS plus 2021. Jak skorzystać?

Żeby skorzystać z Małego ZUS-u plus przedsiębiorca:

  • musi prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych,
  • przychód z tytułu działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym, jeśli prowadzony był przez cały rok, nie może przekroczyć 120 000 zł.

Jeśli w poprzednim roku przedsiębiorca zaczął, zakończył lub zawiesił działalność, przez co prowadzona ona była tylko przez część roku, limit którego nie może przekroczyć przychód z działalności jest odpowiednio niższy. Będzie on ustalony przez podzielenie 120 000 zł przez liczbę dni kalendarzowych poprzedniego roku i pomnożenie otrzymanego wyniku przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym. Otrzymany wynik należy zaokrąglić do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 50 groszy lub w dół, jeśli jest niższa.

Mały ZUS plus 2021. Kiedy nie skorzystasz?

Przedsiębiorca nie skorzysta z ulgi, jeśli:

  • w poprzednim roku (2020) prowadził działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, czyli podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni.
  • rozliczał się w formie karty podatkowej i był zwolniony ze sprzedaży od podatku VAT. Warunki te muszą być spełnione łącznie.
  • podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej)
  • spełnia warunki do opłacania „preferencyjnych składek”, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia
  • wykonuje dla byłego bądź obecnego pracodawcy to, co robił dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Mały ZUS 2021. Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia?

Jeśli przedsiębiorca w 2020 roku prowadził działalność gospodarczą i nie korzystał z „małego ZUS” lub „małego ZUS plus” powinien złożyć:

  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12, jeśli na dzień 31 grudnia 2020 r. podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie korzystał z „małego ZUS” albo
  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 70, 05 72, jeśli akurat 31 grudnia 2020 r. zakończy się okres 24 miesięcy korzystania z „preferencyjnych składek”
  • zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo - jeśli podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu - zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób z rentą przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).

Dokumenty te muszą być przekazane najpóźniej do 1 lutego 2021 roku.

Jeśli przedsiębiorca korzystał z „małego ZUS plus” w grudniu 2020 roku i nadal chce korzystać z „małej działalności plus” nie przekazuje żadnych dokumentów zgłoszeniowych.

Jeśli w styczniu 2021 roku firma rozpocznie lub wznowi prowadzenie działalności gospodarczej, która prowadzona była w 2020 roku (przynajmniej 60 dni) i z tytułu której przedsiębiorca nie korzystał w 2020 roku z „małego ZUS plus”, wtedy powinien on złożyć najpóźniej do 1 lutego 2021 roku:

  • zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo - jeśli podlegasz wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu - zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA), z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób z rentą przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).

WAŻNE!
Jeżeli rozpoczniesz lub wznowisz działalność po 25 stycznia 2021 r. (przez co do końca miesiąca zostanie mniej niż 7 dni), zgłoszenie do ubezpieczeń składasz w terminie 7 dni liczonymi od daty rozpoczęcia/wznowienia działalności.

Rozpoczniesz lub wznowisz działalność gospodarczą później niż w styczniu 2021 r., a którą prowadziłeś w 2020 r. (przynajmniej 60 dni) i z tytułu której nie korzystałeś w 2020 r. z „małego ZUS plus”, powinieneś złożyć:

  • zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo - jeśli podlegasz wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu - zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób z rentą przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).

Dokument ten musi być przekazany w terminie 7 dni liczonych od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej.

Jeśli przedsiębiorca będzie korzystał z „małej działalności gospodarczej plus” później niż w styczniu 2021 r., wtedy powinien przekazać do ZUS:

  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12, jeśli podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie korzystał z „małego ZUS plus” (np. zaprzestał wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy) albo
  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 70, 05 72, jeśli skończył okres 24 miesięcy korzystania z „preferencyjnych składek”
  • zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo - jeśli podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu - zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób z rentą przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).

Dokumenty te muszą być przekazane w terminie 7 dni liczonych od pierwszego dnia, w którym przedsiębiorca spełnia warunki do korzystania z „małego ZUS plus” (np. skończył okres „preferencyjnych składek” na ubezpieczenia społeczne w trakcie roku).

Mały ZUS 2021. Dla kogo jest przeznaczony?

  1. Aby skorzystać z Małego ZUS-u plus, oprócz wyżej opisanego kryterium przychodowego, trzeba również prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.
  2. Z obniżki składek nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w poprzednim roku w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT.
  3. Oprócz dotychczasowego obowiązku przedkładania przez przedsiębiorcę informacji o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz o podstawie wymiaru składek, powinien on przekazywać dane dotyczące dochodu oraz form opodatkowania. Te dodatkowe informacje przedsiębiorcy będą składać, jak dotychczas, w imiennym raporcie miesięcznym albo w deklaracji rozliczeniowej. Nie będzie to więc wymagać wypełniania żadnych dodatkowych nowych formularzy ani druków.
  4. Oprócz tego obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności. Chodzi o to, by przedsiębiorcy mieli szansę na uzbieranie stażu niezbędnego do otrzymania emerytury.
  5. Z rozwiązania nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Celem jest to, aby zapobiegać zjawisku „wypychania” pracowników z etatu na samozatrudnienie.
  6. Co do zasady, chęć korzystania z Małego ZUS-u plus będzie można zgłosić do końca pierwszego miesiąca obowiązywania tej regulacji (jeśli wejdzie w życie 1 stycznia 2021, to czas na zgłoszenie będzie do 31 stycznia 2021). Jednak w przypadku, gdy uprawnienie do korzystania z Małego ZUS-u plus uzyska się później, w trakcie roku, wówczas będzie przysługiwał termin 7 dni.
  7. Nie zmieni się kolejność korzystania z ulg w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne: najpierw „ulga na start”, potem 24 miesiące preferencyjnych składek, a następnie Mały ZUS plus.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mały ZUS 2021. Dla kogo mały ZUS plus i ile wynosi? Zasady, jak go obliczyć i gdzie złożyć wniosek? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto