Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz w obronie "Ósemki" - relacja MoDO

Redakcja
Uczniowie, nauczyciele i absolwenci poznańskiego VIII Liceum Ogólnokształcącego po raz kolejny manifestują w obronie swojej szkoły.

Jej istnienie zagrożone jest przez wysokość czynszu (1,8 mln zł), jakiego za wynajęcie budynku żąda od miasta Archidiecezja Poznańska. Dziś w marszu spod szkoły, przez plac Adama Mickiewicza, plac Kolegiacki pod siedzibę Kurii Arcybiskupiej przejdą sympatycy "Ósemki" chcąc w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców miasta na problemy, z jakimi boryka się ta jedna z najstarszych szkół.

Na miejscu jest nasz reporter - Łukasz Sawala, który za pomocą aplikacji Mobilnego Dziennikarza Obywatelskiego (MoDO) na bieżąco przesyła zdjęcia i informacje o tym, co dzieje się w czasie marszu.

Marsz rozpoczął się wcześniej niż planowano - bo już o godz. 9.50 około 800 osób ruszyło spod budynku szkoły.

Minifestujący idą jednym pasem ulicy Głogowskiej. W czasie przemarszu wstrzymany jest ruch samochodowy. Tramwaje jeżdżą normalnie.

Wśród manifestujących - dyrektor VIII LO Jadwiga Walkowiak.

Manifestanci kilka minut wcześniej przed Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.

O 10.20 marsz dotarł na rondo Kaponiera.

Od 10.32 manifestacja jest już na placu Mickiewicza.

Uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza - patrona szkoły.

Po odśpiewaniu hymnu szkoły Jadwiga Kondratiew opowiada o historii VIII LO.

10.53 Z placu Mickiewicza manifestacja idzie Świętym Marcinem w stronę Starego Miasta. Wstrzymany jest ruch samochodów na pasie prowadzącym od ronda Kaponiera. Przybyło policjantów zapewniających bezpieczeństwo w czasie przemarszu. Ocenia się, że manifestuje około 900 osób.

W ciszy uczestnicy marszu dochodzą do Starego Rynku.

11.07 Za chwilę marsz wejdzie na plac Kolegiacki

11.12 Na placu Kolegiackim po raz kolejny manifestanci odśpiewali szkolny hymn. Za chwilę spotkają się z Maciejem Frankiewiczem, wiceprezydentem Poznania i wręczą mu petycję w obronie szkoły.

11.18 Maciej Frankiewicz apeluje o zakończenie marszu na placu Kolegiackim.

11.21 Znamy już decyzję manifestujących: "Nie protestujemy przeciwko komukolwiek, a w obronie naszej szkoły. Chcemy się spotkać z obiema stronami." Zgaodnie z pierwotnym planem marsz pójdzie pod Kurię Arcybiskupią. Zdaniem Frankiewicza taka manifestacja jest niepotrzebna, bo miasto potrafi współpracować z Kościołem, a najlepszym tego przykładem jest otwarte dziś Okno życia. Ta argumentacja nie przokonuje jednak manifestujących zaniepokojonych losem swojej szkoły.

Z placu Kolegiackiego marsz zmierza w kierunku Ostrowa Tumskiego.

11.41 Manifestacja dotarła pod Kurię Arcybiskupią.

11.47 Do siedziby arcybiskupa nie wpuszczono wszystkich członków komitetu protestacyjnego. Przed pozostałymi oraz mediami po prostu zatrzaśnięto drzwi.

11.51 Arcybiskup zdecydował się przyjąć dyrektorkę szkoły, Sławomira Bździaka - przedstawiciela protestujących rodziców oraz jednego z uczniów. Pozostali, zgodnie z wolą hierarchy, muszą się rozejść.

12.21 Zakończyło się spotkanie delegacji manifestantów z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. Jadwiga Walkowiak, dyrektor VIII LO po wyjściu z Kurii powiedziała, że czuje się uspokojona. - Rozpoczynamy rekrutację na następny rok szkolny - twierdziła Walkowiak. - A przed nami teraz najważniejsza rzecz, czyli matura.
Decyzje w sprawie losów VIII Liceum Ogólnokształcącego mają być znane już na przełomie marca i kwietnia.

Na tym kończymy naszą relację MoDO z marszu w obronie VIII LO.

Przeczytaj także:

VIII LO: Nie zabierajcie naszego drugiego domu!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto