Masz autyzm? Zostań testerem oprogramowania!

Materiał informacyjny asperIT
Osoby ze spektrum autyzmu doskonale odnajdują się w zawodach związanych z szeroko pojętą analizą danych. Dlatego też na całym świecie są oni cenionymi specjalistami w branży IT. W naszym kraju to właśnie asperIT pozwala osobom ze spektrum autyzmu na rozpoczęcie kariery w branży informatycznej.

Celem projektu asperIT jest wyszkolenie grupy osób z autyzmem w zawodzie testera oprogramowania poprzez przygotowanie ich do międzynarodowego egzaminu ISTQB oraz umożliwienie zdobycia doświadczenia zawodowego poprzez staż w renomowanej firmie zajmującej się testowaniem oprogramowania.

Zapisy do edycji w Poznaniu już ruszyły. Na stronie internetowej https://asperIT.org można znaleźć formularz zgłoszeniowy stanowiący pierwszy etap rekrutacji. Uczestnikami projektu mogą stać się osoby, które skończyły 16 lat oraz mają zdiagnozowany autyzm. Edycja w Poznaniu realizowana jest przez Fundację asperIT w partnerstwie ze Stowarzyszeniem ProFUTURO.

Edycja w pigułce

Po okresie rekrutacji online, podczas której wypełniane są formularze zgłoszeniowe, najlepsi kandydaci zostaną zaproszeni do rozmów indywidualnych, które odbędą się w Poznaniu. Z tej grupy wyłonione zostaną osoby, które Fundacja zaprosi do wstępnych testów IT, mających na celu zbadanie kompetencji informatycznych kandydatek i kandydatów. Po przejściu tego etapu selekcji, najlepsze osoby zostaną beneficjentami projektu i zaczną cykl szkoleń społecznych. Dzięki nim grupa pozna się nawzajem, nabierze umiejętności społecznych niezbędnych w pracy zawodowej, wypracuje metody pracy zespołowej oraz nauczy lepszego zrozumienia własnych cech.

Etap szkoleń społecznych jest niezwykle ważny, ponieważ osoby ze spektrum autyzmu mają bardzo często problemy związane z funkcjonowaniem w miejscu pracy. Dzięki temu cyklowi szkoleń absolwenci asperIT są przygotowani nie tylko do pracy w branży informatycznej, ale również lepiej odnajdują się w społeczeństwie i są świadomi swoich przewag i ograniczeń – mówi Jacek Śmigiel, główny tutor projektu asperIT.

Następnym krokiem będzie cykl webinarów wprowadzających do zagadnień testowania oraz szkolenia techniczne, które zakończą się możliwością podejścia do międzynarodowego egzaminu certyfikującego ISTQB. Organizuje go dla Fundacji Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych. Najlepsi uczestnicy projektu będą mogli podejść do niego nieodpłatnie. Niezależnie od wyniku egzaminu, uczestnicy szkoleń będą mogli na zakończenie odbyć praktyki, które dadzą im pierwsze realne doświadczenie w pracy testera oraz co za tym idzie, wpis w CV i certyfikat ukończenia kursu asperIT.

Czym jest asperIT

Fundacja asperIT funkcjonuje od 2015 roku, natomiast pierwsza edycja projektu zrealizowana została w 2017 roku we Wrocławiu. Od początku misją Fundacji było wspieranie osób z autyzmem i zespołem Aspergera poprzez szkolenie ich do pracy w branży IT i wspieranie tym samym polskiego rynku technologicznego. Przez 4 lata asperIT przeprowadziło 3 edycje projektu we Wrocławiu oraz 2 w Warszawie. Ostatnia edycja w Warszawie była organizowana we współpracy z firmą Ernst & Young i doprowadziło do stworzenia zespołu ds. cyberbezpieczeństwa. Do tej pory asperIT przeszkoliło ponad 60 osób z autyzmem i zespołem Aspergera w ciągu 360 godzin szkoleń.

Chcemy w ten sposób wspierać osoby ze spektrum autyzmu w odnalezieniu się w społeczeństwie, równocześnie efektywnie wykorzystując ich nadzwyczajne zdolności, które mają szczególne zastosowanie w branży IT - opowiada Tomasz Jasiński - prezes Fundacji asperIT.

Edycja asperIT w Poznaniu będzie mogła zostać zorganizowana dzięki finansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Dodaj ogłoszenie