Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz magistra? To marsz na bezrobocie!

Lilia Łada
Lilia Łada
Stopa bezrobocia w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej można uznać za czysto kosmetyczne - wynosi tylko 2,4. Niepokoi jednak rosnący wzrost bezrobotnych wśród absolwentów wyższych uczelni.

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy 20,9 proc. zarejestrowanych bezrobotnych to osoby z wyższym wykształceniem. Dla porównania w latach poprzednich magistrzy stanowili tylko 8 proc. bezrobotnych. Dlaczego tak wiele osób z wyższym wykształceniem nie ma pracy?

Pierwszym powodem jest fakt, że - jak mówi Zygmunt Jeżewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy - tylko w tym roku w Poznaniu 40 tysięcy młodych ludzi skończyło studia, więc jest duża podaż. Niestety, młodzi ludzie bardzo często wybierają sobie studia, nie zastanawiając się nad tym, czy znajdą po nich pracę.

- Ludzie kończą socjologię, filozofię i chcą po skończeniu studiów pracować w zawodzie - mówi dyrektor - ale takiej pracy nie ma. Błędne założenia przyjmują już uczniowie gimnazjów i liceów, wybierając szkołę. Nie patrzą na swoje zdolności czy zainteresowania, ale na to, czy szkoła jest blisko domu, czy jest modna albo czy koleżanka też się tam wybiera.

Efektem takiego podejścia do studiowana jest dominacja absolwentów kierunków humanistycznych, którzy akurat nie są poszukiwani przez pracodawców. W dodatku daje się też zauważyć spadek jakości kształcenia.

- Jest wiele liceów, które przyjmują każdego, kto się zgłosi, a później wiele szkół wyższych, które równie chętnie przyjmą studenta, nie zagłębiając się zbytnio w jego osiągnięcia naukowe i oceny, bo na tym zarabiają - wyjaśnia dyrektor. - Jakość studiów też bywa różna. Spotkałem się z przypadkiem na jednej z prywatnych uczelni, gdzie na studiach podyplomowych studenci nie mieli zajęć z żadnym praktykiem, jedynie z teoretykami. Jakie oni będą więc mieli przygotowanie do zawodu?

Zdaniem dyrektora niedoceniana jest też wartość staży. Młodzi ludzie po studiach nie bardzo są nimi zainteresowani, bo staże są najcześciej nie najlepiej płatne, jednak popełniają duży błąd. Bo z danych PUP wynika, że ponad 70 proc. stażystów zostaje zatrudnionych w firmach, w których odbywają staż. Efektywność stażu jest więc olbrzymia.

Na pracę od zaraz szansę mają inżynierowie, księgowi i specjaliści od marketingu. Inni absolwenci będą musieli na pracę życia trochę poczekać lub popracować nie w zawodzie. Jednak mimo wszystko znacznie bardziej opłaca się skończyć studia niż poprzestać na średnim wykształceniu. Bo w dłuższej perspektywie szanse osób z wyższym wykształceniem przedstawiają się już znacznie lepiej. Jak wynika z danych PUP absolwenci studiów wyższych są o połowę krócej bezrobotni niż pozostali zarejestrowani w urzędzie pracy.


Photo Day 5.0

- Teatr Polski

7 CUDÓW POZNANIA

Weź udział w plebiscycie
KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto