Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2011 - Egzaminy już za dwa tygodnie [TERMINY]

Katarzyna Sklepik
Od 22 do 26 sierpnia uczeń będzie mógł poprawiać oblany egzamin
Od 22 do 26 sierpnia uczeń będzie mógł poprawiać oblany egzamin Archiwum
4 maja punktualnie o godzinie 9, tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących i techników, egzaminem z języka polskiego rozpoczną maraton maturalny, który potrwa trzy tygodnie.

Następnego dnia rozwiążą test maturalny z matematyki. To dwa z trzech obowiązkowych przedmiotów, które muszą zdać na poziomie podstawowym. Do kompletu wykazać się muszą znajomością języka obcego. Tu wybór pozostawiony jest uczniom.

Wielkopolscy maturzyści najchętniej wybierają język angielski (około 80 procent) pozostali zdają egzamin z języka niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego. Rzadziej z rosyjskiego i włoskiego.

Matura 2011 - Dokładny terminarz egzaminów

- By zdać egzamin maturalny z obowiązkowych przedmiotów uczeń musi zdobyć minimum 30 procent punktów - wyjaśnia Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. - W przypadku, gdy uczeń nie zda jednego z tych egzaminów będzie mógł go poprawić w sierpniu.

Poza obowiązkowymi egzaminami pisemnymi są jeszcze dwa ustne: jeden z języka obcego a drugi - z języka polskiego. Ten ostatni to tak zwana prezentacja maturalna na wybrany temat, którą uczeń samodzielnie przygotowuje od września i referuje przed komisją egzaminacyjną.

Matura 2011 - Egzaminy dodatkowe i poprawki

Pozostałe przedmioty, które maturzyści zdają jako dodatkowe (tak zwane rekrutacyjne) najczęściej wybierają na poziomie rozszerzonym. - Ci, którzy wybierają się na filologię polską lub na kierunki humanistyczne chętnie wybierają rozszerzony arkusz z języka polskiego - mówi Andrzej Karaś, dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Uczniowie mogą też zdawać języki obce na poziomie rozszerzonym. Co roku dużą popularnością cieszy się wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia i historia. Fizykę i astronomię, informatykę, historię muzyki, historię sztuki, filozofię, język łaciński i kulturę antyczną oraz wiedzę o tańcu wybierają nieliczni.
W przypadku przedmiotów dodatkowych zdawanych na poziomie podstawowym lub rozszerzonym nie można mówić o oblanym egzaminie. Te przedmioty nie podlegają takiej ocenie jak te, zdawane obowiązkowo. Tu nie ma 30-procentowego progu punktów, by zaliczono egzamin.

Na świadectwie z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej - które szkoły dostaną 30 czerwca - znajdzie się procentowy wynik z każdego przedmiotu.

Próbne testy maturalne 2011 - odpowiedzi


Wszystko o edukacji na www.natablicy.pl
Serwis specjalny Matura 2011

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto