Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowiecki honorowym obywatelem Poznania

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Podczas uroczystej sesji Rady Miasta pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Poznania. Ten sam tytuł przyznano również Lechowi Wałęsie.

Honorowe obywatelstwo obu wyróżnionym przyznali poznańscy radni, choć tym razem decyzja nie zapadła jednogłośnie – wątpliwości, czy pierwszy prezydent i premier III RP zasługują na ten zaszczytny tytuł, mieli przede wszystkim radni Prawa i Sprawiedliwości.

Wręczenie tytułów nastąpiło podczas uroczystej sesji Rady Miasta zorganizowanej 29 czerwca, czyli w dzień imienin patronów miasta – św. Piotra i św. Pawła. Uhonorowanie Wałęsy i Mazowieckiego w 2009 r. nie jest przypadkowe, bo właśnie w tym roku przypada 20. rocznica pierwszych wolnych wyborów, a w doprowadzeniu do tego niepodważalną rolę odegrali późniejszy prezydent i premier.

- Poznaniacy mogą być dumni, że poprosili o honorowe obywatelstwo dwie osoby, które są symbolami tamtych wydarzeń. Lech Wałęsa był w Poznaniu podczas odsłonięcia pomnika Poznańskiego Czerwca w 1981 r. Rząd Tadeusza Mazowieckiego wprowadził ustawę o samorządzie, w wyniku której podzielono się władzą z mieszkańcami, bo przecież to oni tworzą samorząd terytorialny – przypominał, otwierając sesję prezydent Poznania Ryszard Grobelny.     

- Ogromnie dziękuję za nadanie mi honorowego obywatelstwa miasta Poznania, co odczytuję za wielki zaszczyt – mówił, odbierając wyróżnienie w poznańskim ratuszu, Tadeusz Mazowiecki. – Czuję się związany z Poznaniem wieloma ludźmi, nawet w moim rządzie było kilku poznaniaków, a w latach 91-97 dwukrotnie byłem posłem z tego terenu.

Drugi z wyróżnionych – prezydent Lech Wałęsa nie pojawił się w Poznaniu, gdyż tego samego dnia musiał wyjechać do Brukseli. Honorowe obywatelstwo zostanie mu przekazane w późniejszym terminie.

Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono także tytuły zasłużonych dla miasta Poznania, które otrzymali:
- ksiądz Stefan Dusza: za ponad 40-letnią działalność w poznańskim wydawnictwie Pallottinum
- Alojzy Andrzej Łuczak: za zaangażowanie w tworzenie i prowadzenie ruchu młodych melomanów Pro Sinfonik
- Olcha Wierzbowska-Sikorska: za upowszechnianie kultury słowa pisanego

Ponadto wręczono nagrody miasta Poznania – naukową, artystyczną i sportową. Tę pierwszą otrzymała prof. Zofia Trojanowiczowa, pod której kierunkiem opracowano „Kalendarium życia i twórczości Cypriana Norwida”. Nagrodą artystyczną uhonorowano poetkę Krystynę Miłobędzką, a sportową kajakarkę Anetę Konieczną, która w ubiegłym roku wraz z Beatą Mikołajczyk wywalczyła srebrny medal olimpijski na igrzyskach w Pekinie. Medalistki jednak nie było na uroczystości.

- Aktualnie przygotowuje się do tego, aby dostarczyć nam kolejnego przyszłego medalistę – usprawiedliwiał będącą w ciąży Konieczną przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.

Nagrodę sportową otrzymał też najlepszy poznański trener – w tym roku kapituła postanowił nagrodzić trenera Macieja Wichtowskiego.

W czasie uroczystej sesji wyróżnienie otrzymał także prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak uhonorował go Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Czytaj też:
Wałęsa i Mazowiecki honorowymi obywatelami Poznania

Radni podczas wtorkowej sesji Rady Miasta po burzliwych dyskusjach ostatecznie przyznali Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania Lechowi Wałęsie i Tadeuszowi Mazowieckiemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto