Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MEDYCYNA - Poznańscy lekarze rozpoczynają badania nad nową szczepionką na stwardnienie rozsiane

Danuta Pawlicka
Nowy lek – neuro vax zyskał już wysoką ocenę w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest produkowany. Teraz jego efekty lecznicze poznają chorzy Wielkopolanie, którzy przez rok przejdą taką kurację w Zakładzie ...

Nowy lek – neuro vax zyskał już wysoką ocenę w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest produkowany. Teraz jego efekty lecznicze poznają chorzy Wielkopolanie, którzy przez rok przejdą taką kurację w Zakładzie Neuroimmunologii Klinicznej w Poznaniu. To nadzieja na złagodzenie objawów tej ciężkiej choroby.

Stwardnienie rozsiane to choroba neurologiczna prowadząca do niepełnosprawności. Dopada także ludzi młodych w pełni sił witalnych. Nie ma na świecie leku, który potrafiłby przywrócić chorym fizyczne zdrowie, które tracą z upływem czasu. Dlatego każdy nowy lek budzi ich wielką nadzieję na postęp w trudnej kuracji.
Wprowadzenie kilkanaście lat temu interferonu stało się przełomem w leczeniu stwardnienia rozsianego, ale i ten lek okazał się tylko częściowo skuteczny.
– Nie przerwano więc dalszych poszukiwań bardziej efektywnych form terapii. Jedną z nich jest próba zastosowania tak zwanych przeciwciał monoklonalnych. W przeciwieństwie do specyfików wcześniejszej generacji, działają one w sposób precyzyjny i wybiórczy tylko na poszczególne etapy choroby – tłumaczy profesor Jacek Losy, kierownik Zakładu Neuroimmunologii Klinicznej Katedry Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Przełomowy interferon z lat dziewięćdziesiątych działał na cały organizm. Nowszy od niego neuro vax nie ma już tej wady, ponieważ leczy selektywnie. Jest szczepionką przygotowaną do eliminacji limfocytów odpowiedzialnych za powstawanie procesów zapalnych, które niszczą osłonkę otaczającą nerwy. Z praktyki wiemy, co się dzieje, gdy uszkodzony zostaje przewód elektryczny i następuje przebicie prądu: wysiada instalacja. Podobne są skutki rozpadu białka otaczającego włókna nerwowe. Proces ten nazywa się demielinizacją i występuje w różnych częściach mózgu i rdzenia. Włókna nerwowe pozbawione izolacji nie mogą przewodzić impulsów nerwowych.

Więcej w dzisiejszym wydaniu [

Głosu Wielkopolskiego

](http://www.prasa24.pl) lub [

www.prasa24.pl

](http://www.prasa24.pl)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto