Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto skomercjalizuje żłobki - będzie drożej

Sandy
Sandy
Miejscy urzędnicy opracowali plan zakładający podwyżki opłat w ...
Miejscy urzędnicy opracowali plan zakładający podwyżki opłat w ... archiwum/sxc.hu
Nowy program reformy zakłada oddanie miejskich żłobków w zarządzanie podmiotom zewnętrznym. To oznacza m.in. wzrost opłat.
Na MM Moje Miasto Poznań każdy może publikować swoje materiały i wygrywać pieniądze! Co miesiąc ze wszystkich materiałów Dziennikarzy Obywatelskich opublikowanych na łamach mmpoznan.pl wybieramy najlepsze, a ich autorów nagradzamy! Każdego miesiąca w ten sposób rozdzielamy 500 zł! Przeczytaj wiecej o konkursie Tym żyje miasto!

Poznań jest miastem, w którym mieszka ponad pół miliona osób. Około 23 tysiące z nich to dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Opiece nad małymi dziećmi była poświęcona zeszłotygodniowa konferencja w Urzędzie Miasta. Z danych przedstawionych przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych wynika, że do 31 lipca tego roku, zapisanych do 14 poznańskich żłobków publicznych jest 1218 dzieci, a na miejsce oczekuje jeszcze 1700 maluchów. Koszty utrzymania tych żłobków to 15 milionów złotych rocznie, z czego 5 milionów pochodzi z budżetu miasta, a reszta pieniędzy to opłaty, jakie muszą uiszczać rodzice.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami to samorząd ma obowiązek sprawować nadzór nad placówkami publicznymi i niepublicznymi zapewniającymi opiekę nad dziećmi do lat trzech. Musi także prowadzić wykaz wszystkich dziennych opiekunów. Od czerwca w Urzędzie Miasta zarejestrowano tylko 5 niepublicznych placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech, które przygotowały dla najmłodszych mieszkańców miasta 93 miejsca.

– Istnieje oczywiście znacznie więcej takich placówek, które jednak z jakichś powodów nie zgłosiły się do rejestracji - mówi Elżbieta Dybowska, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Poznań planuje w latach 2012-2016 wprowadzenie specjalnego programu, mającego na celu usprawnienie przyjęć do żłobków wszystkich chętnych dzieci.

- Program zakłada m.in. komercjalizację żłobków miejskich, czyli oddanie ich w zarządzanie podmiotom zewnętrznym - wyjaśnia Dybowska. - Ma to zmniejszyć różnice między placówkami publicznymi i niepublicznymi, a tym samym ułatwić rodzicom znalezienie miejsca w żłobku dla ich dziecka. Miasto będzie bowiem przekazywać dopłaty do każdego miejsca niezależnie od tego, czy bedzie to skomercjolizowany dawny żłobek publiczny, czy placówka niepubliczna. Dotacja do miejsca w żłobku zawsze będzie taka sama, choć oczywiście różnice w samych opłatach w obu rodzajach placówek zapewne będą różne.

Program jednocześnie zakłada podwyżki opłat o około 12 proc. Najwcześniej nowe ceny zaczęłyby obowiązywać od przyszłego roku, ale nic nie jest jeszcze przesądzone. 

- To tylko propozycja - wyjaśnia Dybowska. - Do 18 września można wyrażać swe opinie na temat tego planu. Dopiero po ich zebraniu opracujemy końcowy raport, który przedstawimy prezydentowi miasta. Ostateczna decyzja będzie należeć i tak do Rady Miasta.






od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto