Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miecz św. Piotra: Wielkie widowisko nad Maltą!

Lilia Łada
Lilia Łada
Germańscy wojowie, Mieszko I, no i oczywiście miecz św. Piotra, ...
Germańscy wojowie, Mieszko I, no i oczywiście miecz św. Piotra, ... Lilia Łada
Germańscy wojowie, Mieszko I, no i oczywiście miecz św. Piotra, który pierwszemu władcy Polski wręczył biskup Jordan - w niedzielę nad Maltą odbędzie się spektakl "Miecz św. Piotra".

Miecz św. Piotra jest najstarszym artefaktem tego typu w naszym kraju, a biorąc pod uwagę jego wartość emocjonalną - pewnie też najcenniejszym. Ten miecz w 968 roku przekazał Mieszkowi I biskup Jordan jako dar papieża Jana XIII, a wspomina o tym Długosz w swojej kronice Vitae Episcoporum Posnaniensium. Według tradycji to tym mieczem święty Piotr odciął ucho Malchosowi, jednemu ze sług arcykapłana, podczas pojmania Chrystusa w ogrodzie Getsemani. Obecnie miecz jest przechowywany w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Przez wiele lat uważano, że miecz jest jedynie kopią pobłogosławioną przez papieża i powstał w X wieku. Okazało się jednak, że naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej po zbadaniu miecza doszli do wniosku, że jest on znacznie starszy i pochodzi najpóźniej z I wieku naszej ery.
- Poza tym o jego wieku świadczy też kształt - wyjaśnia Michał Błaszczyński z Muzeum Archidiecezjalnego. - Takie miecze można zobaczyć już na greckich amforach, i to właśnie w rękach rybaków. I co ważne, jest w Poznaniu nieprzerwanie przez wszystkie te lata...

Na potrzeby spektaklu została już wykonana replika słynnego miecza i zostanie ona przekazana na ręce władcy, tak jak mówi historia, przez biskupa Jordana - w tej roli sam Aleksander Machalica. Widowisku będzie też towarzyszył turniej wojów, a zwycięzca otrzyma w nagrodę właśnie replikę miecza św. Piotra.

- W następnych latach chcemy rozszerzyć turniej na całą Europę - mówi Piotr Czaja z Legionu X, jeden z organizatorów widowiska. - To najbardziej rozsławi Poznań, a za dwa lata nie będziemy się mogli opędzić od chętnych do udziału w turnieju...

By wziąć udział w turnieju, no i oczywiście w widowisku, poza dobrymi chęciami trzeba też dysponować odpowiednim strojem i wiedzą historyczną. Adam Starzyński prezentował się chętnym w stroju legionisty, a Krzysztof Szajstek - germańskiego woja.
- Według powszechnego i błędnego przekonania wszyscy walczący dla Rzymu ubierali się w stroje rzymskich legionistów - mówi Krzysztof Szajstek. - A przecież dla Rzymian walczyły oddziały najemników, także germańskich, którzy występowali w takich strojach jak mój. Choćby mój hełm jest repliką szyszaka znalezionego w Gnieźnie...

Germańskich wojów w działaniu i przekazanie miecza św. Piotra wszyscy chętni będą mogli zobaczyć nad Maltą, na polanie Harcerza, o godzinie 14. W widowisku weźmie udział ponad 150 osób

- Poznań to jedno z najważniejszych miast w Polsce - mówi Piotr Czaja. - Dowodem na to jest fakt, że to właśnie tu, do tego miasta, przyjechał biskup Jordan i przywiózł ten miecz, tu zaczęła się Polska jako państwo. Chcemy pokazać, jak to się działo, żeby przypomnieć poznaniakom, jak bardzo mogą być dumni ze swojej historii.

Czytaj także:
Widowisko historyczne z czasów Mieszka I nad Maltą

26 czerwca nad Maltą będzie można zobaczyć widowisko z udziałem ponad 150 osób pokazujące, jak do Poznania trafił miecz św. Piotra.




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto