18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MIĘDZYCHÓD - Rogale Marcina kontra rogale... świętego Marcina

Krzysztof Sobkowski
Rok temu na jarmarku pojawiły się rogale certyfikowane. Nie cieszyły się jednak wielkim zainteresowaniem
Rok temu na jarmarku pojawiły się rogale certyfikowane. Nie cieszyły się jednak wielkim zainteresowaniem fot. Krzysztof Sobkowski
Międzychodzcy cukiernicy twierdzą, że Poznań zawłaszczył sobie tradycję, poznańscy piekarze z kolei się bronią. Pat trwa, a mieszkańcy i tak zajadają się rogalami.

O tym, że rogale świętomarcińskie to nie tylko tradycja poznańska, ale także międzychodzka, w Między-chodzie wiedzą wszyscy. Świadczy o tym chociażby ilość zjadanych przez mieszkańców wypieków. Tylko w ubiegłym roku, podczas tradycyjnego Jarmarku Rogali, międzychodzianie zjedli ich około tony.
Międzychodzkie święto rogala odbyło się już siedem razy. Teraz znów się odbędzie, jednak po raz drugi będzie musiało uprzedzić dzień 11 listopada. I choć międzychodzianie nie mogą wypiekać rogali święto-marcińskich, ani używać tej nazwy, to rynek na pewno będzie pękał w szwach, a lokalni cukiernicy znowu nie będą nadążali z wydawaniem „Rogali Marcina z Międzychodu” czy „Rogali z białym makiem”.

– Rogale u nas były, są i będą – mówi stanowczo starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Międzychodzie Teofil Dobkowicz. – Mamy takie same rogale jak Poznań, tylko pod innymi nazwami. Poznańscy cukiernicy twierdzą, że Międzychód nie jest w Wielkopolsce i w ten sposób zawłaszczyli sobie tradycję – podkreśla.
– Czy się to komuś podoba, czy też nie, ale Międzychód jest miastem położonym w Wielkopolsce i od wielu lat kultywuje tradycję wypiekania rogali świętego Marcina. Ja sam wypiekam je od 1964 roku i nigdy nie zmieniłem receptury. Poznańscy cukiernicy każą nam teraz zapłacić za przygotowanie kolejnego unijnego wniosku o certyfikat. Byłem zrzeszony w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, ale kiedy wszedł w życie unijny certyfikat, odszedłem. W certyfikacie ustalono wagę rogala i cenę. Na nasze warunki była ona stanowczo za wysoka. Mam jednak swoje rogale, które smakują mieszkańcom i są o połowę tańsze – dodaje.
– To źle, że Międzychód został pominięty w unijnych procedurach – twierdzi burmistrz Międzychodu Roman Musiał. – Byliśmy przez pewien okres w województwie gorzowskim, ale to nie powód, by pomijać naszych rzemieślników w takich sprawach. Póki co jakoś sobie jednak radzimy. Zapewniam, że nasze rogale nie są gorsze od tych certyfikowanych, a za to tańsze – dodaje.

Inne zdanie na ten temat mają jednak poznańscy cukiernicy.
– Jeśli Międzychód miałby tradycję wypiekania rogali świętomarcińskich, to mógłby starać się o unijny certyfikat – stwierdza krótko Stanisław Butka, starszy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.

Od 2 lat mówi się o uzupełnieniu unijnego wniosku i rozszerzeniu go między innymi o Międzychód. – Procedura została uruchomiona – mówi Sebastian Suwała, doradca Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. – Międzychód już dwukrotnie został poproszony o udokumentowanie tradycji wypiekania rogala i nie potrafił tego zrobić. Współpraca z miejscowym Cechem Rzemiosł Różnych jest bardzo trudna. Unijne procedury są dość skomplikowane i wygląda na to, że Międzychód sobie odpuścił. Szkoda, bo cierpią na tym tylko mieszkańcy. Za wypiekanie rogali pod innymi nazwami, ale kojarzącymi się z nazwą zastrzeżoną, grożą kary finansowe, a także kara 2 lat więzienia – dodaje.

Na szczęście tradycji nie tworzą certyfikaty, a ludzie. Międzychodzianie na pewno potwierdzą to w sobotę. Wtedy bowiem odbędzie się tradycyjny Międzychodzki Jarmark Rogali. Rozpocznie się już o godzinie 10. Oprócz smakołyków będzie też inscenizacja wjazdu świętego Marcina do miasta na białym koniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto