Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe Targi Poznańskie już przed wojną tętniły życiem! Zobacz wyjątkowe archiwalne zdjęcia jednego z symboli Poznania

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Targi Poznańskie już od samego początku istnienia przyciągały do Poznania tłumy. Z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, wybraliśmy dla Was unikalne zdjęcia Targów Poznańskich z lat 20. i 30. XX wieku. 

Tak wyglądały targi poznańskie przed wojną! Galeria archiwalnych zdjęć --->
Targi Poznańskie już od samego początku istnienia przyciągały do Poznania tłumy. Z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, wybraliśmy dla Was unikalne zdjęcia Targów Poznańskich z lat 20. i 30. XX wieku. Tak wyglądały targi poznańskie przed wojną! Galeria archiwalnych zdjęć --->Narodowe Archiwum Cyfrowe
Targi Poznańskie to jeden z nieodłącznych symboli stolicy Wielkopolski. Położony w ścisłym centrum miasta obiekt od zawsze przyciągał do Poznania tłumy gości. Już przed wojną tętniło tam życie i odbywały się liczne wydarzenia gospodarcze i kulturalne. Z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, wybraliśmy dla Was unikalne zdjęcia Targów Poznańskich z lat 20. i 30. XX wieku. Przeżyjcie prawdziwą podróż w czasie!

Targi Poznańskie - historia

Historia początków Targów Poznańskich sięga już 1911 roku. Wtedy to na terenach u zbiegu obecnych ulic Roosevelta i Bukowskiej odbyła się Wystawa Wschodnioniemiecka. Wzniesiono wtedy charakterystyczną Wieżę Górnośląską, którą zaprojektował Hans Poelzig, profesor politechniki w Berlinie.

Idea zorganizowania przez Polaków targów w Poznaniu narodziła się w 1917 r., podczas zjazdu Związku Towarzystw Kupieckich w Poznaniu. Była to organizacja skupiająca polskich kupców z Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego. Miały to być targi międzynarodowe, zorganizowane na wzór Targów Lipskich. Pomysł na organizację cyklicznych wystaw wcielony został w życie parę lat później, po wygranym przez Polaków Powstaniu Wielkopolskim.

I Targ Poznański, jak wówczas nazywała się impreza, miał miejsce w 1921 (od 28 maja do 5 czerwca), a pierwszym dyrektorem został Mieczysław Krzyżankiewicz.

Pierwsze targi o charakterze międzynarodowym miały miejsce w 1925. Do tego momentu w targach mogły uczestniczyć firmy polskie, firmy z Wolnego Miasta Gdańska oraz firmy zagraniczne, które miały swoje filie w Polsce i reprezentowali je polscy obywatele. Jednak rok wcześniej, w 1924 doszło do podpisania umów z firmami z Czechosłowacji, Francji, Jugosławii, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii i Szwecji. W 1927 targi zostały przyjęte do Związku Targów Międzynarodowych.

Targi Poznańskie już od samego początku istnienia przyciągały do Poznania tłumy. Z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, wybraliśmy dla Was unikalne zdjęcia Targów Poznańskich z lat 20. i 30. XX wieku.

Tak wyglądały targi poznańskie przed wojną! Galeria archiwalnych zdjęć!

Zobacz też:

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć archiwalnego Poznania? Zapraszamy na niezapomnianą podróż w czasie do Poznania lat 60., 70. i 80. Pamiętasz, jak wyglądało miasto w PRL-u?

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W Poznaniu upamiętniono 104. rocznicę rozejmu w Trewirze:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Międzynarodowe Targi Poznańskie już przed wojną tętniły życiem! Zobacz wyjątkowe archiwalne zdjęcia jednego z symboli Poznania - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto