Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Tydzień Mediacji. Uczą, jak można rozwiązywać konflikty

KAS
W tej chwili w  Wielkopolsce realizowanych jest kilka projektów w udziałem Instytutu
W tej chwili w Wielkopolsce realizowanych jest kilka projektów w udziałem Instytutu EIM
Od 17 do 22 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji. Powinniśmy je stosować cały rok, ale zwłaszcza teraz warto o nich mówić.

Mediacje, które służą rozwiązywaniu sporów są niedrogim narzędziem dla wszystkich - mówi Marceli Kwaśniewski, dyrektor Europejskiego Instytutu Mediacji. - Przekonujemy do ich stosowania przez cały rok, ale szczególnie aktywnie robimy to podczas Międzynarodowego Tygodnia Mediacji.

Międzynarodowy Tydzień Mediacji trwa od 17 do 22 października, a podczas niego mediatorzy dyżurują w poznańskich sądach udzielając nieodpłatnie porad, organizują konferencje, spotkania, warsztaty.

Wszystko po to, by przekonać Wielkopolan do wyboru mediacji jako pierwszego kroku w każdej sprawie.

- Uczyńmy go jeszcze zanim pójdziemy do sądu. Warto, bo to się opłaca pod każdym względem - podkreśla dyrektor EIM.

Przede wszystkim mediacja trwa 2-3 miesiące, w przeciwieństwie do ciągnącego się latami procesu. Poza tym kosztuje częstą jedną dziesiątą tego co proces, a do tego umożliwia zawarcie porozumienia w którym wszyscy odnoszą korzyść i czują się wygrani.

- Często pada pytanie, czy ugoda, czyli efekt porozumienia ma taką samą moc jak wyrok sądowy - opowiada Marceli Kwaśniewski. - Oczywiście, że tak: gdy zostanie zatwierdzona przez sąd. Dlatego powinna być sporządzona przez wykwalifikowanego mediatora.

Choć mediacja funkcjonuje w polskim prawie od ponad 10 lat, zaledwie niewielkie promile spraw są rozwiązywane przy jej pomocy. Europejski Instytut Mediacji idzie o krok dalej.

- Chcemy nauczyć postawy mediacyjnej najmłodszych, zaczynając od uczniów 5 i 6 klas szkoły podstawowej, przez gimnazjalistów po uczniów szkół średnich - tłumaczy dyrektor EIM.

W tej chwili w Wielkopolsce realizowanych jest kilka projektów w udziałem Instytutu; w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Radawnicy, w gimnazjum w Koziegłowach i w gimnazjum w Daszewicach. W Zespole Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu wdrażany jest cały projekt wprowadzenia mediacji jako trwałego narzędzia rozwiązywania konfliktów szkolnych.

Urząd Miasta znalazł środki na dwa pilotażowe projekty EIM i Polskiego Centrum Mediacji, w ramach których w dziesięciu poznańskich szkołach prowadzone są warsztaty mediacyjne.

- Mediatorzy nie przychodzą z banalnymi prelekcjami które śmiertelnie nużą uczniów, lecz docierają do nich prowadząc lekcje warsztatowe uczące młodych ludzi jak skorzystać z mediacji, jakie daje im ona korzyści i jak zostać szkolnym mediatorem - opowiada mediator. - Niektórych to naprawdę zaczyna fascynować, więc trzeba mieć nadzieję, że wyrośnie nam pokolenie młodych mediatorów.

- Dopiero taka mediacyjna postawa skierowana nie na karę, a na naprawienie krzywdy i zadośćuczynienie może zmienić myślenie naszego społeczeństwa o konflikcie - uważa M.Kwaśniewski.- Kiedy myślimy o odwecie i zemście, nie ma mowy o porozumieniu pojednaniu. Tymczasem tylko one gwarantują trwałe zakończenie konfliktu. Ale tego jeszcze ani polskie społeczeństwo ani polscy politycy nie rozumieją. Dlatego , moim zdaniem, Tydzień Mediacji powinien trwać w Polsce przez cały rok.

Gdzie znaleźć dobrego mediatora poza Międzynarodowym Tygodniem Mediacji? Na stronie każdego sądu okręgowego, gdzie znajduje się lista mediatorów akredytowanych przez prezesa danego sądu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto