Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie Regały Książkowe już działają!

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Miejski Regał Książkowy
Miejski Regał Książkowy Zenon Kubiak
Pierwsi poznaniacy wymienili już książki na regałach, które w sobotę stanęły w czterech punktach miasta.

Projekt pod nazwą „Miejski Regał Książkowy” to nic innego, jak oryginalne wykorzystanie idei bookcrossingu. Przy Galerii Miejskiej Arsenał, w Bibliotece Raczyńskich, przy Collegium Maius na ul. Fredry oraz przed Teatrem Polskim stanęły regały z książkami. Każdy może sobie pożyczyć dowolną z nich, ale w dobrym tonie byłoby, aby na jej miejsce zostawił inną książkę. Nie ma jednak nad tym żadnej kontroli – wszystko opiera się na zaufaniu do poznaniaków, że nie będą książek kraść, a jedynie wymieniać.

Oficjalne uruchomienie projektu nastąpiło o godz. 13.
- Te regały będą żyć, jeśli książki będą wypożyczane, dokładane, kiedy po prostu będą w ruchu – mówi Dariusz Jaworski, wiceprezydent Poznania, zachęcając mieszkańców do korzystania z nietypowych wypożyczalni.

Pierwszą osobą, która skorzystała z regału ustawionego przy Arsenale była pani Beata Łowicka.
- Wypożyczyłam książkę „Mój ojciec i dęby” Arkadego Fiedlera, bo to mój ulubiony pisarz – mówi pani Beata. – A zostawiłam na półce „Piękne duchy” Eliota Pattisona, to opowieść o tybetańskim detektywie. Bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że spodoba się innym.

Regał przy Arsenale jest oszklony i mobilny – na noc będzie chowany. Jeszcze bardziej elegancki jest regał, który na razie stoi w holu Biblioteki Raczyńskich, ale docelowo ma także stanąć na zewnątrz.


Regał przed Teatem Polskim.

Regał na przystanku przy ul. Fredry.

Z kolei regał znajdujący się na przystanku tramwajowym przed Collegium Maius przy ul. Fredry wyglądem przypomina automat z napojami. Czwarty z regałów, który stanął przed Teatrem Polskim jako jedyny nie jest oszklony, ale za to się obraca.

Na półkach każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje klasyki jak powieści Stendhala, Heminghwaya, Sienkiewicza, jest literatura współczesna (m.in. popularny „Dziennik Bridget Jones”), a nawet romansidła. Wydane przez siebie pozycje przekazało także wydawnictwo Posnania.

Co jeszcze znajdzie się na regałach, zdecydują już poznaniacy, którzy przyłączą się do akcji wymieniania książek.

Przypomnijmy, że autorką pomysłu jest Agata Tryksza, która wygrał organizowany przez miasto konkurs „Centrum warte Poznania”.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii.




**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto