Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskim autobusem do Mosiny

Lilia Łada
Lilia Łada
Łatwa, szybsza i tańsza podróż do Poznania - takie korzyści dla osób mieszkających w gminie Mosina, a pracujących lub uczących się w Poznaniu niesie porozumienie gminy Mosina i miasta Poznań w zakresie lokalnego transportu zbiorowego.

Porozumienie dotyczy dwóch podmiejskich linii autobusowych 101 i 107. Trasa autobusu 101 biegnie z Poznania (Dębiec) przez Luboń, Łęczycę, Puszczykowo, Mosinę do Ludwikowa, a 107 z Poznania (Starołęka) przez Czapury, Wiórek, Babki do Daszewic. Obie linie są obsługiwane przez MPK. Umowy z gminą Mosina na obsługę tych tras wygasają jeszcze w tym roku - linii 101 w grudniu, a 107 w październiku, należało więc podjąć decyzję o dalszych losach obu linii.

Jak argumentował referujący sprawę Zbigniew Rusak, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, obie linie znacznie ułatwiają dojazd do miasta nie tylko mieszkańcom gminy Mosina, ale i poznaniakom mieszkającym na obrzeżach miasta.
- Mieszkańcy na przykład ulicy Rydzowej na Starołęce, gdyby nie było tego autobusu, mieliby około półtora kilometra do najbliższego przystanku - mówił dyrektor Rusak.

Zgodnie z porozumieniem autobus linii 101 będzie teraz nosił numer 651 i kursował na trasie Poznań (Dębiec) – Luboń – Łęczyca – Puszczykowo – Mosina – Ludwikowo – Dymaczewo Nowe (linia będzie utworzona z połączenia dotychczasowych linii nr 101 i linii gminnej nr 621 relacji Mosina – Dymaczewo Nowe). Autobus 107 będzie nosił numer 527 (obecna linia nr 107) na trasie Poznań (Starołęka) – Czapury – Wiórek – Babki – Daszewice. Miasto Poznań przejmuje realizację zadania gminy Mosina w zakresie funkcjonowania linii nr 651 oraz nr 527, a gmina Mosina zobowiązuje się do partycypacji w kosztach utrzymania tych linii.

- Roczne koszty utrzymania tych linii wynoszą 2 200 tys. złotych - wyjaśniał dyrektor Rusak. - 900 tysięcy z tej sumy to wpływy ze sprzedaży biletów, reszta będzie podzielona między Poznań i gminę Mosina, przy czym Poznań wyłoży 200 tys. złotych, a Mosina - o ile do porozumienia nie dołączą Luboń, Komorniki i Puszczykowo - resztę. Jeśli jednak te gminy nie dołączą do porozumienia, to autobusy nie będą się tam zatrzymywać na przystankach.

Jednak koszty takiego rozwiązania mogą, zdaniem dyrektora, ulec zmniejszeniu, bo przy wprowadzeniu biletu zintegrowanego na podróż do i z Poznania, który będzie tańszy niż kupowanie biletów oddzielnie na komunikację gminną i poznańską, powinna wzrosnąć ich sprzedaż, a więc i wpływy do budżetów gminy i Poznania. Radni jednogłośnie przyjęli tę uchwałę.

Przeczytaj także:
Do Mosiny na poznańskim bilecie?
Radni poparli projekt porozumienia, na mocy którego na liniach podmiejskich, które dowożą pasażerów z Mosiny będzie można podróżować na bilecie zintegrowanym, ważnym też w autobusach MPK.

Radiohead w Poznaniu

WSZYSTKIE WAŻNE INFORMACJE: bilety, jak trafić, plan koncertu, ciekawostki
WAKACJE 2009
W POZNANIU
kultura, sport, turystyka
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ
sprawdź co możesz wygrać
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto