Mieszkańcy Jeżyc wściekli po remoncie ulicy Nad Seganką. Ten chodnik to jest hit! Zobacz zdjęcia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Ul. Nad Seganką - nietypowy chodnik, brak przejść dla pieszych i brak miejsc postojowych dla samochodów. ZDM zapewnia, że jeszcze będą prowadzone tu prace i skrzyżowanie będzie przebudowane.
Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Ul. Nad Seganką - nietypowy chodnik, brak przejść dla pieszych i brak miejsc postojowych dla samochodów. ZDM zapewnia, że jeszcze będą prowadzone tu prace i skrzyżowanie będzie przebudowane. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Rada Osiedla Jeżyce - Facebook
Udostępnij:
Próbujemy dojść do porozumienia, ale doszliśmy już do ściany, stąd takie emocjonalne słowa – mówią radni rady Osiedla Jeżyce o drodze przy ul. Nad Seganką. Wykonano ją pospiesznie, niezbyt estetycznie, bez uwzględnienia uwag radnych – i nie można wykluczyć, że trzeba będzie ją przebudowywać w dwóch miejscach, by zapewnić bezpieczeństwo przejazdu. Szczególną uwagę zwraca kolorowych... chodnik. Miasto uspokaja – to rozwiązanie tymczasowe, rejon skrzyżowania będzie poprawiony.

Chodnik przy ul. Nad Seganką na pewnym fragmencie został wybudowany z kostki brukowej – mówiąc delikatnie – czterobarwnej. Mamy tu przypadkowo skomponowane kostki jasno- i ciemnoszare, czerwone i takie, które pomalowane biała farbą wyglądają tak, jakby pochodziły z rozebranego, fragmentu innej ulicy, na którym wymalowane były białe powierzchnie. Mieszkańcy w czasie dyskusji na Facebooku ironizują, wskazując przy okazji inne mankamenty ulicy Nad Seganką, a na pytanie radnych - „Czy tak powinna wyglądać droga wjazdowa na Nowe Jeżyce?" odpowiadają - „Na Nowe Jeżyce może i tak, ale na Stare z pewnością nie”…

Radni przygotowali uchwałę z uwagami dotyczącymi powstającej ulicy, przekazali je Zarządowi Dróg Miejskich, ale otrzymali odpowiedź, że wykonawca nie musi konsultować z Radą tej inwestycji.

- Mamy kontakt z wykonawcą budowy, mieliśmy także projekt przekazany Zarządowi Dróg Miejskich, przeanalizowaliśmy go i zebraliśmy kilka uwag, przy spełnieniu których już chcieliśmy akceptować projekt – opowiada Adam Dzionek, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Jeżyce. - Wstępnie też opiniował go ZDM, ale okazało się, że… i tak jest już nieaktualny, bo przygotowano już drugi projekt, będący odzwierciedleniem stanu obecnego. Zaopiniowaliśmy drugi projekt negatywnie, ale usłyszeliśmy, że to i tak nie ma znaczenia, bo Rada nie musi tego opiniować. W momencie przesłania do opiniowania projektu organizacji ruchu dla ulicy Nad Seganką deweloper już kończył budowę tej drogi bez uzyskania stosownych uzgodnień. Tym niemniej nasza opinia była jednoznacznie negatywna, a w uzasadnieniu opisaliśmy szereg uwag, oraz konieczność zastosowania przyjętych w mieście standardów technicznych i estetycznych oraz takich rozwiązań, jakie są na innych ulicach i skrzyżowaniach Jeżyc, z uwzględnieniem faktu, że teren jest objęty ochroną konserwatorską.

Zobacz też: Święty Marcin w przebudowie, ale miasto już myśli o kolejnych inwestycjach - na placu Wolności i Ratajczaka

Radni skrytykowali brak przejść dla pieszych i dwóch wyniesionych skrzyżowań u zbiegu ul. Nad Seganką z poprzecznymi ulicami.

- Chcemy, by było bezpiecznie, a tu nie ma przejść dla pieszych, krawężnik na długim odcinku jest obniżony, a na 180 metrach stanąć mają niezbyt estetyczne barierki typu trzepak – dodaje Filip Schmidt, przewodniczący Zarządu Osiedla Jeżyce. - Mieszkańcy pytają nas, kto decyduje o estetyce chodnika, dlaczego na środku chodnika stanął śmietnik. Pytają także o brak miejsc parkingowych na tej ulicy.

Radni uważają zatem, że miasto czeka kolejna przebudowa w obrębie Kościelnej, jednak główne założenie drogowe już pozostanie, z jego wskazywanymi wadami.

- Niestety mamy obawy, że kolejne nowe drogi na tym obszarze będą wykonywane bez spojrzenia całościowego i powstanie tam „misz masz” różnych wizji deweloperów – przedstawia swoje stanowisko Rada. - Pytanie, czy właśnie tak wyobrażała sobie ten teren Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu, pracując nad planem zagospodarowania przestrzennego?

Tymczasem Zarząd Dróg Miejskich uspokaja, że rozwiązanie na skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Nad Seganką jest tymczasowe - po przeprowadzeniu prac związanych z infrastrukturą podziemną.

- Wynika ono z konieczności zapewnienia komunikacji pieszej w ul. Kościelnej w czasie zimy – gdy zmieniające się warunki pogodowe uniemożliwiają przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych w tym rejonie prac- tłumaczy Agata Kaniewska z ZDM. - Docelowo połączenie nowej ulicy KDL (oznaczenie zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Jeżyce Północ część C) z ul. Kościelną będzie jako wyniesione przejście dla pieszych. Dodatkowo na dalszych odcinkach ulicy KDL znajdować się będą progi płytowe umożliwiające przejście pieszym przez jednię. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Te rozwiązania zostały wprowadzone po rozmowach z przedstawicielami Rady Osiedla Jeżyce i zatwierdzone w ramach projektu stałej organizacji ruchu przez Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Miasto informuje, że prace przy wymianie nawierzchni chodnika w rejonie skrzyżowania rozpoczną się, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne. Nowy chodnik powstanie przy wykorzystaniu płyt 50x50 cm i będzie zgodny ze standardami miejskimi wynikającymi z katalogu nawierzchni chodników. Całość robót w rejonie skrzyżowania, jak wyjaśnia wykonawca, ma zakończyć się na początku drugiego kwartału tego roku.

- Zgodnie z zapisami uchwały nr LXXVI/1153/V/2010 w sprawie uchwalenia statutu Osiedla Jeżyce, Rada Osiedla opiniuje projekty inwestycji i przedsięwzięć jednostek organizacyjnych miasta dotyczących obszaru osiedla – dodaje Agata Kaniewska. - Ponadto RO ma możliwość zgłaszania propozycji i uwag do projektów dokumentacji technicznej opisującej przedmiot zamówienia na wykonanie zadań zleconych przez miasto ze środków ujętych w planie wydatków osiedla. W przypadku, gdy inwestycja jest finansowana przez inwestora zewnętrznego i nie są wydatkowane środki publiczne, opiniowanie przez RO nie jest konieczne.

- Wiemy, że pewne uwagi do projektu zgłosił ZDM, i że będą one wprowadzone: chodzi o wyniesione przejście dla pieszych w rejonie Nad Seganką i ul. Kościelnej, a także o progi w dwóch miejscach, wykonane z prefabrykatów – mówi Filip Schmidt. - Oznacza to, że kształt ulicy nie jest jeszcze ostateczny.

- Rozmawiamy z deweloperem oraz wykonawcą i wierzę, że nawet jeśli formalnie odebrano nam możliwość konsultacji, to możemy dojść do porozumienia dla dobra mieszkańców – dodaje Adam Dzionek.

Budujący osiedle deweloper obiecał przedstawić swoje stanowisko – przekażemy je zatem niebawem.

Zobacz zdjęcia niezwykłego chodnika na Jeżycach:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Jeżyc wściekli po remoncie ulicy Nad Seganką. Ten chodnik to jest hit! Zobacz zdjęcia - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie