Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Mieszkanie dla absolwenta” i „Dostępne mieszkanie”. W Poznaniu ruszają dwa programy wsparcia

WB
Własne mieszkanie dla wielu osób to często jedynie sfera marzeń. By ułatwić rozpoczęcie życia na swoim, ruszają dwa programy „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”. W Poznaniu ich realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Własne mieszkanie dla wielu osób to często jedynie sfera marzeń. By ułatwić rozpoczęcie życia na swoim, ruszają dwa programy „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”. W Poznaniu ich realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. MOPR
Własne mieszkanie dla wielu osób to często jedynie sfera marzeń. By ułatwić rozpoczęcie życia na swoim, ruszają dwa programy „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”. W Poznaniu ich realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Dofinansowanie w programie „Mieszkanie dla absolwenta” jest przyznawane maksymalnie na trzy lata. Dotyczy ono wszystkich kosztów wymienionych w umowie najmu mieszkania lub domu jednorodzinnego, które ponosi uczestnik projektu. Wysokość wsparcia zależy od lokalizacji obiektu oraz od rodzaju niepełnosprawności absolwenta. Na wyższą pomoc finansową mogą liczyć osoby poruszające się na wózkach, ponieważ ich mieszkanie nie może mieć barier architektonicznych.

Maksymalne wsparcie osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim może wynieść 38 proc. wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na start” na dany kwartał. Natomiast w przypadku osób, które mogą przemieszczać się bez wózka inwalidzkiego, ta pomoc nie może przekroczyć 28 proc. wspomnianej wartości.

- Program ma nie tylko wspierać, ale i motywować do aktywności na rynku pracy. Skłania do tego degresywny charakter udzielanej pomocy - wskazywał Piotr Czajka, zastępca dyrektora MOPR dla portalu poznan.pl.

- W pierwszym roku wnioskodawca otrzyma 100 procent przysługującego mu dofinansowania, w drugim 70 procent, a w trzecim roku 40 procent - dodawał.

Program „Dostępne mieszkanie” zakłada zaś dopłatę do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych. Musi ono być również tak zlokalizowane, aby osoba z niepełnosprawnością mogła samodzielnie opuścić budynek.

Wysokość dofinansowania stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, ale nie może być ona większa niż równowartość iloczynu 15 mkw i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na start” na dany kwartał.

- W przypadku osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej wniosek składa jej opiekun prawny. Wtedy do wniosku dołącza się oświadczenie, że opiekun i osoba z niepełnosprawnością wspólnie mieszkają oraz orzeczenie o niepełnosprawności, uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka

- wyjaśniał Piotr Czajka.

Wnioski o dofinansowanie z programu „Mieszkanie dla absolwenta” można składać do 31 grudnia 2023 r. W przypadku programu „Dostępne mieszkanie” zaś do 31 grudnia 2024 roku. Są one przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną w „Systemie Obsługi Wsparcia” (SOW) finansowanego ze środków PFRON.

Szczegółowe informacje, dotyczące programów „Mieszkanie dla absolwenta” i „Dostępne mieszkanie”, można znaleźć na stronie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto