Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla studenta - kiedy i gdzie szukać?

Redakcja
Wojciech Waloch / Gazeta Lubuska
Poszukiwanie mieszkania najlepiej zacząć teraz, gdy jest jeszcze dużo ofert z rozsądnymi cenami. Później może nie być tak dużego wyboru.

Lato jest najlepszym czasem na poszukiwanie mieszkania. Rynek handlu nieruchomościami zaroił się od ofert. Choć wielu studentów odkłada ten obowiązek na późniejszy termin, to właśnie teraz warto rozejrzeć się za nowym lokum.

Opcji szukania jest kilka – przez znajomych, w Internecie i ogłoszeniach gazetowych, poprzez biuro nieruchomości. Ewa, studentka II roku filologii angielskiej, zaznacza, że ten pierwszy jest najprostszy.
– Wtedy wszystko idzie łatwo i przyjemnie - mówi.

Niestety nie każdy ma taką możliwość. Zostają wtedy liczne portale z ogłoszeniami (np. gumtree.pl lub dlastudenta.pl) oraz skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości. Przebijanie się przez oferty w Internecie wymaga wiele cierpliwości i dużo wolnego czasu. Pośrednik natomiast wiąże się z dodatkowymi wydatkami, czyli opłaceniem prowizji dla biura.

Ceny są różne – od 400 złotych od osoby za pokój dwuosobowy, do nawet 900 złotych za jedynkę miesięcznie. Kwota, którą należy płacić, jest uzależniona od takich czynników jak odległość od centrum, charakter najmu (czy pokój jest niezależny, czy może w mieszkaniu z właścicielami), standard pokoju, dostęp do mediów.

Ogłoszenia trzeba czytać bardzo uważnie, ponieważ w podane opłaty często nie są wliczane rachunki, a czasem pomijany jest również czynsz.
– Kamienice często są tańsze, ale rachunki zimą są tak wysokie, że trzeba mocno zacisnąć pasa – mówi Ania, studentka III roku filologii polskiej.

Wysokie opłaty w kamienicach wynikają z dodatkowych opłat za ogrzewanie, które często jest gazowe bądź elektryczne. Jeśli jesteśmy zwolennikami stabilnych rachunków, lepiej rozejrzeć się za mieszkaniem w bloku, gdzie ogrzewanie najczęściej wliczone jest w czynsz.

- Najlepiej szukać mieszkania teraz, ofert na rynku jest dużo, a i ceny są rozsądne. Później może nie być tak dużego wyboru – informuje przedstawicielka Agencji Nieruchomości 3xA, specjalizującej się w wyszukiwaniu mieszkań specjalnie dla studentów. – Trudno powiedzieć, na co należy zwracać uwagę. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i staramy się dobrać mieszkanie do jego potrzeb.

Przedstawiciel firmy Gama nieruchomości zaznacza, że w latem ceny są bardzo stabilne i trudniejsze do negocjacji. Jeśli cena jest czynnikiem decydującym o wyborze mieszkania, warto poczekać nawet do września, kiedy właściciele niewynajętych do tej pory lokali, zaczną obniżać ceny.

- Według mnie ważniejsze jest, żeby odpowiednio szybko zacząć poszukiwania, a nawet to nie gwarantuje sukcesu – mówi Ewa. – Ceny są horrendalne, a ludzie nie szanują cudzego czasu, nie odpisują na maile, podają nieprawdziwe informacje. Dlatego najlepiej jest kontaktować się również z osobami, które wcześniej tam mieszkały, a nie tylko z właścicielem.

Jeśli więc planujecie zmieniać miejsce zamieszkania, to najlepszy czas ku takim zmianom. Można oczywiście przeczekać okres, gdy na rynku jest dużo ofert licząc na obniżenie cen, jeśli mieszkanie nie zostanie wynajęte. Istnieje jednak ryzyko, że takie lokum będzie w fatalnym stanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto