Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniowy ból głowy

Wojciech Kowalczyk
Wojciech Kowalczyk
Brak wystarczającej ilości lokali socjalnych oraz zły stan techniczny mieszkań należących do miasta - oto największe bolączki Poznania w sferze polityki mieszkaniowej.

O przyszłości zasobów mieszkaniowych, jakimi dysponuje miasto, dyskutowali dziś radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej oraz Komisji Budżetu i Finansów. Pretekstem do spotkania był projekt programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym miasta na lata 2009-2013.

Przyjęcie nowego programu zbiega się w czasie z poważnymi zmianami, jakie w najbliższych latach czekają komunalne zasoby lokalowe. Obecnie miasto jest właścicielem 15,5 tys. mieszkań na terenie całego Poznania. Możliwe, że nawet 10 tys. z nich zostanie w najbliższych latach wykupiona przez obecnych najemców. Tyle bowiem wniosków wpłynęło do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych o wykup z bonifikatą, sięgającą nawet 90 proc. wartości mieszkania.

- Teoretycznie jest możliwe, że 100 proc. wniosków zostanie rozpatrzonych pozytywnie. To by oznaczało, że z 15,5 tys., miastu zostanie jedynie 5,5 tys. mieszkań, które w dodatku trzeba remontować. Niestety, wpływy ze sprzedaży jednych nie pokryją kosztów remontów pozostałych lokali - mówił Wojciech Kręglewski.

A remontować trzeba, bowiem większość mieszkań należących do miasta to "zabytki". Jedynie 10 proc. z nich została wybudowana po 1970 r! Najwięcej pochodzi z lat 50-tych XX wieku.

Poznaniowi już teraz brakuje około 1,5 tysiąca lokali socjalnych. Największy problem miasto ma z osobami eksmitowanymi, którym sąd przyznaje prawo do lokalu socjalnego. Obecnie brakuje około tysiąca takich mieszkań, a z roku na rok wyroków z prawem do lokalu socjalnego wydawanych jest coraz więcej.

- Mamy pomysł, jak skrócić tę kolejkę oczekujących. Jest to jednak program, który zamierzamy realizować przez 15 lat - mówi Mirosław Kruszyński, wiceprezydent Poznania.

Swój stan posiadania miasto chce poprawiać poprzez remonty i renowacje, ale i powiększać go poprzez tzw. budownictwo społeczne. W 2009 r. Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma rozpocząć inwestycję przy ul. Drewlańskiej. Wybudowane w tym miejscu mieszkania będą przeznaczone dla seniorów.

W sumie przy Drewlańskiej stanie 68 mieszkań czynszowych o łącznej powierzchni prawie 3 tys. metrów kwadratowych. W 2008 roku rozpoczęła się również budowa 75 mieszkań przy ul. Konfederackiej. Choć dokładna liczba nie znalazła się w projekcie programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym, miasto w najbliższych latach planuje budować około 100 mieszkań rocznie.

Omawianym dziś projektem, przed głosowaniem na sesji Rady Miasta, w najbliższych dniach jeszcze raz zajmą się członkowie Komisji Budżetu i Finansów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto