Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młoda sztuka z medalami

Lilia Łada
Lilia Łada
Wszyscy są artystami, choć reprezentują bardzo różne dziedziny sztuki. Wszyscy mają już na swoim koncie pokaźne sukcesy - i właśnie za to zostali odznaczeni Medalami Młodej Sztuki 2009.

Nagrody przyznano w 6 kategoriach:
W dziedzinie plastyki otrzymał ją Wojciech Bąkowski - "za bezczelne wtargnięcie do galerii i salonów z "penerskim" przesłaniem artystycznym". Wojciech Bąkowski to plastyk, audioperformer, lider i wokalista zespołu "KOT" grającego muzykę alternatywną.

W dziedzinie literatury wyróżniono Biankę Rolando - "za brawurowe "Rozmówki włoskie", w których obraz przekształca się w słowo, tradycja w nowoczesność, kontemplacja w twórczość". Opowiadania "Rozmówki włoskie", są literacką refleksją nad dziełami włoskich mistrzów malarstwa.

W dziedzinie teatru doceniono Łukasza Chrzuszcza - "za wielość twarzy i osobowości, które pokazał w kolejnych spektaklach Teatru Polskiego". Mimo że nie gra tam długo, to jednak jego wyraziste i doskonałe kreacje utkwiły w pamięci teatromanów.

W dziedzinie tańca nagrodę otrzymał Andrzej Adamczak - "za konsekwentne poszukiwanie własnego języka w teatrze tańca". Znają go miłośnicy Polskiego Teatru Tańca, gdzie można go zobaczyć w podwójnej roli tancerza i choreografa. Jego wersja "Trzech sióstr" Antoniego Czechowa udowodniła wszystkim, że nawet najmniej taneczne dzieła można przełożyć na język tańca - jeśli się dysponuje wystarczająco dużym talentem i pracowitością.

W dziedzinie muzyki doceniono lutnika Krzysztofa Krupę - "za efektywne kontynuowanie poznańskich tradycji sztuki lutniczej". Ale medalista nie tylko potrafi zbudować instrument: na każdym z tych, które tworzy, potrafi zagrać.

W dziedzinie animacji kultury nagrodę otrzymał Przemysław Prasnowski z Baraku Kultury - "za stworzenie w baraku przestrzeni dla spotkania wielu kultur, światopoglądów, religii".

Podczas uroczystości wręczono też Nagrodę Pracy Organicznej - otrzymała ją Ewa Łowżył, a całość uświetniła wystawa prac fotoreporterów "Polski Głosu Wielkopolskiego", zatytułowana "Siedmiu". Siedmiu - bo właśnie tylu z nich prezentowało na wystawie swoje prace.

- To pierwsza wspólna prezentacja dorobku fotoreporterów "Głosu" - powiedział otwierając wystawę Grzegorz Dembiński, szef działu foto "Głosu Wielkopolskiego". - Staraliśmy się znaleźć jakiś klucz, by było to rzeczywiście wspólne dzieło, ale okazało się to niemożliwe przy tej różnorodności tematycznej i stylistycznej. Postanowiliśmy więc pozwolić im przemówić własnym głosem...

"Własny głos" Janusza Romaniszyna to zdjęcia z planu "Bożej podszewki". Piotr Jasiczek zaprezentował swoje zdjęcia ze wschodniej Polski, z okolic Buga, a Romuald Królak fotograficzne absurdy PRL-u. Andrzej Szozda jako patriota lokalny pokazał zdjęcia Poznania, a Waldemar Wylegalski - fotografie dokumentujące wizyty papieży w Wielkopolsce. Grzegorz Dembiński zaprezentował serię zdjęć z kilku lat Przystanku Woodstock, a Sławomir Seidler - "Obrazki nie na temat". Jego część wystawy została nazwana tak dlatego, że zdjęcia nie tworzą całości.
- To są pojedyncze kadry, ale każdy z nich jest niezwykle intensywną opowieścią samą w sobie - powiedział o zdjęciach Seidlera Grzegorz Dembiński.

Wręczenie Medali Młodej Sztuki miało miejsce w Poznańskiej Galerii Nowej przy ul. Mielżyńskiego 20 - tam też do 14 marca można oglądać wystawę "Siedmiu".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto