Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi lubią teatr!

Lilia Łada
Lilia Łada
Kilka lat temu młodzież gościła na widowni tylko przy okazji wyjść szkolnych, a studenci woleli kino i puby. Teraz teatr znów jest w modzie!

Przyciągnięcie młodych ludzi do pustoszejących sal stało się dla teatrów wręcz koniecznością - chyba że za kilka lat chciałyby grać w kompletnie pustych salach. Dlatego wiele z nich postawiło na nowe pomysły, eksperymenty, multimedia, muzykę, specjalne efekty dźwiękowe i wizualne oraz nietypowe tematy, by przyciągnąć młodszego, a więc i mniej konserwatywnego widza.

I okazało się, że to działa, bo młodzież coraz chętniej zagląda do teatrów. Mało tego, regularne wizyty w teatrze są teraz w modzie! To dlatego coraz więcej poznańskich uczniów i studentów oswaja się z teatrem...

– Coraz częściej umawiam się ze znajomymi w teatrze. To miejsce, gdzie wszystko dzieje się tu i teraz, nie ma dubli, stopklatek - mówi Dorota Wiśniewska, studentka Stosunków Międzynarodowych na UAM. – Ostatnio byłam w Teatrze Nowym na "Oszuście". Kontakt między publicznością, a aktorami podczas spektaklu był bardzo bliski, niesamowity. To nie zdarza się w kinie.

Bywanie w teatrze staje się łatwiejsze, ponieważ wszystkie poznańskie teatry oferują atrakcyjne zniżki. W Teatrze Wielkim student może kupić bilet już od 5 złotych, w Teatrze Nowym większość przedstawień młodzież może obejrzeć za 20 złotych, podobne ceny oferują Teatr Polski, Polski Teatr Tańca i Teatr Ósmego Dnia. Najlepszym dowodem na zwiększającą się popularność teatrów jest również poszukiwanie przez młodych "swoich" teatrów i tworzenie wokół nich kół zainteresowań czy fanklubów.

– Zainteresowanie Teatrem Tańca i warsztatami, które organizujemy, jest bardzo duże - przyznaje Katarzyna Kulmińska, tancerka poznańskiego Polskiego Teatru Tańca. - Wiele młodych osób interesujących się tańcem i teatrem zrzesza się na przykład na forach internetowych lub portalach społecznościowych, często możemy zauważyć te same twarze i grupy młodzieży na spektaklach. Wiem, że nasz teatr ma duży fanklub na Facebooku.  

Wiele poznańskich uczelni, liceów oraz gimnazjów posiada też koła teatralne lub aktorskie. O teatralną edukację młodzieży dbają też miejskie ośrodki kultury.
- Prowadzę zajęcia teatralne w Szkole Podstawowej w Lusowie. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem – opowiada Bożena Borowska, aktorka Teatru Nowego. - Grupy, które mam pod opieką to uczniowie z klas 4 i 5. Na tych warsztatach dzieci przede wszystkim pracują nad swoim charakterem. Nie skupiamy się tylko na tym, żeby wychować przyszłych adeptów sztuki, ale na tym żeby nauczyć dzieci odwagi, skupienia, koncentracji. Oswajamy je z koniecznością występów publicznych, a takie umiejętności z pewnością przydadzą się im w przyszłości, podczas zdawania egzaminów lub w pracy.

Nie tylko dzięki uczniom średnia wieku na widowni obniżyła się. Coraz częściej o spektakle pytają również rodzice o wiele młodszych dzieci. Zdają sobie oni sprawę, że dzięki kontaktom ze sztuką dziecko rozwija myślenie i wyobraźnię. Dlatego większość z nich próbuje zainteresować swoje maluchy teatrem już wieku przedszkolnym.

– Teatr ma duże znaczenie w procesie rozwoju młodego człowieka, wyostrza zmysł obserwacji rzeczywistości, potęguje uczucia – mówi Roman Stasierowski, prezes Loży Patronów Teatru w Poznaniu. – Wczesne i pozytywne kontakty ze sztuką, teatrem pozwalają wyrobić u dzieci i młodzieży nawyk odwiedzania ośrodków kultury jako miejsca spędzania wolnego czasu, zachęcają do rozwoju własnej twórczości. Dlatego nasze stowarzyszenie myśli o podjęciu inicjatywy skierowanej szczególnie do uczniów i młodzieży, aby jeszcze bardziej zainteresować ich teatrem i przekonać, że jest on atrakcyjnym, przyjaznym miejscem.


miejsca,

które trzeba odwiedzić, konkurs
12 czerwca

2010
Poznań - Szczecin - Poznań

11 czerwca 2010
I LO im. K. Marcinkowskiego

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto