Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi naukowcy w Szczecinie [wideo, zdjęcia]

Oli
Na tegorocznym Festiwalu Naukowym E(x)plory, który po raz pierwszy odbył się w Szczecinie młodzi naukowcy pokazali bardzo ciekawe projekty.

Odpady biodegradowalne jako źródło energii odnawialnej, projekt nowej lampy LED czy wpływ muzyki reggae i dubstepu na rozwój roślin – to tylko niektóre projekty naukowe,jakie można było poznać na tegorocznym Festiwalu Naukowym E(x)plory.

Celem inicjatywy jest promowanie kultury naukowej i wspieranie młodych polskich naukowców. Ci zaprezentowali swoje pomysły w piątek w Technoparku Pomerania.

Program naukowo-edukacyjny E(x)plory to inicjatywa Fundacji Zaawansowanych Technologii, której zadaniem jest promowanie kultury naukowej i wspieranie młodych polskich naukowców w kraju i za granicą. Fundacja od 3 lat realizuje te cele poprzez Konkurs Naukowy E(x)plory dla uzdolnionej młodzieży w wieku 14-20 lat oraz Festiwale Naukowe E(x)plory organizowane w całej Polsce.

Podczas tegorocznego Festiwalu zaprezentowanych zostało 18 projektów młodych naukowców, którzy zakwalifikowali się do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory 2015. Projekty oceniało jury konkursu, a najlepsi młodzi naukowcy otrzymali akredytacje na ogólnopolski finał konkursu w Gdyni (25-28 marca 2015 r.), gdzie będą ubiegać się o stypendia naukowe oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych konkursach naukowych dla młodzieży w USA, Holandii, Belgii i Rumuni.

Dzięki zaangażowaniu instytucji rządowych, samorządowych, a także świata nauki i biznesu, uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory będą mogli rozwijać swoje projekty, a w przyszłości ich praca być może przyczyni się do rozwoju polskiej nauki.

Do finału konkursu E(x)plory, który odbędzie się w marcu podczas E(x)plory Week w Gdyni zakwalifikowało się 5 projektów:

1) "Incredibile dictu, czyli wpływ lokalnych hodowli ryb na środowisko naturalne" - Kinga Majchrzak i Kordian Łabęcki

2) "Kandelka - nowa jakość światła, czyli projekt własnej lampy LED" - Michał Ratajczak

3) Lapidarium cmentarza komunalnego w Słupsku jako miejsce spotkań kultur" - Kacper Sobierajski, Dominika Olender i Jacek Werra

4) "Modyfikowanie perowskitów barowych metalami na pierwszym i trzecim stopniu utlenienia" - Patrycja Ubysz

5) "Quantum-chemical study on the thermodynamical aspect of competitive inhibition of ribonucleotide reductase by trans-resveratrol, trans-piceatannol and hydroxyurea. Implication to drug design" - Krzysztof Eder

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto