Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież troszczy się o klimat na świecie

AnnaWalczak
AnnaWalczak
Okazją do wyrażenia opinii na tematy związane z ekologią był Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny w Poznaniu. Teren MTP odwiedziło dziś około 1000 gimnazjalistów i licealistów z całej Polski.

Omawiali oni najistotniejsze problemy naszego globu na specjalnie zorganizowanej w ramach Szczytu konferencji. Jej uczestnicy to uczniowie oraz członkowie kółek ekologicznych.

Młodzi projektują ekologiczne przedsięwzięcia Na konferencję zostali zaproszeni laureaci konkursu na najlepszy projekt graficzny, pokazujący, jak sprawić, by ich miejscowość stała się bardziej ekologiczna.

- Projekt, który przygotowaliśmy, obejmuje znane nam okolice – mówi Grzegorz Chmieliński, uczeń Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jana Bosko w Rumi. – Wiedząc o źródłach geotermalnych znajdujących się w naszych stronach potrafimy zaproponować pewne korzystne rozwiązania ekologiczne. W naszym projekcie przedstawiamy je nie tylko jako źródło energii, ale również jako wspaniałą atrakcję turystyczną - opisuje.

Młodzież nie lekceważy zmian klimatycznych i problemów ekologicznych. Ich dyskusje na dzisiejszej konferencji dotyczyły m. in. potrzeby odnawiania energii, rozważnego korzystania z wody, recyklingu odpadów. Mają wiele pomysłów, jak m. in. ten, by zamienić torby plastikowe na kosze wiklinowe. Ich idee oraz zaangażowanie w realizację konkursowych projektów świadczą o ich dojrzałości i trosce o losy świata oraz zamieszkujących go ludzi.

- Uczniowie naszej szkoły podeszli do pomysłu stworzenia proekologicznego projektu entuzjastycznie – mówi Marta Staniewska, nauczycielka biologii Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie. – Przedstawiają w nim bogactwo przyrody i tym samym zapraszają do odwiedzenia Parku Drawieńskiego czy rezerwatów przyrody województwa Zachodnio-Pomorskiego - relacjonuje.

Młodzi apelują

Uczestnicy konferencji przedstawili apel skierowany do wszystkich, którym dobro Ziemi leży na sercu. Podpisali się pod przesłaniem, napisanym przez Macieja Witkowskiego, ucznia Gimnazjum nr 24 im. Unii Europejskiej w Poznaniu. Zapisane na dużej tablicy, wyraża chęć pomocy Ziemi w obliczu nieuchronnych zmian klimatu.

- Trzeba zmienić nastawienie ludzi – mówi Chmieliński. – Każdy z nas może przysłużyć się światu. Wystarczy nie zostawiać bez potrzeby włączonego telewizora i innych odbiorników, nie przesadzać w korzystaniu z wody i promować każde ekologiczne przedsięwzięcie.

Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny poprzedza Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny ONZ, jaki rozpocznie się 1 grudnia na terenach MTP w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto