Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej ofert pracy dla studentów w Poznaniu. "Pracodawcy włączyli ostrożnościowe strategie". Jest jeden wyjątek!

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Osoba do 26. roku ze statusem ucznia czy studenta jest bardzo poszukiwana na rynku pracy z uwagi na koszty.
Osoba do 26. roku ze statusem ucznia czy studenta jest bardzo poszukiwana na rynku pracy z uwagi na koszty. Pixabay
Powołujący się na dane GUS eksperci z Personnel Service alarmują, iż o 25 procent rok do roku spadła ilość wakatów w branżach, w których najczęściej znajdowali pracę studenci. Spadek ogólnej liczby ofert pracy o 25 procent (w porównaniu z rokiem 2021) odnotował Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu. Tymczasem szef Wielkopolskiej Agencji Pracy mówi nam, że jest w stanie znaleźć pracę dla każdego studenta.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w drugim kwartale 2023 roku w Polsce było ponad 113 tys. wakatów.

– To o 3,9 proc. mniej niż na koniec marca br. i prawie o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. Te dane potwierdzają, że popyt na pracę spada, a pracodawcy włączyli ostrożnościowe strategie w swoich politykach zatrudniania. Coraz częściej wolne wakaty nie są obsadzane, rzadziej też pojawiają się nowe rekrutacje

– alarmują eksperci agencji.

W pracy studenta kluczowa jest elastyczność

To – jak czytamy dalej – nie koniec złych wiadomości dla studentów, którzy niebawem rozpoczną kolejny rok akademicki. Jak bowiem zauważa Monika Banyś z Personnel Service, patrząc na to, w jakich sektorach dostępne są wakaty, widać, że nie jest to typowa praca dla studenta.

– Najwięcej wolnych miejsc pracy dostępnych jest w przemyśle (22,4 tys.), gdzie firmy szukają głównie robotników przemysłowych oraz operatorów maszyn i urządzeń. Pracę oferuje też sektor handlu i naprawy samochodów (15,5 tys. wakatów), budownictwo (12,6 tys. wakatów) oraz transport i logistyka (12,6 tys. wakatów). We wszystkich tych sektorach młodzi owszem mogą szukać pracy, ale często jej charakter nie pozwoli im na łączenie tego zajęcia z planem na studiach. Bowiem w pracy studenta kluczowa jest elastyczność, czyli możliwość dopasowania godzin pracy do tego, jak akurat wygląda ich dzień pod względem wykładów i ćwiczeń

– wylicza.

Spadek ofert pracy w PUP

O wspomniane 25 procent spadła też ilość ofert pracy oferowanych przez poznański Powiatowy Urząd Pracy porównując rok bieżący do roku 2021.

Agnieszka Kownacka, rzecznik prasowy PUP w Poznaniu przypomina na wstępie, że zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, student studiów dziennych nie może zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Studiujący w trybie zaocznym – jak najbardziej tak.

– Jako urząd pracy nie mamy ofert dedykowanych stricte studentom, ale wszystkim osobom bezrobotnym. Porównując rok 2022 do 2021 odnotowaliśmy spadek o 25 proc. wszystkich ofert pracy. W roku 2023 sytuacja ustabilizowała się na poziomie z ubiegłego roku

– informuje.

Oferty pracy w liczbach

Czy studenci w Poznaniu mogą liczyć na wakaty w branżach, w których tradycyjnie mogli znaleźć zatrudnienie?

Dziś na popularnym portalu pracuj.pl znaleźliśmy zaledwie 3 oferty pracy dla kelnera/kelnerki. Na terenie Poznania i w promieniu 10 km. Szeroko rozumiana kategoria „sprzedawca” (odrzucając wysokie stanowiska kierownicze) pokazała nam 178 ofert. Dla pracownika magazynu było 139 propozycji, a dla telemarketera – 21.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu ofert było znacznie mniej. Dwie oferty (2 wakaty) dla kelnera w Poznaniu i powiecie poznańskim, 10 ofert dla sprzedawców (22 wakaty) oraz jedna dla telemarketera.

Biuro Karier UAM w ubiegłym roku miało ok. 2 500 ofert pracy

Dorota Pisula, kierownik Biura Karier poznańskiego UAM uważa, że mniejsza ilość ofert pracy dotycząca najprostszych stanowisk, wynika z dwóch kwestii. Po pierwsze sztuczna inteligencja, poprzez którą jest mniej pracy dla wielu konsultantów czy telemarketerów, po drugie – napływ siły roboczej zza wschodniej granicy, która obsadziła stanowiska niższego szczebla, nie wymagających wysokich kompetencji językowych.

Jak jednak podkreśla, nadal mamy niedobory na stanowiskach, powiązanych z koniecznością utrzymania długofalowych relacji z klientem, gdzie żadne maszyny nie są w stanie zastąpić kompetentnego pracownika.

Biuro Karier poznańskiego UAM w ubiegłym roku oferowało ok. 2 500 ofert pracy, bieżących jest 188, czyli mniej więcej tyle, co w analogicznym okresie roku poprzedniego.

– Moim zdaniem aktywny student, z chęcią przyswajania sobie nowych zadań zawodowych, z umiejętnością adaptacji w nowych warunkach, ze znajomością języka obcego, bez problemu znajdzie w Poznaniu zatrudnienie

– nie ma wątpliwości.

„Zatrudnię każdego studenta”

Marek Barszczewski, szef Wielkopolskiej Agencji Pracy, w portfolio której przeważają wielkopowierzchniowe magazyny zlokalizowane pod Poznaniem, mówi nam, iż w chwili obecnej jest w stanie dać pracę każdej ilości studentów, która do niego się zgłosi! Każdej! I zaoferować godziwe zarobki na poziomie 25-27 złotych netto za godzinę.

– Dlaczego? Osoba do 26. roku ze statusem ucznia czy studenta jest bardzo poszukiwana na rynku pracy z uwagi na koszty. Jej wynagrodzenie netto w przypadku umowy-zlecenia jest jedynym obciążeniem finansowym dla pracodawcy. Tak długo, jak długo obowiązywało będzie to rozwiązanie prawne, studenci nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy

– ocenia.

Jak dodaje, pracowity student może naprawdę nieźle na takim magazynie zarobić. Przepracowanie 190 godzin przy stawce 27 złotych, daje 5 130 złotych na rękę. Oczywiście przy ciężkich pracach magazynowych, z uwagi na normy bhp preferowani będą studenci płci męskiej, tam gdzie siła fizyczna nie jest kluczowa, płeć nie będzie miała oczywiście żadnego znaczenia.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - powiat koniński:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mniej ofert pracy dla studentów w Poznaniu. "Pracodawcy włączyli ostrożnościowe strategie". Jest jeden wyjątek! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto