Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernistyczny "Polonez" będzie na nowo zamieszkany

Justyna Bryske
Justyna Bryske
Od 1 lipca można rezerwować pokoje w akademiku "Polonez", który ...
Od 1 lipca można rezerwować pokoje w akademiku "Polonez", który ... Rola Griffin
Od 1 lipca można rezerwować pokoje w akademiku "Polonez". Jego modernistyczna bryła pozostanie nienaruszona.

Budynek trzygwiazdkowego hotelu "Polonez", mieszczącego się przy al. Niepodległości 36 zaprojektowała czwórka architektów w latach 70., mianowicie J. Liśniewicz, Cz. Nawrocki, J.Maciejewski i S. Zieleśkiewicz.

Hotel działał w tym budynku do kwietnia 2012 r. Opowiada o nim Joanna Kurowska, studentka architektury wnętrz na UAP, która broni pracę dyplomową o poznańskich akademikach:

- Nieodzownym elementem modernistycznym jest fasada budynku z powtarzalnym, regularnym rytmem okien, który podkreśla surowość elewacji. Lekkie załamanie elewacji urozmaica monotonię bryły. Drobny zabieg przekrzywienia mniejszej części budynku wzbogaca prosty, wielki blok. W latach 80. w okolicy hotelu nie było wiele zabudowań.

- Zieleń parku Cytadeli, niegdyś ubocze centrum, zapewniała gościom wypoczynek w ciszy i spokoju. Charakterystycznym elementem rozpoznawczym hotelu był modernistyczny, trzymetrowy neon z napisem: „Hotel Orbis Polonez”, który pojawił się na szczycie budynku w 1973 roku - dodaje Kurowska.

40 lat historii

Budynek "Polonez" powstał w latach 1972-1974. - Budynek zbudowano wykorzystując technologię "wielkiej płyty", charakterystycznej dla okresu modernizmu. Niebezpieczna tendencja upraszczania budynków wynikająca z szybkości montowania płyt, ostatecznie nie zaważyła na oryginalności bryły architektonicznej - mówi Joanna Kurowska.

- Budynek wyróżniają dwie charakterystyczne bryły: jedna niższa, w której znajdował się hal główny z recepcją, kawiarnia, restauracja i klub. W wyższej, w bloku, który miał 14 kondygnacji, mieściło się 408 pokoi hotelowych - dodaje.



Modernizm zostanie

Po rewitalizacji budynek "Poloneza" zachowa swój modernistyczny charakter: - Wykorzystanie niedziałającego już budynku po hotelu na akademik, uchroniło budynek przed wyburzeniem. Poprzedni podział pokoi hotelowych można wpisać w pokoje studenckie, dzięki czemu budynek zachowa swoje pierwotne walory - ocenia Kurowska.

350 pokoi Poloneza
W akademiku, po rewitalizacji budynku, ma być 350 pokoi, w tym 144 pokoje jednoosobowe. Będzie też: stołówka, pralnia, suszarnia, kluby studenckie, kwiaciarnia, sklep spożywczy, bezprzewodowy Internet w całym budynku, księgarnia multimedialna, kiosk, parking i klub malucha. Akademik będzie także przestrzenią wystawową twórczości i badań studentów.

Właścicielem terenu z nowym akademikiem "Polonez" jest firma Rola Griffin. Akademik ma być gotowy do użytku w drugiej połowie 2014 roku. Koszt inwestycji rewitalizacji dawnego hotelu to około 18 milionów zł. Pieniądze pochodzą z inicjatywy JESSICA, która jest częścią programu „Rewitalizacja obszarów miejskich" Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.

Czytaj też:  Odrestaurują akademik Hanka. "To będzie perła w koronie Wielkopolski"

Justyna Bryske

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto