Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja rynku na Świcie za droga?

Karolina Koziolek
Modernizacja rynku na Świcie za droga?
Modernizacja rynku na Świcie za droga? Grzegorz Dembiński
Mimo konkursu architektonicznego i głośnych zapowiedzi przebudowy rynku, wciąż brak odpowiedzi na zasadnicze pytania. Czy modernizacja rynku na Świcie okazała się za droga?

Wciąż nie ma decyzji, co dalej z rynkiem na Świcie. Koncepcje zmieniały się jak w kalejdoskopie. Miał być dyskont i modernizacja stoisk targowych. Potem miasto postawiło na konkurs architektoniczno-urbanistyczny. Zwycięską pracę poznaliśmy we wrześniu zeszłego roku. Tymczasem dowiadujemy się, że jej realizacja kosztowałaby kilkanaście milionów złotych i nie wiadomo, w jakim zakresie uda się ją wykonać. W rozmowach z urzędnikami padają kwoty 15-17 mln zł. Pieniądze miałyby pochodzić z miejskiego budżetu.

Sprawę nadzoruje wiceprezydent Maciej Wudarski. Jak się dowiadujemy, wciąż nie podjął decyzji, w jakim zakresie odbędzie się modernizacja kwartału między ulicami Świt, Bukowską i Grochowską.

Wciąż nie ma planu modernizacji

Nowa władza od początku podkreślała, jak ważne są dla niej poznańskie rynki. Jacek Jaśkowiak w czasie kampanii prezydenckiej odwiedzał kupców na straganach i przekonywał, że poprawi warunki tamtejszego handlu. Wzorcowym tego przykładem miała być modernizacja rynku na Świcie. Decyzję o inwestycji ogłoszono latem ubiegłego roku. Do tej pory jednak nie ma żadnego planu modernizacji. Miasto nie wie, czy zdoła finansowo udźwignąć realizację wspomnianej zwycięskiej pracy konkursowej. Architekci biorący udział w konkursie nie dostali żadnych wytycznych, co do ram finansowych projektu. Od Macieja Wudarskiego dowiadujemy się, że „trwają analizy możliwości”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Remont Grunwaldzkiej: Na Junikowo dojedziemy autobusem zastępczym [ZDJĘCIA]

Prezydent Maciej Wudarski: Weryfikujemy potencjalny koszt, analizujemy warianty

- Weryfikujemy potencjalne koszty oraz możliwości udźwignięcia takiego zadania przez spółkę WCWI, analizujemy różne warianty - mówi.

Analizą zajmuje się miejska spółka WCWI. Pytamy więc u źródła, okazuje się, że wątpliwości się mnożą. - Nie wiemy, czy remontować obiekty z lat 70. czy rozebrać je i postawić nowe. Trudno powiedzieć na ile uda się zrealizować pracę konkursową. Wciąż nie wiemy też, jaki ostatecznie będzie układ komunikacyjny. W związku z tym nie wiemy też, jak duże będą koszty budowy dróg - tłumaczy Grzegorz Michalski, prezes WCWI.

Kiedy można się spodziewać odpowiedzi na chociaż część z tych pytań? - Kiedy wypowiedzą się gestorzy sieci, mediów, Zarząd Budowy Dróg, Aquanet - wylicza Michalski, o datach jednak nie chce rozmawiać. On też, podobnie jak Wudarski, mówi o konieczności sporządzenia „ostatecznych analiz”.

Pytanie o funkcje budynków jest otwarte

Nieco światła na sprawę rzuca Katarzyna Podlewska z Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta. Nadzorowała organizację konkursu na zagospodarowanie rynku na Świcie. - Najważniejsze to odpowiedzieć na pytanie, jakiego zastosowania chcemy w istniejących budynkach. Jak połączyć tam funkcje komercyjne i społeczne - mówi. I dodaje: - Ocena techniczna budynku „Słoneczka” wskazuje na jego duże zużycie. Trzeba podjąć decyzję, czy warto go remontować. Czekamy na decyzję prezydenta.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto