Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MODERNIZACJE - Przebudowa ulicy Ptasiej przy stadionie odwleka się

Elżbieta Sobańska
Czy okolice ul. Ptasiej będą wyglądały jak betonowa pustynia?
Czy okolice ul. Ptasiej będą wyglądały jak betonowa pustynia? Sławomir Seidler
Budowa ulicy Bułgarskiej już się zaczęła, a w kolejce czekają kolejne ulice wokół stadionu. Największy problem jest z Ptasią, której przebudowa na razie utknęła, bo nadal nie ma decyzji środowiskowej.

Modernizacja ulicy Ptasiej została zablokowana, gdy okazało się, że w miejsce wyciętych drzew zostaną posadzone nowe, ale będzie ich zdecydowanie mniej. Wycinka obejmowała około 900 drzew i ponad 1700 metrów kwadratowych krzewów, które planowano zastąpić 75 sztukami drzew i 481 metrami kwadratowymi krzewów.

– To zdecydowanie za mała liczba nasadzeń rekompensacyjnych – uważa dendrolog Lesław Rachwał ze Stowarzyszenia My-Poznaniacy. – Jest to zarazem ze strony władz miasta olbrzymie nadużycie. Określenie Euro 2012 nie wystarczy, żeby usprawiedliwić brak dbałości o zieleń. Co nam, mieszkańcom, da to, że wytnie się niemal tysiąc drzew, a w ich miejsce da górę betonu?

Stowarzyszenie zgłosiło wiele zastrzeżeń w sprawie przebudowy ulicy Ptasiej oraz innych ulic wokół stadionu. Skończyło się na tym, że konieczne było uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji.

– Czekamy na tę decyzję – mówi Kazimierz Skałecki, zastępca dyrektora ZDM do spraw inwestycji. – Dopiero po jej otrzymaniu będzie można wystąpić o pozwolenia na budowę.

Nie wiadomo jednak, kiedy zaczną się prace, bo sprawa ulicy Ptasiej toczy się już od wielu miesięcy. – Na razie nie ma jeszcze zagrożenia dla budowy tej ulicy – uspokaja Kazimierz Skałecki. – Ale niewątpliwie jest to najdłużej rozpatrywana decyzja środowiskowa, jeśli chodzi o taką boczną ulicę. Trwa to znacznie dłużej niż dla kluczowych i większych inwestycji drogowych.

Sprawą Ptasiej zajmuje się Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, który wnioskował, że nieujęte zostały wszelkie możliwe rozwiązania, które zachowałyby proporcje między skalą przedsięwzięcia a wielkością zajmowanego terenu i zmniejszeniu jego oddziaływania na środowisko.

– Toczy się postępowanie, materiał jest ciągle uzupełniany – potwierdza Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora wydziału ochrony środowiska. – Są kwestie, które nadal wymagają wyjaśnienia, dlatego konieczne jest uzupełnienie dokumentacji.

Okazuje się, że ulice wokół stadionu, choć nieduże, to odgrywają olbrzymie znaczenie. To nie tylko liczba nowych nasadzeń drzew, ale także i to, gdzie powinny się one pojawić. To także np. kwestie związane z bezpieczeństwem wielu tysięcy osób udających się na stadion, w tym sposobem i czasem ewakuacji.
Po przebudowie ulica Ptasia ma się znacznie zmienić. Będzie to ulica z dwoma jezdniami, która ma być także przygotowana do połączenia z III ramą komunikacyjną. Powstaną też nowe chodniki. Ulica w projekcie ma przypominać Bułgarską, tyle że w mniejszej skali. Stowarzyszenie w zgłoszonych uwagach wnosi z kolei, że dwie jezdnie na Ptasiej jako połączenie ulicy Bułgarskiej z węzłem na III ramie nie mają uzasadnienia technicznego i ekonomicznego, gdyż plany budowy ramy są odległe, a ulica nie będzie w pełni wykorzystana. Jak dodają, zamiast drugiej jezdni mógłby powstać tymczasowy parking z płyt betonowych ażurowych, które są łatwiejsze w utrzymaniu i bardziej ekologiczne.

Rozpocznie się za to przebudowa ul. Węgorka (także w pobliżu stadionu. ZDM wyłonił wykonawcę w niezależnym od pozostałych ulic przetargu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto