Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPK ogłosiło konkurs na projekt mundurów dla swoich pracowników

Katarzyna Fertsch
Motorniczy Piotr Sotomski w dzisiejszym mundurze obok manekina ubranego w strój sprzed 16 lat
Motorniczy Piotr Sotomski w dzisiejszym mundurze obok manekina ubranego w strój sprzed 16 lat Katarzyna Lesińska
Wygodne i funkcjonalne, a jednocześnie eleganckie i kojarzące się z firmą. Takie mają być nowe mundury kierowców, motorniczych i pracowników nadzoru ruchu MPK. Przewoźnik ogłosił konkurs na ich projekt. Zwycięzca otrzyma 25 tys. zł.

Kierowców czy motorniczych można poznać nie tylko po tym, że siedzi za sterami pojazdu wożącego pasażerów. Ubrani są też w służbowe, zielone mundury.
– Każdy posiada komplet: koszule i spodnie na lato i zimę, kurtkę, wiatrówkę, a nawet okulary słoneczne, krawat i spinkę do krawata – opowiada Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

Co ciekawe, regulamin wymaga od kierowców i motorniczych, by koszule mieli zapięte pod samą szyję. Latem, gdy jest naprawdę gorąco, prezes MPK specjalnym zarządzeniem pozwala im na odpięcie jednego guzika.

Zanim nastała era zielonych mundurów, kierowcy i motorniczowie nosili granatowe stroje. Jeszcze wcześniej obowiązywał kolor szary.
– Te zielone mundury zostały zaprojektowane ponad 16 lat temu. Po prostu przestały się już sprawdzać – twierdzi Iwona Gajdzińska.

Konieczność zmian wielokrotnie sygnalizowały związki zawodowe oraz sami pracownicy. Przyznają, że są eleganckie i kojarzone z MPK, jednak mało wygodne.
– Nie przepuszczają powietrza, a bluza jest tak niewygodna, że większość z nas ściąga ją nawet wtedy, gdy jest zimno – opowiada Piotr Sotomski, motorniczy z 27-letnim stażem.

Co więcej, łatwo się gniotą, więc po całym dniu za kółkiem lub sterem tramwaju spodnie wyglądają mało elegancko. Zdaniem Sotomskiego, nowe stroje powinny być sportowe i eleganckie jednocześnie. Może zamiast koszuli, koszulka polo, a spodnie niekoniecznie z kantami.

– Takich właśnie propozycji oczekujemy – twierdzi Iwona Cieślik, szefowa komisji konkursowej. – Czy będą zielone? Tego nie wymagamy. Oczywiste jest jednak, że mają się dobrze komponować z barwami MPK.

Lista wymogów, jakie ma spełniać nowy strój, jest dłuższa. Jednak projektanci wciąż mają spore pole do popisu. Zdecydują, czy będą osobne mundury dla kobiet i mężczyzn, z ilu części będą się składać. Projektanci muszą dobrać odpowiedni materiał. Oceni go fachowiec od włókien, który również zasiądzie w komisji (a także m.in. stylista i sami zainteresowani).

– W wyborze ostatecznego stroju wezmą również udział pasażerowie. Gdy projekty będą gotowe, zaprezentujemy je i poprosimy o opinie – zapewnia Iwona Gajdzińska.

MPK na projekty czeka do 20 maja.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto