Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPK to... Miejskie Podróże Książkowe

Redakcja
Czy uda się stworzyć modę na czytanie w autobusach i tramwajach? ...
Czy uda się stworzyć modę na czytanie w autobusach i tramwajach? ... gundolf / sxc.hu
Czy uda się stworzyć modę na czytanie w autobusach i tramwajach? Od poniedziałku książki będzie można spotkać w pojazdach poznańskiego MPK.

Na pięć dni Poznań stanie się areną niezwykłych literackich wydarzeń. W miasto wyruszą tramwaje oklejone hasłami promującymi czytelnictwo, na przystankach i słupach miejskich znajdą się plakaty zachęcające do podróży z książką.

- Statystyczny Polak spędza w komunikacji miejskiej 20 minut dziennie – wyjaśniają organizatorzy akcji MPK = Miejskie Podróże Książkowe. - Przy założeniu, że średni czas spędzony w tramwaju to 20 minut dziennie, średnia prędkość czytania to 200 słów na minutę, a jedna strona książki to około 200 słów, wykorzystując czas spędzony w komunikacji miejskiej, można przeczytać 10 książek rocznie!

Aby zachęcić poznaniaków do czytania w pojazdach komunikacji miejskiej tramwaje i autobusy będą codziennie odwiedzać „książkowi kontrolerzy”. Ale yamiast sprawdzać bilety, będą wręczać pasażerom fragmenty książek oraz zapraszać do poznańskich bibliotek i księgarń.

W poniedziałek, środę i piątek w zabytkowym autobusie – „ogórku”, przemierzającym ulice miasta, odbędą się trzy spotkania autorskie:

21 listopada
Przystanek poezja. Przystanek Proza.
Justyna Bargielska - poetka. Debiutowała w 2003 roku tomem Dating sessions. Następnie opublikowała China Shipping (2005), a w 2009 roku Dwa fiaty, za które dostała Nagrodę Literacką Gdynia. Laureatka III edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). Jej wiersze były tłumaczone na słoweński i angielski. Prozatorka... Właśnie przygotowuje pierwszą w swojej karierze powieść...

23 listopada
Czy na Wyspach Owczych są tramwaje?
Maciej Wasielewski - był ulicznym grajkiem w Nowej Zelandii, kopał rowy na warszawskich budowach i patroszył ryby na Wyspach Owczych. Jest współautorem książki „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”, nominowanej do nagrody im. Beaty Pawlak. Wymyślił "Dziennik Dobrych Wiadomości", okazjonalnie pisze reportaże.

25 listopada
Autobus zwany znikaniem. Fotografia, geografia, reportaż.

Filip Springer - reporter i fotograf. Regularnie publikuje w dzienniku "Polska The Times", tygodniku "Polityka", miesięczniku "The Reader’s Digest". Członek Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii literatury w roku 2010. Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Miedzianka. Historia znikania jest jego pierwszą książką reporterską. „Miedzianka. Historia znikania” jest jego pierwszą książką reporterską.

Autobus będzie odjeżdżać o godz. 18.00 z Alei Marcinkowskiego (przy Muzeum Narodowym). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wejściówki. Aby je zdobyć, należy wysłać zgłoszenie pod adres [email protected] .

- Wsiądź do tramwaju czy autobusu, otwórz książkę i przeżyj niezapomnianą przygodę! – zachęcają organizatorzy akcji z fundacji Bookarest i portalu lubimyczytać.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto