Spis treści
- Co to są mszyce i jak szkodzą roślinom?
- Po czym poznać, że mszyce zaatakowały rośliny? W walce z tymi szkodnikami liczy się czas!
- Jakie środki przeciw mszycom mamy do dyspozycji?
- Jaki ocet wykorzystać do oprysku na mszyce?
- Na to uważaj, gdy stosujesz wodę z octem na mszyce!
- Jak zrobić oprysk z octu na mszyce?
- Kiedy stosować ocet na mszyce?
Co to są mszyce i jak szkodzą roślinom?
Mszyce (Aphidomorpha lub Aphidoidea) to niewielkie, ale wyjątkowo uciążliwe szkodniki roślin. Niestety są wszędobylskie i popularne w naszych ogrodach. Choć najczęściej mówimy po prostu o mszycach, to owady te (pluskwiaki) mają aż kilka tysięcy gatunków. Mogą się różnić m.in. kolorem, wielkością, cyklem życia i tym, na jakich roślinach żerują. Niestety to, co łączy różne mszyce to fakt, że odżywiają się wysysając sok z roślin. Jeśli mszyc jest dużo, może to zdecydowanie osłabić roślinę, a nawet ją zniszczyć. Ponadto mszyce przenoszą też niektóre choroby roślin.
Istnieją gatunki mszyc, które „specjalizują się” w poszczególnych gatunkach roślin, jednak całkiem sporo nie ma sprecyzowanych preferencji. Dlatego łupem szkodników mogą paść niemal wszystkie rośliny ogrodowe i balkonowe (rzadziej – domowe). W dodatku mszyce szybko rozmnażają się, a dzięki skrzydłom, które mają niektóre osobniki, potrafią rozprzestrzeniać się na większe odległości. Dlatego walka z mszycami jest uciążliwa, ale nie ominęła chyba nikogo, kto uprawia rośliny.
Po czym poznać, że mszyce zaatakowały rośliny? W walce z tymi szkodnikami liczy się czas!
Walkę z mszycami warto rozpocząć, kiedy owadów jest stosunkowo mało i nie zaatakowały jeszcze całej rośliny. To zdecydowanie ułatwi pozbycie się mszyc, szczególnie jeśli chcemy korzystać z naturalnych preparatów przeciw tym szkodnikom. Dlatego warto regularnie oglądać rośliny, sprawdzając, czy nie zagościły na nich mszyce. Nie zawsze łatwo je dostrzec, szczególnie jeśli mamy do czynienie z zielonymi mszycami i wysokimi roślinami.
O ataku mszyc świadczy czasem lepka wydzielina tzw. spadź, spadająca z roślin. To nadmiar soków roślinnych, wyssanych przez mszyce i wydalonych przez nie. Innym sygnałem, świadczącym o obecności tych szkodników, są mrówki odwiedzające w większej liczbie konkretne rośliny. Mrówki pozyskują wspomnianą spadź, wydalaną przez mszyce. Dlatego obecność mrówek może wskazywać na występowanie tych szkodników.
Jakie środki przeciw mszycom mamy do dyspozycji?
Jest sporo preparatów chemicznych do zwalczania mszyc. Opryski nimi są skuteczne, jednak trudno nazwać je ekologicznymi. Pomimo że teoretycznie są przeznaczone do zwalczania mszyc, mogą szkodzić też pożytecznym owadom, w tym zapylającym. Jeśli stosujemy je do zwalczania mszyc na roślinach jadalnych, musimy też przestrzegać okresów karencji (od zastosowania danego środka musi upłynąć określony czas, zanim bezpiecznie będzie można zjeść roślinę czy jej owoce). Dlatego warto sięgać po ekologiczne sposoby zwalczania tych szkodników.
Jednym z domowych środków do zwalczania mszyc jest ocet. Ten zwykły produkt, który spotkamy w większości kuchni, pomoże nam w walce ze szkodnikami roślin. Octu nie można jednak stosować dowolnie, bo może on zaszkodzić nie tylko mszycom, ale też roślinom.
Dowiedz się więcej o zastosowaniach octu:
Jaki ocet wykorzystać do oprysku na mszyce?
Do zwalczania mszyc można wykorzystać zwyczajny spirytusowy ocet 10%. Litrowa butelka to koszt około 3 zł, więc ciężko o równie tani preparat do walki z mszycami w ogrodzie.
Na to uważaj, gdy stosujesz wodę z octem na mszyce!
Woda z octem pomoże zwalczać mszyce, ale pomimo że mamy do czynienia z naturalnym, a nawet jadalnym produktem, trzeba zachować środki ostrożności. Bo ocet to kwas, który w zbyt dużym stężeniu ocet zniszczy nie tylko mszyce, ale też rośliny (bywa używany jako naturalny herbicyd, czyli środek chwastobójczy). Dlatego ocet na mszyce trzeba stosować w dużym rozcieńczeniu.