Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MTP: Nowa sala widowiskowa i targi... pogrzebowe

Redakcja
Poznańskie MTP odparły kryzys. W przyszłym roku nie tylko zorganizują nowe imprezy, powstanie sala teatralna w pawilonie 8A i centrum targowe w miejscu dawnej Adrii.

Pomimo alarmujących ostrzeżeń z początku roku Międzynarodowe Targi Poznańskie kończą 2009 rok, z zyskiem i perspektywami rozwoju. 2010 będzie rokiem nie tylko nowych imprez targowych, ale również wielkiego budowania. Już rozstrzygnięto przetarg na budowę przedłużenia hali nr 6. Wznowione zostaną prace przy budowie nowego Centrum Targowego – w miejscu, gdzie kiedyś stała restauracja Adria. Największe zmiany czekają kompleks połączonych pawilonów 7, 7A, 8 i 8A – czyli tzw. „czteropak”. Powstanie tam jedyna w Poznaniu sala koncertowo-teatralna z prawdziwego zdarzenia.

- Hala 8A musi przejść modernizację z powodów przeciwpożarowych – wyjaśnia dr Andrzej Byrt, prezes zarządu MTP. - Musimy usunąć istniejące tam jeszcze pokłady azbestu i wykorzystamy to aby wpasować tam eleganckie centrum z salą teatralną w układzie stopniowanym, która pomieści 2,5-3 tys. osób.

W Poznaniu lepiej niż w Kopenhadze

Modernizacja czeka również istniejące Centrum Targowe, znajdujące się w pawilonie 15. Wszystko dlaego, że sektor kongresowo-konferencyjny to ta część działalności Międzynarodowych Targów Poznańskich, która rozwija się bardzo dynamicznie. Poznańskie targi potrafiły wykorzystać okazję, jaka dał ubiegłoroczny kongres Narodów Zjednoczonych poświecony zmianom klimatycznym. Chociaż samo spotkanie, podobnie jak wszystkie tego typu gremia, nie zakończyło się żadnym sukcesem, to jego organizacja przebiegała bardzo sprawnie. Nie było żadnych „wpadek” technicznych, jak chociażby takich, które się przytrafiały w czasie tegorocznej konwencji NZ w Kopenhadze, gdy systemy elektroniczny i informatyczny załamywały się kilkukrotnie. Doświadczenia COP14 pozwalają MTP na organizacje kongresów w zasadzie na każdą skalę i według wszystkich standardów.

-  Ta część naszej działalności rośnie najszybciej, chociaż ciągle 80 proc. naszych przychodów generowanych jest przez wystawy handlowe robione od dziesiątek lat w Poznaniu – wyjaśnia dr Byrt. -  Obniżyła się troszeczkę liczba wystawców, obniżyła się nieznacznie ilość sprzedanych metrów, ale w sumie mamy większe zyski, niż mieliśmy w porównywalnych latach za czasów poprzedniego kryzysu lat 2002-2003. Myślę, że lekcję z tego kryzysu wyciąg wyciągnęli wszyscy, ale przede wszystkim przedsiębiorcy. Targi też są przedsiębiorstwem, ale my żyjemy z innych przedsiębiorców, którzy w zależności od swojej kondycji tutaj przyjadą, albo nie przyjadą. Albo uznają te imprezy, które my organizujemy za przydatne – wtedy pojawią się w Poznaniu, albo powiedzą, że one są zbędne albo za kosztowne.

Silne strony MTP

W program przyszłorocznych targów znajdzie się około 60 imprez w dwudziestu kilku terminach. W tym zupełnie nowe, określane przez prezesa zarządu MTP mianem społecznych: targi poświęcone pogrzebom, targi wyposażenia kościołów oraz targi, które mają stać się kolejną specjalnością Poznania – „50+”.
- Ludzie w tym wieku tworzą duży rynek na specjalne usługi rehabilitacyjne, związane z jedzeniem, technologią (na przykład telefonami o większej klawiaturze) itd. – wyjaśnia Andrzej Byrt.

Może to być kolejna specjalność poznańskich targów, ponieważ MTP są potęgą już w kilku dziedzinach.
- Wszystko, co się wiąże z budownictwem – tu jesteśmy ewidentnie liderem. Budma i ich otoczeni są to największe targi nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Drugą taką domeną są maszyny do obróbki drewna. Trzecią – cały kompleks rolnictwa, zarówno maszyn jak i przetwórstwa produktów rolnych. Kolejną – ciekawy przypadek – dziedziną to tekstylia i odzież, czyli moda. Ich centrum w Polsce jest Poznań, a nie Łódź – wylicza prezes Byrt.

Nowe targi lesne

Zmiany szykują się także w przypadku targów organizowanych przez MTP poza Poznaniem. Zmieni się miejsce organizacji targów leśnych, które z Pomorza przeniosą się pod Świebodzin. Z regionalnej imprezy staną się największym europejskim wydarzeniem targowym współorganizowanym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz dwie zagraniczne organizacje targowe – z Niemiec i Szwecji.

- Rok 2009 był dla nas rokiem wielkiego testu – podsumowuje dr Andrzej Byrt. - Od czasu Wielkiego Kryzysu lat 29-33 ubiegłego stulecia do tej pory, poza okresami wojen, czegoś takiego jak w latach 2008-2009 nigdy nam się nie przytrafiło. Pomimo tego, że był to najbardziej poważny kryzys po II wojnie światowej w Europie i na świcie, pomimo tego, że cała gospodarka unijna zapadła się, produkt krajowy brutto obniżył się o prawie 5 proc. to Polska wyszła z tego obronna ręka ponieważ aktualny rok zamkniemy prawie dwuprocentowym wzrostem, A w ślad za tym i sektor targowy okazał się być relatywnie odporny.


Mam Talent - Trasa koncertowa



wygraj udział w pokazie
Fashion in Charge
informacje, relacje

sprawdź
gdzie się bawić
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto