Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Murowana Goślina: Konferencja PTTK w Zielonce

Robert Domżał
Przewodnicy przybyli na Dziewiczą Górę na rowerach
Przewodnicy przybyli na Dziewiczą Górę na rowerach Fot. Robert Domżał
Na Dziewicza Górę wjechali na rowerach. Spacerowali też po Puszczy Zielonce z kijkami, poznawali drewniane kościoły w Puszczy Zielonce. Blisko stu przewodników, leśników i regionalistów spotkało się w Zielonce w gm.Murowana Goślina, by rozmawiać o turystyce rowerowej.

PTTK co roku organizuje ogólnopolską konferencję. Dotąd odbywała się ona w Zakopanem. By dyskutować o turystyce rowerowej specjaliści od aktywnego wypoczynku przyjechali do Zielonki, w gminie Murowana Goślina. Jednym z powodów dla którego dokonano takiego wyboru jest to, że w puszczy jest 500 km szlaków rowerowych.

Zobacz też: Niedzielne wykłady o Puszczy Zielonce w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu

- Sądząc po zamierzeniach jakie przedstawiono w czasie konferencji wkrótce Puszcza Zielonka będzie na mapie Polski prawdziwą rowerową oazą. Do pięknych widoków dołącza sie tutaj bogata infrastrukturę czyli miejsca postojowe, mapy, przewodniki i to jest godne zauważenia. Ale razi mnie oznakowanie szlaków odbiegające od tradycyjnego znakowania - mówi Waldemar Wieczorkowski, przewodniczący komisji turystyki rowerowej PTTK. Jak mówi Tomasz Łęcki, przewodniczący Międzygminnego Związku Puszcza Zielonka w puszczy jest 500 km szlaków rowerowych.

- Chcemy, by przy leśniczówkach i agroturystycznych gospodarstwach powstały mini serwisy rowerowe. W nich turysta w razie potrzeby naprawi swój rower. Planujemy wyznaczenie parkingów buforowych oraz utworzenie w miejscowościach wokół puszczy sieci wypożyczalni rowerów. Żeby ten pomysł się urzeczywistnił potrzebna jest współpraca gospodarstw z różnych wsi na terenie Puszczy Zielonki - mówi Tomasz Łęcki.

W Wielkopolsce jest 6 tys. km oznakowanych szlaków rowerowych i kolejne raczej nie będzie.
- Chcemy udostępniać turystom mapy sporządzone przy pomocy GPS. Dzięki temu turysta zabierając niewielkie urządzenie będzie wiedział jak poruszać się w terenie - mówi Andrzej Kaleniewicz z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Co i gdzie warto zwiedzić na rowerze:

Szlak Piastowski - zaczyna się nad Maltą. Ma 104 km. Można więc podzielić go na 2 dni. Zwiedzamy Muzeum Wielkopolskiego Łowiectwa w Uzarzewie, skansen wsi w Dziekanowicach, katedrę w Gnieźnie. Docieramy do Biskupina

Szlak Cysterski - przebiega gminami Czerwonak, Kiszkowo, Murowaną Goślinę, Skoki i gminy powiatu wągrowieckiego. Poprowadzono go przez najciekawsze obiekty Zakonu Cystersów.
Nadwarciański - trasa wzdłuż całego wielkopolskiego odcinka rzeki Warty.

Szlak Bursztynowy - prowadzi z Lichenia nad Gopło. Ma 60km długości.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto