Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Murowana Goślina. Zdjęcia sprzed dziesiątek lat [GALERIA]

WAK, KL
Murowana Goślina: plac Powstańców Wielkopolskich.
Murowana Goślina: plac Powstańców Wielkopolskich. Izba Regionalna Ziemi Goślińskiej
Nasz kraj się nieustannie zmienia. Zmienia się i Murowana Goślina. Zdjęcia nie kłamią. Zobacz galerię, złożoną z fotografii sprzed dziesiątek lat, udostępnionych przez Izbę Regionalną Ziemi Goślińskiej!

Murowana Goślina to niewielkie, podpoznańskie miasteczko, leżące nad rzeczką Trojanką, zwaną niegdyś Goślinką, Wełnianką bądź Czarną Wełną.

Zobacz też: Murowana Goślina. Zdjęcia z jarmarku św. Jakuba

Tereny obecnej Murowanej Gośliny były zamieszkałe już w końcu paleolitu. O osadnictwie sprzed 8 tys. lat przed naszą erą świadczą ślady odkrytych przez archeologów około 20 obozowisk. W dziewiętnastym wieku z goślińskiej ziemi wydobyta została najstarsza w Wielkopolsce i jedyna w kraju motyka, wykonana z poroża renifera. Innym cennym znaleziskiem archeologicznym, potwierdzającym bogatą przeszłość osadniczą ziemi goślińskiej, jest toporek rogowy z okresu neolitu. Przez obszar Murowanej Gośliny biegł prastary szlak z Gniezna na Pomorze Zachodnie. Trzeba też odnotować, że pomiędzy Murowaną a Długą Gośliną odkryte zostały wczesnośredniowieczne skarby.

Miejscowość pierwotnie nazywała się od wzniesienia, na którym się rozłożyła - Górką, a później Gośliną Templi lub Gośliną Kościelną. Nazwę zyskała od imienia Gostl (gościa, przybysza, woja, rycerza), który miejscowość otrzymał w darze za zasługi. Około 1200 roku w ufortyfikowanej osadzie wzniósł wieżę mieszkalną z granitowych ciosów, co spowodowało zmianę nazwy z Goślina Templi na Goślinę Murowaną.

Murowana Goślina prawa miejskie zyskała w XIV wieku. Była miastem prywatnym, często na przestrzeni wieków zmieniającym właścicieli, często też niszczonym i nawiedzanym przez epidemie. Nieszczęścia nie zatrzymały rozwoju miasta. Okres prosperity Murowana Goślina przeżywała w XVII w. za Gurowskich, który to zaludnił swoje dobra, sprowadzając między innymi rzemieślników. W kolejnym stuleciu w Murowanej Goślinie osiedlili się Żydzi i sukiennicy. Miasto zyskało przywileje organizacji jarmarków.

W kolejnych stuleciach rozwój Murowanej Gośliny nieco hamowały "wypadki historyczne", takie jak np. I i II wojna światowa. W latach 80. ubiegłego stulecia Murowana Goślina zasłynęła z realizacji nowoczesnego osiedla mieszkaniowego "Zielone Wzgórza".

Skomentuj:

Murowana Goślina. Zdjęcia sprzed dziesiątek lat [GALERIA]

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto