18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - Srebra Chrobrego [ZDJĘCIA]

Beata Kapusta
Srebra Chrobrego w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
Srebra Chrobrego w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu Beata Kapusta
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza na wystawę "Srebra Chrobrego” z cyklu "Bliskie spotkania z...”. Prezentowanych jest na niej pięć średniowiecznych monet z dawnych wielkopolskich skarbów. Rzadkie numizmatyczne eksponaty można oglądać do 30 maja.

Najstarszy wystawiony egzemplarz został wybity najprawdopodobniej w latach 995-997. Jest on też najmniejszym eksponatem, stanowi bowiem ok. 1/6 część monety. Na jednej jego stronie znajduje się imię Bolesława, a na drugiej – św. Wacława. Wiadomo, że pochodzi z Polski.

Zobacz więcej: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - Tańce gruzińskie [ZDJĘCIA]

Jak podkreśla kurator Zbigniew Bartkowiak, wszystkie monety, oprócz jednej, są bardzo rzadkie. – Princes Polonie jest akurat dosyć pospolity. Zachowało się około 100 egzemplarzy. Reszta jest niepowtarzalna.

Zwiedzający mogą poznać historię każdej monety, nie tylko w czasie lektury informacji umieszczonych przy gablotach, ale również w trakcie rozmowy opiekunką wystawy, który przybliży ciekawostki średniowiecznego świata.

I tak, wspomniany już Princes Polonie – kawałek monety - to denar Chrobrego, znany nam współcześnie z banknotu dwudziestozłotowego. - Jest też monetą, na której po raz pierwszy napisano nazwę państwa polskiego – dodaje Bartkowiak. – Dlaczego zachowała się tylko część monety?

Zobacz też: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - Weekend kupiecki [ZDJĘCIA]

Kiedyś panował zwyczaj dzielenia monet. Istnieją dwie koncepcje dotyczącego jego przyczyny – pierwsza mówi, że dawniej srebro było na wagę, więc by rozmienić pieniądze, należało je fizycznie rozdzielić. Druga natomiast sugeruje, że służyło to celom magicznym.

Jak zaznacza kurator, najpiękniejsza natomiast jest moneta Dvx inclitvs. Napis na niej zaczyna się z jednej strony, a kończy na drugiej. Kolejny z eksponatów to naśladownicza „Vidv” – niedawno uznana za polską, a wzorowana na bawarskiej, powszechnie znanej i uważanej za dobrą.

Historia wielkopolskich zbiorów sięga XIX wieku, kiedy to Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Poznaniu zaczęło je organizować. Przez długi okres monety były magazynowe i nie udostępniane. Podjęte niedawno prace konserwacyjne pozwoliły odkryć i zbadać nieznane wcześniej egzemplarze.

Zobacz też: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - 1000-letnie drewno w biżuterii

Jak podsumowuje Bartkowiak, wystawa z powodzeniem może posłużyć za praktyczną lekcję historii. Po jej zakończeniu trzy z eksponatów pozostaną w stałej ekspozycji, reszta wróci do magazynu.

Skomentuj:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - Srebra Chrobrego [ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto