Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Broni Pancernej pozyskało zabytkowe czołgi z Norwegii [zdjęcia]

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Poznańskie Muzeum Broni Pancernej wzbogaciło się o trzy kolejne ...
Poznańskie Muzeum Broni Pancernej wzbogaciło się o trzy kolejne ... Muzeum Broni Pancernej
Poznańskie Muzeum Broni Pancernej wzbogaciło się o trzy kolejne pojazdy pancerne: M47 Patton, Pz.Kpfw III i M88.

Wszystkie trzy pojazdy to dar Królestwa Norwegii. Najstarszy z całej trójki, niemiecki Pz.Kpfw III dotarł do muzeum już środę. W czwartek w godzinach porannych do muzeum dotarły dwa pozostałe pojazdy pancerne: czołg M47 Patton i wóz zabezpieczenia technicznego M88.

M47 to amerykański czołg podstawowy, budowany w pośpiechu na potrzeby wojny koreańskiej (w której nie zdążył wziąć udziału). Pośpiech sprawił, że była to konstrukcja niezbyt udana, dlatego armia amerykańska dość szybko pozbyła się czołgów M47, przekazując je za darmo sojusznikom lub sprzedając armiom innych państw. Był produkowany w latach 1951-1953. Egzemplarz, który przybył do Poznania, wcześniej trafił do armii norweskiej w latach 50. i był używany do wczesnych lat 80.

M88 to wóz zabezpieczenia technicznego, jeden z większych pojazdów tego przeznaczenia na świecie. Jest podstawowym WZT wielu armii w tym armii amerykańskiej. Podstawowym zadaniem M88 jest naprawa i ściąganie uszkodzonych czołgów z pola bitwy, a także wydobywanie unieruchomionych czy zatopionych pojazdów. Udźwig wyciągarki to aż 70 ton! Egzemplarz, który trafił do Poznania, został wyprodukowany w 1980 r. i jest w doskonałym stanie. W czwartek samodzielnie zjechał z zestawu niskopodwoziowego i manewrował na placu apelowym.

Pz.Kpfw III to niemiecki czołg średni wyprodukowany w 1940 r., był jednym z 308 pojazdów typu H. Po wycofaniu go ze służby czynnej wraz z dwoma innymi został przerobiony w nieruchome schrony/magazyny na lotnisku w Bardufoss. Wylane zostało na nie kilkadziesiąt ton betonu. Stały zapomniane do 2006 r., kiedy to odkryto, że pod grubą warstwą betonu są czołgi.

Egzemplarz, który trafił do Poznania ma wiele braków (brak silnika, skrzyni biegów, wyposażenia wewnętrznego, brak kół i gąsienic itd.), ale to, co się zachowało jest w dość dobrym stanie. Pierwszym etapem remontu będzie odbudowa układu jezdnego, dlatego muzeum prosi o kontakt wszystkie osoby, którzy posiadają części/podzespoły/elementy czołgu Pz.Kpfw III ( lub działa StuG III ).

Sprowadzone pojazdy można będzie obejrzeć już 27 września (piątek) w godzinach 13:00 – 15:00 podczas Święta Patrona Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Kliknij, aby obejrzeć wszystkie zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto