Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum pod Poznaniem ma fascynującą atrakcję. Jedyny taki egzemplarz na świecie!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wideo
od 16 lat
Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie ma kolejną fascynującą atrakcję: sprawny, uruchomiony, prototypowy ciągnik gąsienicowy G-752 Piast. Ciągnik ten jest prawdopodobnie jedynym zachowanym na świecie!

Piast miał być produkowany przez polski przemysł jako nasz własny, zaprojektowany i wybudowany w kraju pojazd dla rolnictwa, budownictwa, czy dla melioracji. Pierwsza wersja – G751 była jednomiejscowa, druga – G752 – dwumiejscowa. W końcu lat sześćdziesiątych nowoczesny, wyposażony w angielski silnik Leylanda, miał szansę zastąpić wysłużone rosyjskie ciągniki. Jednak wskutek decyzji politycznej, jego produkcja nie została podjęta, a dotychczasowe wysiłki zespołu konstrukcyjnego – zmarnowane.

- Ten unikatowy dziś egzemplarz w skali kraju, który zapowiadał się bardzo dobrze pod względem technologicznym, powstał w ilości prawdopodobnie 6-7 sztuk, wysłanych do instytutów badawczych na testy – mówi dr Paweł Siemiński, zastępca dyrektora ds. muzealniczych Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. - Niestety, z tego co wiemy, przetrwał tylko jeden egzemplarz, początkowo będący w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który pozyskaliśmy w 1985 roku. Przez cały czas był statycznym eksponatem, ale teraz dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, udało się go odrestaurować i uruchomić.

W poniedziałek 5 grudnia, zagrał dieslowski silnik, drgnęły specjalnie dla niego zaprojektowane gąsienice samooczyszczające i żółty ciągnik ruszył przez dziedziniec muzeum.

- By go uruchomić, trzeba było włożyć w niego mnóstwo pracy – mówi Wojciech Stachowiak, kierownik warsztatu uruchomień muzeum. - Odbudowano lewą zwrotnicę, bo jej po prostu nie była, zapewne została wymontowana dla innego pojazdu, jeszcze zanim go otrzymaliśmy. Silnik produkcji 1968 roku odzyskał pełną sprawność, podobnie jak układ hydrauliczny i polska sześciobiegowa skrzynia biegów, z dwoma wstecznymi, odbudowano układ elektryczny, a drobiazgowym zabiegom konserwatorskim poddano gąsienice. Był z nimi problem, bo nieruszane przez dziesięciolecia, były zastane i trzeba było każdy element rozebrać i odnowić. Teraz pracują jak nowe!

- Ciągnik będzie eksponowany na wystawie maszyn rolniczych, pod dachem; chcemy go co jakiś czas prezentować w ruchu, ale z poszanowaniem jego wieku i wagi wyjątkowości zabytku – a więc w rozsądnej ilości uruchomień – informuje Lidia Staniek, główny konserwator zbiorów muzeum. - Miłośnicy techniki rolniczej zobaczą go też w przyszłym roku na wystawie Krajowe Dni Pola w Sielinku. Wyjątkową gratką będzie udział Piasta w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, bo dla jej uczestników przewidzieliśmy możliwość krótkiej jazdy w jego kabinie!

Ciągnik Piast został odrestaurowany i uruchomiony dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Funduszu Promocji Kultury i ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego – w sumie 134 500 złotych. Muzeum złożyło właśnie wnioski o kolejne dofinansowania prac restauracyjnych: na wsparcie czeka kolekcja lokomobili.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum pod Poznaniem ma fascynującą atrakcję. Jedyny taki egzemplarz na świecie! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto