Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum PRL-u przeniesie się z Poznania pod Wrocław? [ZDJĘCIA]

Błażej Dąbkowski
Eksponatu muzeum prl w Poznaniu
Eksponatu muzeum prl w Poznaniu Janusz Romaniszyn
Istnieją jeszcze szanse na to, by Poznań został drugą Nową Hutą, gdzie króluje turystyka oparta na pozostałościach po poprzedniej epoce. Czy miasto pomoże poznańskiemu Muzeum Humoru i Absurdu?

Są zbiory, ale lokalu, w którym mogłyby zostać wyeksponowane cały czas jednak brakuje. Tak wygląda sytuacja Muzeum Humoru i Absurdu, które od dwóch lat poszukuje w Poznaniu siedziby. Setki przedmiotów z poprzedniej epoki, zamiast cieszyć oko zwiedzających, złożone zostały w magazynie na Starołęce. Wśród nich znajduje się 7, 5 metrowy miś, którego odtworzono pod okiem Haliny Dobrowolskiej, scenografa kultowej komedii Barei.

– Cały czas powiększamy swoje zbiory. Mamy nie tylko gadżety filmowe, jak elementy scenografii "Misia”, "Rozmów kontrolowanych” i "Kingsajzu”, ale także samochody z okresu PRL i przedmioty codziennego użytku – mówi Malwina Łukowska, właścicielka muzeum.

Zobacz także: Klutowy Miś z "Misia" na MTP

Wśród nich można znaleźć m.in. Stara-a 200 WT, używanego przez ZOMO, telewizor Unitra, skuter OSA,"dużego” Fiata w barwach milicji. – Wszystkie samochody są odrestaurowane. To prawdziwe perełki, w nie najwięcej zainwestowaliśmy – podkreśla Łukowska.

Samochody PRL-u na poznan.naszemiasto.pl

Właścicielka muzeum bez siedziby przyznaje, że istnieje prawdopodobieństwo, iż setek eksponatów nigdy w stolicy Wielkopolski nie zobaczymy. – Odnaleźliśmy dwie dogodne dla nas lokalizacje, ale miasto nie pali się, by nam pomóc. Ceny czynszu, które proponowano zdecydowanie przekraczały nasz budżet – wyjaśnia. W tej chwili toczą się rozmowy, które mogą zakończyć się przeniesieniem zgromadzonych zbiorów do opuszczonego bunkra pod Wrocławiem.

Moda na PRL wróciła już kilka lat temu, o czym można przekonać się w Nowej Hucie, gdzie kwitnie turystyka bazująca na nostalgii wobec poprzedniej epoki. Muzeum PRL istnieje z kolei na terenie dawnej Fabryki PZO na warszawskiej Pradze. Czy Poznań nie chce posiadać podobnej placówki?

– Jeśli twórcy Muzeum Humoru i Absurdu zechcą z nami rozmawiać, powitam ich z otwartymi rękoma – mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury w poznańskim Urzędzie Miasta. Jego zdaniem istnieje wiele możliwości wsparcia inicjatywy. – Mamy budżet obywatelski, konkursy grantowe, Centrum Warte Poznania, do wykorzystania jest w tej chwili pawilon Nowej Gazowni – wymienia Kostaszuk.

Skomentuj:

Muzeum PRL-u przeniesie się z Poznania pod Wrocław?

Co się dzieje w stolicy Wielkopolski? Zajrzyj na poznan.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto