Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Szreniawie zaprasza na wystawę "Agrolotnictwo" [ZDJĘCIA]

RED
Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na najnowszą wystawę "Agrolotnictwo". Warto się tam wybrać i zobaczyć kolekcję samolotów.

Muzeum w Szreniawie zaprasza na wystawę "Agrolotnictwo"

Pieczołowicie przygotowana ekspozycja "Agrolotnictwo" jest podzielona na dwie części: wewnętrzną w pawilonie St-2 i plenerową na placu pomiędzy budynkami spichlerza i gorzelni.

We wnętrzu umiejscowiono najstarszy i zarazem najcenniejszy eksponat: samolot CCS-13 o konstrukcji drewnianej krytej płótnem. Również tutaj zaprezentowano grupę lotniczych zbiorników na chemikalia. Część z nich posiada dodatkowe oprzyrządowanie w postaci pomp do cieczy lub rozrzutników do chemikaliów pylistych. Na mapach lotniczych przedstawiono najpopularniejsze trasy przelotów polskich ekip agrolotniczych do Afryki oraz przykładowe zdjęcia z ich pracy. Zaprezentowano również afrykańskie rośliny: trzcinę cukrową i bawełnę, na plantacjach których polskie samoloty wykonywały najwięcej lotów.

Tuż obok zaprojektowano część teoretyczną ekspozycji. W tym miejscu można zapoznać się z różnorodnością tej specyficznej dziedziny lotnictwa, zrozumieć złożoność procesu właściwego opylania i opryskiwania upraw oraz zobaczyć przykładowe typy dysz rozpryskowych i atomizerów. Całość uzupełniono fotografiami i oryginalną dokumentacją techniczną płatowców. W specjalnej gablocie znajduje się oryginalna flaga państwowa przekazana Agrolotnictwu przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

Na ekspozycji zewnętrznej umiejscowiono pozostałe samoloty: PZL-101 Gawron, An-2R, PZL-104 Wilga 35, Let L-200D Morava, M-15 Belphegor, M-18 Dromader, PZL-106 Kruk BR, a także śmigłowiec Mi-2R. Ustawione obok siebie obiekty muzealne w łatwy sposób pozwalają na przedstawienie rozwoju technologicznego konstrukcji lotniczych, od tych najprostszych po najnowocześniejsze.

Szreniawska wystawa jest jedyną w kraju przedstawiającą w sposób kompleksowy historię, rozwój i osiągnięcia agrolotnictwa. Oprócz sprzętu latającego ukazuje charakterystyczne zespoły aparatury rolniczej, oryginalną dokumentację, informacje ogólne o agrolotnictwie i wiele fotografii z pracy agrolotników w Polsce i na całym świecie. Pozwoli upamiętnić dokonania polskiego przemysłu lotniczego, instytucji badawczych i przedsiębiorstw wykonujących usługi. Jest również największą ekspozycją w kraju dotyczącą lotnictwa rolniczego.

Wśród nowości, warto wspomnieć o organizowanym w dniach 8-9 listopada IV Zjeździe Agrolotników. Jest to spotkanie cykliczne, organizowane co 2-3 lata przez Lesława Karsta (Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa). Poprzednie edycje odbyły się m.in. w Waplewie k. Olsztyna i w Krakowie. Zjazd ma na celu promocję usług agrolotniczych oraz integrację środowiska. Program IV Zjazdu Agrolotników zawiera m.in. odegranie Hymnu Lotników, wystąpienia firm agrolotniczych, producentów sprzętu latającego, prelegentów oraz spotkania koleżeńskie i loty pokazowe wiatrakowca agrolotniczego.

SPRAWDŹ:

Pośród zaproszonych ponad 300 gości, znajdą się m.in. przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, PZL Mielec, Instytutu Lotnictwa, Wydziału Usług Lotniczych w Mielcu (dawniej ZUA Mielec), Heliseco oraz członkowie stowarzyszeń lotniczych.
.
W sobotę 8 listopada o godz. 15.00 muzeum odwiedzi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, który dokona uroczystego otwarcia wystawy.

Co się dzieje w stolicy Wielkopolski? Zajrzyj na poznan.naszemiasto.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto