Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Lubelskiej [7 Cudów Lublina - nominacja]

Łukasz MM-kowicz
Łukasz MM-kowicz
Od ponad 20 lat jest celem wycieczek szkolnych, miejscem spacerów i imprez kulturalnych. Muzeum Wsi Lubelskiej pełne wyjątkowych budowli na stałe wpisało się w krajobraz Góry Sławinkowskiej.
7 cudów Lublina: Jak zgłosić nominację do plebiscytu 7 cudów Lublina

Tuż przy wylotowej al. Warszawskiej jest miejsce, w którym możemy przenieść się na wieś sprzed ponad 100 lat. Muzeum Wsi Lubelskiej, które zajmuje teren 27 hektarów na przedmieściach Sławinka, to nie tylko sieć chat wiejskich, to także dwa stawy i wąwóz. W 1976 roku pojawiła się tam pierwsza budowla – wiatrak z Zygmuntowa. Trzy lata później otwarto pierwszy sektor skansenu – sektor Wyżyny Lubelskiej.

Placówka ma jeszcze sześć innych sektorów, są to: Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektor dworski i miasteczkowy. Obrazują one krainy geograficzne sprzed podziału administracyjnego Polski w 1975 r. Zwiedzający mogą zobaczyć chałupę z Gozdu Lipińskiego, zagrodę z Korytkowa, okólnik z Teodorówki razem ze sklepem z Dawidów oraz zagrodę z Bukowej. Dzięki współpracy z parafią greckokatolicką w skansenie stanął budynek cerkwi z Tarnoszyna.

Kolejne atrakcje to piwiarnia z Siedliszcza, sektor dworski z parkiem i domem ziemiańskim, sektor krajobrazowy Powiśle, w którym znalazło się sześć zagród. Od 7 lat zwiedzający mogą obejrzeć kościół z Matczyna. Jedną z największych atrakcji skansenu jest zabytkowy wiatrak z Zygmuntowa.

Dzięki staraniom dyrekcji placówki, budynki wchodzące w skład skansenu zostały wpisane do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Skansen planuje postawić sektor małomiasteczkowy, mieszczący 46 budynków, które będą prezentować różnorodność architektury małych miast Polski południowo wschodniej w okresie przedwojennym. Koszt inwestycji wynosi ok. 37 mln. zł. Prace przy budowie miasteczka powinny zająć 2,5 roku. Muzeum cały czas walczy o pozyskanie pieniędzy na ten cel.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto