Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyczny Animator 2012

Redakcja
Muzyczne filmy animowane, filmy z muzyką na żywo i koncerty - po ...
Muzyczne filmy animowane, filmy z muzyką na żywo i koncerty - po ... mat. prom.
Muzyczne filmy animowane, filmy z muzyką na żywo i koncerty - po raz kolejny festiwal Animator rozbrzmiewać będzie różnymi dźwiękami.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpią takie zespoły, jak post-rockowa grupa Esmerine z Kanady, współtworzona przez Bruce Cawdrona (perkusistę Godspeed You! Black Emperor) i Beckie Foon oraz Sarah Page i Andrea Barr (muzyków Lhasy de Sela) czy polski zespół Niwea, współtworzony przez jednego z najbardziej znanych polskich artystów młodego pokolenia, Wojciecha Bąkowskiego oraz Dawida Szczęsnego.

W ramach sekcji Animacja i Muzyka, pokazane zostaną filmy z graną na żywo muzyką, m.in.: Digital Scratch - koncert, będący muzyczną improwizacją Andrea Martignoni, kompozytora muzyki do filmów animowanych (współpracował m.in. z Blu), do tworzonych w czasie rzeczywistym, przez Pierre Heberta, ruchomych obrazów. Do dwóch filmów muzykę na żywo zagra zespół Le Philharmonique de la Roquette z Francji.

W tej sekcji zaprezentowany zostanie również kultowy film „Cas’l”, stworzony przez amerykańskiego awangardowego reżysera Bruce’a Bickforda, współpracownika Franka Zappy. Oprócz tego zobaczyć będziemy mogli filmy z muzyką Normanda Rogera, wybitnego kanadyjskiego kompozytora muzyki do filmów animowanych, sześciokrotnego zdobywcy Oscara.

Animacja i Muzyka: Le Philharmonique de la Roquette

Le P’tit Cine - Concert 2 (inauguracja festiwalu)

piątek, 13 lipca, godz. 21.30
Pasaż Kultury

Le P’tit Cine - Concert

niedziela, 15 lipca, godz. 22.30
Pasaż Kultury

Le Philharmonique de la Roquette to grupa muzyków, która tworzy akompaniament do różnorodnych projektów artystycznych, takich jak film niemy, sztuki teatralne, występy taneczne, odczyty etc. Głównym nurtem ich działalności jest muzyka towarzysząca projekcjom filmów niemych.

Grupa Le Philharmonique, założona w Arles – w dzielnicy La Roquette, od ponad piętnastu lat koncertuje w kinach. Muzyka w kinie towarzyszy kinematografii od samych jej początków, kiedy to projekcje filmów niemych były wzbogacane akompaniamentem pianisty. Filharmonicy z La Roquette koncertują nie tylko salach kinowych, ale także w teatrach, na wolnym powietrzu, w bibliotekach, ratuszach, szkołach etc. Współpracują zarówno przy pokazach klasycznych filmów niemych takich twórców, jak: Buster Keaton, Fritz Lang, czy F. W. Murnau, ale tworzą, w ścisłej współpracy z reżyserem, muzykę do współczesnej animacji filmowej.

Animacja i Muzyka: Digital scratch

sobota, 14 lipca, gody. 22.30
Pasaż Kultury

Digital scratch to wizualno-muzyczne przedstawienie Pierre’a Héberta i Andrea Martignoniego oparte na zderzeniu świata cyfrowego z prawdziwymi, ciężkimi, brudnymi przedmiotami. Muzyka jest zwykle tworzona z surowych elementów akustycznych – z wykorzystaniem złomu, sprężyn, czy zniekształconej gitary elektrycznej – przetworzonych komputerowo.

Animacja „na żywo” tworzona jest w sposób alternatywny, bezpośrednio na 16mm taśmie oraz poprzez cyfrowe miksowanie sekwencji rysunków tworzonych i usuwanych na bieżąco pisakami na podświetlonym stole do animacji. Wszystko robione ręcznie! Przedstawienie jest w pełni improwizowane.

Animacja i muzyka: Cas'l, reż. Bruce Bickord

poniedziałek, 16 lipca, godz. 22.30
Pasaż Kultury

Wyobraźcie sobie, że artystyczne wizje Hieronima Boscha, czy Arta Clokeya – twórcy Gumby – narodziły się w trakcie narkotycznego szaleństwa, a otrzymacie ogólne pojęcie o plastelinowej psychodelii w niesamowitym mikrokosmosie Bruce’a Bickforda! Ten samotnik i samouk z Seattle spędził wiele lat poszerzając granice świata animacji i jego oczekiwań.

Znany jest głównie dzięki filmom, które Frank Zappa – współpracownik i wielbiciel jego prac – pomagał wprowadzić do obiegu, m.in. Baby Snakes i The Dub Room Special. Głęboko halucynacyjne obrazy oszałamiają skalą i intensywnością barw, ale prawdziwym wyróżnikiem plastelinowej odysei Bickforda jest dopracowany do najmniejszego szczegółu, radosny, koszmarny, nieustanny morfing, zawarty w praktycznie każdej sekwencji. Jego niespokojne, często wesołe i bogate w akcję przygody, toczące się w odmiennych stanach świadomości, pełne są wilkołaków, władców lochów, leśnych nimf i zmutowanych cheeseburgerów. Wszystko to zdaje się potwierdzać, że nawet najwrażliwsza dusza może stworzyć burzliwe wizje, wykraczające daleko ponad życie. Zapraszając Alexandra McDonalda – programistę Animation Breakdown oraz wyświetlając najlepsze dzieła samego Bruce’a Bickforda, Festiwal Filmów Animowanych Animator 2012 z ogromną radością oddaje hołd tej żywej legendzie animacji filmowej.

Strefa Alternatywna: Niwea

wtorek, 17 lipca, godz. 20.00
Pawilon Nowa Gazownia

Wojciech Bąkowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce i za granicą. W kręgu jego działań artystycznych jest film animowany i wideo, szeroko pojęta sztuka – audio oraz muzyka i poezja. Jest liderem grup muzycznych: KOT i Czykita oraz współtwórcą grupy artystycznej Penerstwo.

Dawid Szczęsny to artysta dźwięku. Od 2005 roku wydaje płyty w Polsce i zagranicą. W 2010 roku nakładem avant – jazzowej wytworni Porter Records (USA) ukazał się jego kolejny solowy album “The Luxated Symmetry”. Muzyka Dawida Szczęsnego to nowoczesna forma samplingu, która służy artyście jako narzędzie reaktywujące brzmienia eksperymentalnej muzyki elektronicznej z lat 60, czy freejazzu. Obecnie artysta eksperymentuje coraz bardziej z syntezatorami analogowymi i instrumentami. Mieszka w Berlinie

Montreal Rock: Esmerine

środa, 18 lipca, godz. 22.30
Pasaż Kultury

Rebecca i Bruce odkrywając razem melodyjny świat wiolonczeli i perkusji, a niekiedy spotykając się na wspólnych koncertach w swym rodzinnym Montrealu ze specjalnie zaproszonymi muzykami. Współpraca i częste wspólne występy z niektórymi z nich doprowadziły w kolejnych latach do powiększenia się formacji o dwóch nowych stałych członków zespołu. Do Esmerine dołączyła harfistka Sarah Page (wcześniej grała z Lhasą de Sela i The Barr Brothers) oraz multiinstrumentalista Andrew Barr (wcześniej współpracował z Lhasą de Sela, The Slip, Land of Talk i The Barr Brothers). Muzycy poznali się dzięki wspólnej przyjaciółce, wyjątkowej artystce – Lhasie de Sela, w czasie gdy pracowała ona w Montrealu nad swoją trzecią i zarazem ostatnią płytą.

W tak powiększonym składzie Esmerine wydał w 2010 roku swój trzeci album studyjny La Lechuza, zadedykowany Lhasie de Sela, która zmarła na raka piersi w Nowy Rok 2010, w wieku zaledwie 37 lat. Nagrań dokonano głównie w lofcie Patricka Watsona w Montrealu, a sam  Watson wykonał trzy piosenki. Mark Lawson (wcześniej Arcade Fire i Unicorns) odpowiadał za miksowanie na płycie. Ostatnim utworem na płycie jest niewydana wcześniej piosenka Fish On Land Lhasy nagrana przez nią, Bruce’a Cawdrona i Beckie Foon w 2008 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto