Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyczny Malta Festival 2012

Redakcja
Już we wtorek zaczyna się kolejna edycja festiwalu Malta. ...
Już we wtorek zaczyna się kolejna edycja festiwalu Malta. ... Anssi Koskinen
Już we wtorek zaczyna się kolejna edycja festiwalu Malta. Sprawdź, jakie muzyczne atrakcje czekają nas w tym roku.

Festiwal Malta to oprócz spektakli teatralnych, tanecznych, działań z pogranicza różnych sztuk performatywnych, także solidna dawka muzyki.

Sprawdź, co muzycznego czeka nas w czasie Malta Festial 2012.

Program muzycznych wydarzeń festiwalu Malta 2012:

wtorek, 3 lipca

19.00 Shenzhen String Quartet
Galeria u Jezuitów
wstęp wolny

Shenzhen String Quartet tworzy czterech uzdolnionych młodych muzyków Shenzen Symphony Orchestra. Okriestra powstała w 1982 roku i jest uważana za jedną z najlepszych w Azji. Występowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Współpracowała z wybitnymi artystami, m.in. słynnym chińskim pianistą Lang Langiem i hiszpańskim tenorem José Carrerasem. W repertuarze Shenzhen String Quartet znaleźć można tradycyjną, bardzo zróżnicowaną chińską muzykę ludową (np. takiego twórcy jak Hua Yan-jun), muzykę mniejszości zamieszkujących Chiny, ale także utwory współczesnych kompozytorów (m.in. Chang Pinga, Tanga Jianpinga i Wanga Ninga).

21.00 Anli Pollicino
Pasaż Kultury
wstęp wolny

Anli Pollicino to młoda japońska grupa, która rozpoczęła działalność w 2006 roku, stając się jednym z najbardziej oryginalnych zjawisk tokijskiej sceny undergroundowej. Artyści kontynuują tradycję visual kei, która w latach 90. zawładnęła japońską popkulturą. Ten niezwykle wyrazisty styl reprezentowany przez wiele japońskich zespołów muzycznych charakteryzuje się ekscentrycznym, kolorowym makijażem, strojem i fryzurą, dając efekt przeestetyzowanej, transgenderowej postaci. W warstwie muzycznej artyści przyznają się do inspiracji m.in. Skid Row, X Japan czy Marilyn Mansonem.

23.00 DJ Kentaro
Pasaż Kultury
wstęp wolny

DJ Kentaro (Kentaro Okamoto) jest japońskim didżejem hiphopowym, uważanym za jednego z najlepszych na świecie. W 2002 roku podbił światowe sceny, wygrywając prestiżowy DMC World Championship. Osiągnął mistrzostwo w sztuce turntablizmu (turntable) – z wyczuciem i precyzją tworzy skomplikowane skrecze i wydobywa z płyt winylowych najbardziej zaskakujące brzmienia. W swojej didżejskiej praktyce jest też performerem i reżyserem wielotysięcznych tłumów entuzjastycznych słuchaczy, dla których zestaw przetwarzanych przez niego dźwięków – od hiphopu, drum&base, elektro, jungle, aż po reagge – jest najbardziej oryginalną i energetyczną formą spotkania z muzyką. Występował w setkach klubów na całym świecie, regularnie jest też gościem największych muzycznych festiwali.

24.00 Silent Disco
Pasaż Kultury
wstęp wolny

środa, 4 lipca 2012

Faith No More – godz. 18.00 – otwarcie bram
jezioro Malta – Meta
bilety: 120 / 180 zł

Legendarny kalifornijski zespół zagra nad poznańskim jeziorem Malta jedyny koncert w Polsce. Występy Faith No More dostarczają nie tylko potężnej dawki doskonałej muzyki ale również – głównie za sprawą ich charyzmatycznego wokalisty Mike’a Pattona - wielu niezapomnianych wrażeń.

Muzyka zespołu, który w 2009 r. reaktywował swoją działalność po jedenastu latach przerwy, to eklektyczna mieszanka heavy metalu, alternatywnego rocka, hip hopu, jazzu, soulu, popu i kilku innych, zdawałoby się odległych od siebie gatunków. Zarówno przez krytyków jak i fanów Faith No More nazywani są często królami alternatywnego metalu. Są jednym z ulubionych zespołów takich muzycznych gigantów jak Metallica, Alice in Chains czy Guns N’ Roses, a według basisty i współzałożyciela Nirvany, to właśnie oni, w późnych latach osiemdziesiątych, utorowali drogę zespołowi Kurta Cobaina. Razem z takimi formacjami jak Red Hot Chili Peppers czy Jane's Addiction – który obok Ninie Inch Nails był gwiazdą Malta Festival Poznań w 2009 r. - zespół przygotowywał grunt pod eksplozję gitarowego, undergroundowego rocka, który dominował w muzyce lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Zanim usłyszymy największe przeboje Faith No More, na scenie pojawią się zespoły należące do najbardziej oryginalnych nowych zjawisk na polskiej scenie muzycznej: Muchy i Snowman.

19.00 Shenzhen String Quartet
Galeria u Jezuitów
wstęp wolny

21.00 Kari Amirian
Pasaż Kultury
wstęp wolny

Kari Amirian jest młodą polską wokalistką, kompozytorką i producentką, uznaną przez dziennikarzy i słuchaczy jednym z najciekawszych debiutów 2011 roku. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Na jej pierwszym albumie Daddy Says I'm Special znalazło się 12 utworów w klimacie przywodzącym na myśl chłodną, melancholijną muzykę skandynawskich artystek, takich jak Björk czy Lykke Li. Wraz ze swoim zespołem złożonym z młodych multiinstriumentalistów Amirian w dojrzały, oryginalny sposób łączy elementy indi-popu, muzyki akustycznej i eksperymentalnej. Sama czuwa nad procesem powstawania płyty, począwszy od etapu kompozycji, realizacji, jak i produkcji nagrań.

23.00 Slagsmålsklubben
Pasaż Kultury
wstęp wolny

Slagsmålsklubben nazywani są najbardziej zwariowaną grupą elektro-popową w Szwecji. N azwa zespołu (często skracana do SMK) jest żartobliwym, dosłownym tłumaczeniem tytułu powieści Chucka Palahniuka Fight Club. Rozpoczęli działalność w 2000 roku i do tej pory zespół wydał cztery albumy studyjne. W ramach swoich side projects 50 Hertz oraz Häxor och poor pojawili się gościnnie na albumie Björk Army of Me: Remixes and Covers (2005). Członkowie zespołu otwarcie mówią, że nie potrafią grać na żadnym profesjonalnym instrumencie. Na scenie używają prostych syntezatorów, automatów perkusyjnych i samplerów. Ich muzyka to połączenie chwytliwych rytmów electropopu i 8-bitowych melodyjek z gier komputerowych. Nic więc dziwnego, że to proste i lekkie brzmienie podbija serca dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków wychowanych w popkulturze lat 70. i 80. Koncerty Slagsmålsklubben gwarantują niekontrolowane szaleństwo.

24.00 Silent Disco
Pasaż Kultury
wstęp wolny

czwartek, 5 lipca

21.00 Emika
Pasaż Kultury
wstęp wolny

Emika pochodzi z Czech, ale swoją muzyczną karierę rozpoczynała w 2009 roku w Berlinie, pojawiając się na EP'ce niemieckiej formacji My My. W 2010 roku wydała dwa autorskie single “Dub The Other” oraz “Double Edge”. W swojej pracy czerpie zarówno z doświadczenia klasycznie wykształconego muzyka (studiowała kompozycję i fortepian), jak i fascynacji współczesnymi progresywnymi gatunkami – zwłaszcza dubstepem, w którego rozkwicie brała udział, mieszkając w Bristolu. Wszystkie jej piosenki oparte są na osobistej narracji, którą łączy z tym, co najlepsze w dubstepie, drum&base, elektro czy triphopie. W efekcie powstają neizapomniane, oniryczne, ale zarazem drapieżne utwory, z których wiele doczekało się remiksów przez takie sławy sceny DJ'skiej, jak Pinch, Suba czy Germ. Emika jest wydawana przez legendarną londyńską wytwórnieę Ninja Tune.

23.00 Bass Clef
Pasaż Kultury
wstęp wolny

Producent i trębacz Ralph Cumbers znany pod artystycznym pseudonimiem Bass Clef to wschodząca gwiazda brytyjskiej muzyki elektronicznej, od lat związana z żywymi i inspirującymi scenami Bristolu i Londynu. Zainteresowania Cumbersa obejmują szerokie spectrum nowoczesnych brzmień – od ilustracyjnych ambientowych eksperymentów przez karaibskie rytmy, groovy jazz i taneczne dźwięki electro po korzenne dubstepowe wibracje. Jego najnowszy, świetnie przyjęty album Reeling Skullways wydała kultowa oficyna z Bristolu – Punch Drunk Records. Wszechstronne umiejętności Bass Clefa zaowocowały też doskonałymi remiksami utworów z dorobku takich twórców, jak m.in. afrykańskie gwiazdy z Kasai Allstars, amerykańscy avant-popowcy z Au Revoir Simone czy ekscentryczna Grace Jones.

24.00 Silent Disco
Pasaż Kultury
wstęp wolny

piątek, 6 lipca

18.00 Między Azją a Europą - muzyka romska: Carmen Linares (Es) / Dhoad Gypsies of Rajastan (In) / The Musicians Of The Nile (Eg) / Parno Graszt (Hu) / Hasan Yarimdunya (Tr)
jezioro Malta - Meta
wstęp wolny

Nad jeziorem Malta odbędzie się niezwykły maraton koncertowy z udziałem zespołów z różnych zakątków Azji i Europy. Ideą Nicka Hobbsa - kuratora koncertu, Brytyjczyka od lat mieszkającego w Stambule, jest muzyczna podróż śladami diaspory romskiej w Azji oraz Romów europejskich. Według Hobbsa to właśnie Romowie są ludem najpełniej ucieleśniającym w swojej kulturze wzajemne związki euroazjatyckie. Podczas tego wyjątkowego muzycznego wieczoru, w Poznaniu spotkają się romscy muzycy z Radżastanu, Egiptu, Grecji, Węgier i Andaluzji, reprezentujący niezwykłą kulturową i geograficzną różnorodność ludu, który – pomimo wieków rozdzielenia – pozostaje nadal zjednoczony pod nazwą „Romowie”. Jednak słowo to opisuje raczej pewien stan ducha, tożsamość bliską wszystkim tym, którzy nie ustają w poszukiwaniu lepszego świata, nie chcą się podporządkować; ducha, który pojmuje przyjemność płynącą ze śpiewu i tańca jako jedną z największych ludzkich swobód. Nomadyzm, wolność, przenikanie się wpływów oraz tradycji stworzy pełen energii i emocji muzyczny tygiel.

21.00 Plugawe oko poety – Justyna Szafran i Sztylety
Pasaż Kultury
wstęp wolny

Skład zespołu: wokal: Justyna Szafran; gitara elektryczna: Krzysztof Wiki Nowikow; perkusja, fortepian: Zbigniew Łowżył; instrumenty klawiszowe i perkusyjne, wokal: Cezary Cezi Studniak; kontrsabas, gitara basowa: Marcin Oźóg

23.00 Ballady i Romanse
Pasaż Kultury
wstęp wolny

Ballady i Romanse to wyjątkowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Projekt powołały do życia w 2007 roku w Warszawie siostry Babrara i Zuzanna Wrońskie. Tytuł ich pierwszej płyty, podobnie jak nazwa zespołu, pochodzi od wiersza Władysława Broniewskiego, którego muzyczną wersję zamieścily na płycie Broniewski wydanej w 2006 roku przez warszawską Galerię Raster. Dwa lata późńiej siostry nagrały w kuchni swojego mieszkania debiutancki album. Natychmiast zachwycił on fanów i krytyków, którzy porównywali klimat muzyki Ballad i Romansów do twórczości Coco Rosie. Siostry Wrońskie podążają jednak własną drogą, umiejętnie i z dużym wdziękiem łącząc świetne teksty (często odwojujące się do polskiej poezji), melancholię i ciepłą ironię z brzmieniem retropopu, muzyki elektronicznej i odwołań do nowej fali. Barbara Wrońska jest także wokalistą kultowego zespołu polskiej muzyki alternatywnej – Pustki.

24.00 Silent Disco
Pasaż Kultury
wstęp wolny

sobota, 7 lipca

21.00 Miłobędzka / Zimpel - Tyle tego Ty
wieczór poezji Krystyny Miłobedzkiej z muzyka Wacława Zimpla
Galeria u Jezuitów
wstęp wolny

To poezja skupiona, kontemplująca słowo, poezja wykreślanych wersów, którą konsekwentnie od lat zapisuje jedna z najwybitniejszych poetek naszych czasów. Zajmują ją sprawy codzienne, najmniejsze drobiny tego świata, nasze „współistnienia” i „współtrwania”. Tym, co można by określić tu mianem autorskiego programu czy manifestu, jest nieustanna „konieczność mówienia nowych”. Krystyna Miłobędzka od zawsze była poetką osobną i odrębną, nie wpisującą się w żaden z poetyckich programów. I warto podkreślić, że nie jest to artystyczny czy osobowościowy manifest. Nie czuje się także osobą, która mogłaby siebie uznać za awangardową, pisząc, starała się jednak zawsze przekraczać to, co zastane, porzucać oczywistości…
Przygotowywana przez Malta Festival Poznań 2012 płyta z wierszami Krystyny Miłobędzkiej i muzyką Wacława Zimpla, zatytułowana Tyle tego Ty, powstaje jako wydawnictwo z okazji jubileuszu Autorki. Znalazły się na niej wybrane przez poetkę teksty ze wszystkich dotychczasowych jej zbiorów, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane z towarzyszeniem muzyki.

Czytaj także:
Pomódl się do Matki Boskiej Chińskiej

Pomnik Matki Boskiej wykonany z wyprodukowanych w Chinach przedmiotów codziennego użytku stanął na Starym Rynku.

Laleczki z miski ryżu na Półwiejskiej

Młodzi ludzie siedząc na chodniku, szyli laleczki wypełnione ryżem i układali je na deptaku, budząc zainteresowanie przechodniów. I o to chodziło.

W parku przed Operą tworzą papierowe żurawie (zdjęcia)

Akcja odbywa się ramach tegorocznego festiwalu Malta. Organizatorzy do godziny 18 chcą wykonać tysiąc żurawi. Dołączyć może się każdy chętny.

Festiwal Malta 2012: Tysiąc żurawi origami na Nowe Sytuacje

Artyści związani z Uniwersytetem Artystycznym pokażą nam swoje spojrzenie na Azję. Pierwsze akcje już w piątek!

Azjatycki festiwal Malta 2012

Co ma wspólnego Poznań z Azją? - Okaże się, że Azja jest bardzo blisko nas - zapewniają organizatorzy festiwalu Malta.

Koncert: Faith No More zagrają w Poznaniu na Malcie!

Legendarny kalifornijski zespół w lipcu wystąpi nad Jeziorem Maltańskim na jedynym koncercie w Polsce.



**

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto