Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyka w obozach zagłady – niezwykły koncert w Starej Rzeźni

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
chór UAM
chór UAM mat. pras.
Choć trudno w to uwierzyć, w obozach koncentracyjnych więźniowie starając się zachować pozory normalności, nie zapominali o muzyce. Temu tematowi zostanie poświęcony rozpoczynający się 1 maja projekt.

Pomysłodawcą projektu „Muzyka w obozach zagłady” jest Marcin Sompoliński.
- Osiem lat temu przeczytałem artykuł na ten temat, który wydał mi się wstrząsający, ale jednocześnie fascynujący – opowiada. – Bo przecież to zestawienie najgorszych upokorzeń, jakich może doświadczyć człowiek z czymś takim jak sztuka jest czymś niezwykłym.

Jak zapewnia Sompoliński, pomysł zorganizowania koncertu narodził się niemal natychmiast, ale musiało minąć trochę czasu, aby pojawiły się okoliczności sprzyjające realizacji. Takie pojawiły się właśnie teraz – chodzi m.in. o zdobycie dofinansowania z konkursu Unii Europejskiej.

Koncert odbędzie się po kolei w trzech państwach – Polsce, Niemczech i Izraelu. W Poznaniu koncert zaplanowano na 6 maja w Starej Rzeźni – początek o godz. 20.30. Bezpłatne wejściówki można odbierać w CK Zamek.

- Zdaję sobie sprawę, że na koncercie mogą się pojawić elementy szokujące dla publiczności, ale sam temat jest szokujący – uważa dyrygent. – To jednak ma być program o triumfie humanizmu, o tym, że nawet w najgorszych warunkach człowiek potrafi zachować godność.

Z ustaleń badaczy wynika, że muzyka towarzyszyła więźniom we wszystkich obozach, także w podpoznańskim Żabikowie.
- Z relacji więźniów wiemy, że pieśni odgrywały w obozie bardzo ważną rolę – opowiada Anna Ziółkowska, dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. – Były śpiewane, nucone, gwizdane. Dodawały otuchy, pomagały przetrwać.

Jak zapowiada Sompoliński na program koncertu złożą się utwory muzyki klasycznej, ale też ludowej muzyki żydowskiej, a także improwizacja na akordeonie.

Ale „Muzyka w obozach zagłady” to nie tylko koncert. Już 1 maja odbędzie się wernisaż wystawy Katarzyny Nawilajek-Mazurek pt. „Muzyka w okupowanej Polsce” w sali 213 CK Zamek. Będzie można ją podziwiać do 15 maja. Osiem dni później otwarta zostanie natomiast wystawa fotograficzna Katarzyny Zalewskiej „Przeszłością zjednoczeni”. Z kolei 5 maja w Sali Lubrańskiego odbędą się otwarte wykłady poświęcone nie tylko muzyce w obozach zagłady, ale także m.in. relacjom między Polakami, Żydami i Niemcami w Poznaniu na przestrzeni wieków.

Projekt oprócz Poznania odbędzie się także w Hannoverze i Ra’anana. Szczegółowy program na stronie www. musicindeathcamps.eu.




**

**

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto