Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Dębinie zamieszkały miejskie pszczoły. Przyczynią się do poprawy klimatu, a Poznań da im bezpieczne schronienie. Obejrzyj zdjęcia!

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W pasiece miejskiej na Dębinie stanęło osiem uli.

Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W pasiece miejskiej na Dębinie stanęło osiem uli. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->UM
Już od dwóch tygodni w miejskiej pasiece na poznańskim Dębinie niestrudzenie pracują pszczoły z trzech rodzin. Już niedługo będzie ich tam więcej – do końca roku w pasiece tętnić życiem będzie aż osiem uli.

Pierwsza miejska pasieka powstała na Cytadeli dwa lata temu. Nieopodal został też zasadzony miododajny ogród. W ubiegłym roku po raz pierwszy mogli skosztować miodu wyprodukowanego przez komunalne pszczoły.

Pszczoły w Poznaniu - rodziny rozwojowe

Pasieka na Dębinie, w której zasiedlono pszczoły dwa tygodnie temu jest kolejną.

- Na razie są tam trzy pszczele rodziny - mówi Mateusz Kęsy, apodiolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i opiekun pasieki. - Ponieważ rodziny są młode w tym roku na pewno z tej pasieki nie będzie jeszcze miodu. Na razie nasza praca skupia się na zadbaniu o owady od strony zdrowotnej. Docelowo na Dębinie ma znaleźć swoje miejsce osiem pszczelich rodzin. To korzystne oczywiście dla pszczół, ale też dla miasta - dodaje.

O tym, że sytuacja owadów zapylających (pszczół, ale też chrząszczy i motyli) jest coraz trudniejsza mówi się już od wielu lat.

Czytaj także

- Zasadniczym powodem jest działanie człowieka - wyjaśnia Mateusz Kęsy. - Zmniejszająca się liczba owadów zapylających jest uważana za jedno z najpoważniejszych zagrożeń ekologicznych. Owady giną, bo znikają ich siedliska. Mniejsza liczba owadów powoduje, że giną kolejne gatunki roślin. I spirala się nakręca.

Żeby odwrócić te tendencje konieczne są działania, które stworzą m.in. pszczołom lepsze warunki. Jednym z nich jest tworzenie pasiek, gdzie to tylko możliwe. Miasto nie jest gorszą lokalizacją niż inne.

Klimat dla pszczół, pszczoły dla klimatu

- Miejski miód jest równie dobry jak ten zbierany na terenach rolniczych czy w lasach - podkreśla Mateusz Kęsy. -A obecność pszczół ma znaczenie nie tylko dla roślin bezpośrednio przez nie zapylanych, ale też sprzyja rozmnażaniu się drzew i krzewów. One stanowią nie tylko rezerwuar wody, ale też w lecie obniżają temperturę. Mówimy tu o różnicach nawet 10 stopni. To przy bardzo upalnych latach ma niebagatelne znaczenie.

Czytaj także

Można więc powiedzieć, że już teraz pszczoły troszczą się o kondycję miejskich lasów na Dębinie. Od przyszłego roku będą miały swój wkład w promocję miasta.

- W tym roku nie doczekamy się już zbiorów, ale na poznański „Miód w sznupie” warto poczekać do przyszłego roku - mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.

Czytaj także

Inne działania służące poprawie kondycji owadów zapylających to także instalowanie dla nich schronień, a także sianie i sadzenie roślin miododajnych. Poznaniacy podróżujący komunikacją miejską mieli okazję dostać ich sadzonki z okazji Międzynarodowego Dnia Pszczół.

"Miododajne miasta" - Oborniki i Szamotuły

Ale propszczele działania nie ograniczają się tylko do stolicy Wielkopolski.

- W ramach projektu „Miododajne miasta”, realizowanego pod patronatem stowarzyszeń Rzecznicy Nauki i Centrum Promocji Ekorozwoju organizujemy też spacery z przewodnikiem, w czasie których uczymy rozpoznawać owady, warsztaty budowania domków dla nich czy dotyczące roślin miododajnych. Tłumaczymy, że ich obecność na balkonie czy w ogrodzie nie zagraża zdrowiu domowników - relacjonuje Mateusz Kęsy. - Ostatnio dołączyły też Szamotuły i Oborniki. Wszystkie te działania mają na celu najważniejszą zmianę - zmianę świadomości. Ostatecznie ona dla stanu przyrody ma kluczowe znaczenie.

ZOBACZ TEŻ:

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto