Na Jeżycach powstanie nowy park o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych. Zobacz wizualizacje

ICH
Widok na nowy park miejski o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych - wizualizacja.
Widok na nowy park miejski o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych - wizualizacja. MPU
Teren tzw. Nowych Jeżyc położony jest pomiędzy ulicami Żeromskiego, Dąbrowskiego, Kościelną oraz nasypem kolejowym i ma powierzchnię ok. 58 ha. Poznańscy radni uchwalili właśnie nowe plany zagospodarowania przestrzennego. Dzięki nimi w tym miejscu oprócz zabudowy mieszkaniowej ma powstać także park o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Poznania radni podjęli dwie uchwały w sprawie kolejnych planów miejscowych dla obszaru Jeżyc. Obejmują one centralną część całego opracowania pomiędzy ulicami Dąbrowskiego, Kościelną, św. Wawrzyńca i Janickiego.

- To właśnie tu znajdują się dwa niezwykle istotne elementy dla całego terenu - nowy park miejski o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych oraz plac publiczny wraz z deptakami łączącymi centralną część założenia z ulicą Dąbrowskiego

- mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Poznań: Wyburzają domy przed budową trasy tramwajowej na Naramowice

Projekt urbanistyczny dla całego terenu tzw. Nowych Jeżyc powstał dzięki współpracy z mieszkańcami i potencjalnymi inwestorami. W ramach prac nad poszczególnymi projektami planów miejscowych odbyło się kilkanaście publicznych spotkań z mieszkańcami, w trakcie których projektanci Miejskiej Pracowni Urbanistycznej nie tylko prezentowali swoje pomysły, ale również wsłuchiwali się w postulaty uczestników tych spotkań.

Nowe Jeżyce: Powstanie nowy park

Koncepcja zagospodarowania terenu tzw. Nowych Jeżyc jest oparta na kilku kluczowych elementach, jednym z nich jest układ komunikacyjny tego obszaru. Zgodnie z przyjętymi założeniami przez teren "Nowych Jeżyc", wzdłuż nasypu kolejowego, planowana jest nowa miejska arteria komunikacyjna (tzw. nowy odcinek ulicy św. Wawrzyńca od ulicy Żeromskiego do ulicy Kościelnej).

Dodatkowo przez teren ten przebiegać będzie nowa droga publiczna pomiędzy ulicą Janickiego oraz ulicą Kościelną, wzdłuż której planowany jest szpaler drzew (nowa ul. Nad Seganką), która będzie stanowić oś komunikacyjną dla całego obszaru objętego opracowaniem. Ważnym elementem tej koncepcji jest również nowy park miejski w centralnej część opracowywanych projektów planów, który będzie służyć mieszkańcom jako przestrzeń wypoczynku i rekreacji. Będzie tam można zlokalizować urządzenia sportowo-rekreacyjne (np. boiska sportowe), a także place zabaw oraz ścieżki piesze i rowerowe wraz z całą niezbędną małą architekturą.

Warto także zwrócić uwagę na nową przestrzeń publiczną, publiczny plac miejski, który zlokalizowany będzie pomiędzy ul. Dąbrowskiego a nową ulicą Nad Seganką. W założeniach planistycznych do placu, którego powierzchnia porównywalna jest z rynkiem Jeżyckim, prowadzić będą publiczne deptaki. W zabudowie zlokalizowanej wzdłuż nich oraz na placu miejskim mają się pojawić punkty usługowe i handlowe.

Całe założenie planistyczne dla tzw. Nowych Jeżyc zakłada realizację zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub zabudowy usługowej nawiązującej do charakteru dzielnicy, wytwarzające nowy układ urbanistyczny na terenach poprzemysłowych. W ich otoczeniu zakłada się realizację nieogrodzonych miejsc zieleni określonych jako przedogródki.

W przyjętych założeniach projektowych dominować będzie zabudowa o wysokości 21 m, z dopuszczeniem miejscowych przewyższeń. Plan wyznacza również, w rejonie ulicy Dąbrowskiego oraz w rejonie nowej ulicy Nad Seganką, strefę lokalizacji zabudowy podwyższonej, nawiązującej parametrami do istniejącej wysokiej zabudowy usługowej na terenie Jeżyc. Ponadto w parterach budynków umożliwia się wytworzenie pierzei handlowych, zlokalizowanych wzdłuż najważniejszych ulic.

Zobacz wizualizacje:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie