Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nad jeziorem w Swarzędzu powstanie park botaniczny

Maciej Roik, SAGA
Chronione gatunki roślin, ścieżki rowerowe, pomosty i punkty obserwacyjne, z których mieszkańcy Swarzędza będą mogli podziwiać taflę jeziora – tak ma wyglądać park botaniczny, który zacznie powstawać jeszcze w tym roku.

To nie wszystko, bo wkrótce ma także odejść w niepamięć brudna woda w swarzędzkim jeziorze. Cel jest taki, by okolica swarzędzkich ośrodków sportu, stała się jednym z najatrakcyjniejszych miejsc spacerowych w mieście.

– O tym, w jaki sposób przywrócić okolice Jeziora Swarzędzkiego mieszkańcom, myślimy od wielu lat – mówi Zbigniew Zastrożny, dyrektor Wydziału Rozwoju Gminy w UMiG w Swarzędzu. – W zeszłym roku zrodził się pomysł na stworzenie w okolicy ośrodków sportowych ogrodu botanicznego. Dlaczego akurat ogrodu? Bo nie raz docierały do nas sygnały od mieszkańców, że w Swarzędzu jest zbyt mało terenów zielonych – dodaje.

Koncepcję botanika stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zgodnie z założeniami, park ma być nie tylko miejscem spacerów, ale także rowerowych wycieczek. Na terenie 11 hektarów zostaną posadzone rośliny, które – co nie jest normą w innych ogrodach – będzie można nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć.

– W okolicy Poznania działa kilka parków botanicznych, ale wszystkie są zorganizowane w tradycyjny sposób, gdzie z dużym nakładem sił i środków utrzymuje się rośliny w warunkach znacznie odbiegających od naturalnych – mówi Paweł Urbański, jeden z autorów koncepcji parku. – Nad Jeziorem Swarzędzkim ma powstać ogród o charakterze proekologicznym, w którym gatunki rosnąć będą w warunkach naturalnych.

Jak podkreśla Paweł Urbański, na roślinność mają się składać rodzime gatunki, o których ludzie coraz częściej zapominają. A wśród nich pełnik europejski czy pływające w zbiornikach wodnych grzybienie białe i grążel żółty.

Botanik został również pomyślany jako miejsce edukacji dla dzieci i młodzieży. Dlatego pojawią się tam tablice informacyjne na których będzie można przeczytać, co rośnie na terenie ogrodu, a w internecie ma się pojawiać przewodnik, który umożliwi nauczycielom zaplanowanie lekcji terenowej. Pierwsze prace na terenie parku mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Założenie ogrodu botanicznego jest jednak tylko częścią szerszego planu, według którego cała okolica ośrodków sportowych ma służyć mieszkańcom. Dlatego wzdłuż jeziora wybudowano ścieżki pieszo-rowerowe, a jeszcze w tym roku ma się rozpocząć jego oczyszczanie. Jak podkreślają urzędnicy, na przestrzeni dwóch lat będą mogli się w nim kąpać mieszkańcy.

Na Jeżycach

W latach 20. XX wieku Ogród Botaniczny powstał w Poznaniu. Dziś zajmuje 22 hektary i należy do UAM. Jest otwarty dla publiczności od 1 maja do 31 października, poza szklarniami, które są prowadzone w celach badawczych i dydaktycznych. Dumą szklarni jest welwiczja osobliwa – jedyny kwitnący okaz w Polsce – oraz lotos. W ogrodzie, pod gołym niebem, utworzono m.in. działy: roślin ozdobnych, roślin wodnych i bagiennych, rzadkich i ginących, alpinarium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto