Nadzwyczaj szczelna obrona Atlasu/Stali

Ryszard Binczak
Na trzy minuty przed końcem spotkania o mistrzostwo Dominet Bank Ekstraligi koszykarze Atlasu/Stali Ostrów Wielkopolski prowadzili ze Śląskiem/ASCO Wrocław ledwie jednym punktem – 60:59.

Dzięki wspaniałej obronie w samej końcówce oraz skutecznie wykonywanym rzutom wolnym podopieczni Andrzeja Kowalczyka pokonali wrocławian 73:64. – Dzięki temu zwycięstwu nie straciliśmy kontaktu z czołówką i nadal walczymy o miejsce w czołowej czwórce – stwierdził po meczu szkoleniowiec Atlasu/Stali.
Wrocławianie słyną w lidze z doskonałej obrony. Ale tym razem gracze Atlasu/Stali kompletnie ich zaskoczyli. Po czterech minutach prowadzili już 10:0. Dawid Przybyszewski, który wyszedł w pierwszej piątce, zupełnie wyłączył z gry Jareda Homana. Center Śląska nie potrafił przepchać się pod sam kosz, a z półdystansu miał fatalną skuteczności, poniżej 30 proc.
– Trener bardzo mnie zaskoczył, wysyłając do boju od pierwszych minut – mówi Dawid Przybyszewski, środkowy Atlasu/Stali. – Poczułem, że jestem ważnym zawodnikiem tej drużyny i nie mogłem szkoleniowca zawieść.
Goście pierwsze swoje punkty zdobyli dopiero w szóstej minucie, i to z rzutów wolnych. Niestety, z czasem i oni wzmocnili swoją obronę i w 13. minucie wyszli na prowadzenie 19:15. Do końca drugiej kwarty ostrowianie gonili rywali, ale bezskutecznie. Dopiero w trzeciej odsłonie gracze Atlasu/Stali pokazali lwi pazur. Ciężar zdobywania punktów wziął na siebie Wojciech Szawarski, który trafiał zarówno za dwa, jak i za trzy punkty (skuteczność 80%). Szawarski zdobył 28 punków, w tym 15 po trójkach.