Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Najdłuższa Kiełbasa Świata" na Starym Rynku

Redakcja
Happening kulinarny "Najdłuższa Kiełbasa Świata" czy parada ...
Happening kulinarny "Najdłuższa Kiełbasa Świata" czy parada ... archiwum/Radek Rakowski
Happening kulinarny oraz parada kucharzy i rzeźników - to tylko niektóre z atrakcji niedzielnej imprezy "Świętomięs Polski".

Impreza odbędzie się w niedzielę, 11 września na Starym Rynku.
- Chcemy promować polskie mięso - przyznaje Tadeusz Wika, dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, która jest jednym z organizatorów Świętomięsa Polski.


Świętomięs Polski 2011
Niedziela, 11 września - Stary Rynek
godz. 10-20


Świętomięs Polski rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 20. Rano uruchomiony zostanie kocioł, w którym kucharze przygotowywać będą specjalną potrawę na bazie mięsa wołowego, wieprzowego i drobiowego - o godz. 15 będzie można jej skosztować. Organizatorzy przygotowani są na wydanie 5-6 tysięcy porcji!

O godz. 13 ma się rozpocząć happening kulinarny, w ramach którego na Starym Rynku ma powstać kiełbasa o długości... 550 metrów.

Wcześniej, o godz. 11.50 z placu Wolności wystartuje parada ponad 100 kucharzy i rzeźników w charakterystycznych strojach. Przejdą oni wraz z artystami z teatru "Z głową w chmurach" i orkiestrą dętą z Lwówka ulicą Paderewskiego do Starego Rynku.

Na scenie przed ratuszem będzie można też posłuchać koncertów, a na stoiskach promocyjnych spróbować wyrobów przygotowanych przez producentów i przetwórców mięsa.
- Nasza impreza ma charakter promocyjny, a nie komercyjny - podkreśla Andrzej Łyszyk. - Na Starym Rynku nie będzie więc prowadzona sprzedaż wędlin.

Impreza ma pokazać, jak bogate są polskie tradycje przetwórstwa i produkcji wędlin oraz jak ważnym składnikiem diety jest mięso.
- Mało kto wie, że na przykład słynna włoska szynka parmeńska w większości wykonywana jest z polskiego mięsa - mówi Tadeusz Wika.

Dlatego też środowisko polskich rzeźników i wędliniarzy od wielu lat myślało o zorganizowaniu wydarzenia, które w niekonwencjonalny sposób przypominałoby polskim konsumentom, że istnieje coś takiego jak wartościowe polskie mięso.

Nieprzypadkowa jest data i miejsce imprezy - dzień po Świętomięsie Polski rozpoczynają się targi Polagra, na które przyjedzie wielu europejskich ministrów rolnictwa i liczący się wystawcy z całego świata.

- W ramach strefy "Mięso z Polski w kuchniach świata" potrawy przygotowywać będą między innymi kucharze z Indonezji czy Mongolii - wyjaśnia Andrzej Łyszyk, producent imprezy, która odbędzie się w Poznaniu po raz pierwszy. - W innych strefach chcemy promować mięso nie tylko poprzez kulinaria, ale także naukę i sport.

W strefie "Mięso dla zdrowia" odbywać się będą prelekcje i spotkania z technologami żywności, dietetykami, lekarzami i psychologami, a w strefie "Mięso dla sportu" będzie można zobaczyć pokazy sprawności fizycznej z udziałem zapaśników i kulturystów.

Za organizację imprezy oprócz Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej odpowiadają Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP oraz Związek Rzemiosła Polskiego.





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto