18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najdziwniejsze imiona, jakie można nadać dziecku w Polsce

ZSN
sxc.hu
Abigail, Jozue, Petronella i Sylwana - to tylko niektóre z imion dopuszczonych przez Radę Języka Polskiego w aneksie do obowiązującego wykazu imion, z którego korzystają urzędy stanu cywilnego. Lista się zmienia, bo fantazja rodziców w wymyślaniu imion dla dziecka nie zna granic.

Listę imion, jakie można nadać dziecku reguluje Prawo o aktach stanu cywilnego. Dzięki niemu kierownik urzędu może odmówić nadania dziecku więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego i nieprzyzwoitego, imienia w formie zdrobniałej lub takiego, które nie pozwala odróżnić płci dziecka. Przepisy zalecają też nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski, czyli np. Jan a nie John, Małgorzata - nie Margareta.

TOP 10: Popularne imiona w Poznaniu. Dla chłopca Jakub, dla dziewczynki Julka

Tymczasem fantazja rodziców jest nieograniczona. Opiniowaniem ich pomysłów zajmuje się Rada Języka Polskiego. Pytania o imiona, na jakie muszą odpowiadać językoznawcy, potrafią zadziwić.

"(…) chciałabym swojej córeczce (…) dać na imię Milka. Przyznam, że wywołuje to różne opinie wśród znajomych i rodziny, mnie jednak interesuje fachowa opinia w tym temacie" - pisze jeden z rodziców.

"W naszym odczuciu imię Milka mogłoby narazić Pani córkę na nieprzyjemności, ponieważ bezsprzecznie kojarzy się z popularną w Polsce czekoladą, której marketingowym znakiem rozpoznawczym jest krowa" - to odpowiedź dr Katarzyny Kłosińskiej, którą można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Rady Języka Polskiego.

Inny z rodziców zwrócił się za to z pytaniem o możliwość nadania dziecku imienia Merkucjo, które jest spolszczeniem wymyślonego przez Williama Szekspira imienia Mercutio.

I tutaj odpowiedź językoznawców nie pozostawia złudzeń. "Moim zdaniem, jeżeli przez przeszło 300 lat nikomu nie przyszło do głowy, by nazwać swego syna Merkucjo, jest mało prawdopodobne, by to imię spodobało się Pani synowi" - wyjaśnia na stronie prof. dr. hab. Walery Pisarek.

W 2007 roku Rada Języka Polskiego sporządziła aneks do wykazu imion, z którego korzystają urzędy stanu cywilnego. Jak wyjaśniają językoznawcy, imiona, które się w nim znalazły, są zgodne z zasadami ortograficznymi polszczyzny oraz spełniają kryteria wskazane w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego.

Wśród dopuszczonych imion możemy znaleźć m.in. takie jak: Abigail, Arian, Brajan, Cyntia, Domicella, Jessica, Jozue, Kewin, Marietta, Natan, Nikoletta, Petronella, Rajner, Stella, Sylwana czy Syntia.

Ponadto Rada przygotowała listę imion, których nie powinno się nadawać dzieciom:

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika, Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto