Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsi modelarze i ich prace w Poznaniu

Redakcja
Staranność wykonania i zgodność z oryginałem to najważniejsze cechy dobrze wykonanych modeli redukcyjnych.

Modelarstwo redukcyjne polega na odtwarzaniu w określonej skali pomniejszenia możliwie wiernych kopii obiektów, istniejących w rzeczywistości.

W sobotę i niedzielę modele redukcyjne można było oglądać w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 2 w Poznaniu, gdzie odbyły się III Otwarte Mistrzostwa Poznania Plastikowych Modeli Redukcyjnych.

Celem mistrzostw była popularyzacja modelarstwa redukcyjnego, wiedzy historycznej, wojskowej i technicznej wśród młodzieży, a także konsolidacja środowiska i wymiana doświadczeń między modelarzami.

- Do konkursu zgłoszono ponad 200 modeli - wyjaśnia Krzysztof Musielski, prezes Stowarzyszenia Sportów Modelarskich Hercules III, które jest organizatorem mistrzostw. - Poziom tego modelarstwa jest z roku na rok coraz wyższy. W konkursie oceniamy przede wszystkim staranność wykonania, czyli pierwszy element, który rzuca się w oczy. Ważna jest również zgodność z oryginałem.

Modele redukcyjne wykonane są najczęściej z plastiku, a większość modelarzy korzysta z gotowych zestawów, które można kupić w sklepach. Zdarzają się jednak też modele budowane od podstaw, na podstawie planów czy zdjęć. Często wprowadzane są zmiany, np. inna wersja malowania.

Czym modelarstwo redukcyjne różni się od innych form modelarstwa? Przede wszystkim statycznością. Modele redukcyjne najczęściej nie latają, nie pływają, nie jeżdzą. Dzięki temu można je odtworzyć z dużą dokładnością.

Do poznańskiego konkursu zgłoszono samoloty, pojazdy wojskowe i cywilne, okręty, figurki i dioramy. I tak w sali gimnastycznej szkoły przy al. Niepodległości można było zobaczyć m.in. niemieckie działo kolejowe 280 mm k5(e) "Leopold", Mark A (WhippeT) - brytyjski czołg z okresu I wojny światowej, Heinkel He 162 - drugi niemiecki myśliwiec przyjęty na wyposażenie Luftwaffe podczas II wojny światowej, okręt podwodny U-176.
Poza konkursem nie mogło zabraknąć ciężkiego czołgu PzKpfv VI Tiger, który zasłynął podczas walk w Poznaniu w 1945 roku.

- Jestem zszokowany poziomem konkursu - mówi Krzysztof Musielski. - W zeszłym tygodniu odbyły się Mistrzostwa Polski. Koledzy, którzy je sędziowali, twierdzą, że poziom niektórych modeli wystawionych u nas jest wyższy. Poza tym ich liczba jest w Poznaniu czterokrotnie wyższa.

Otwarte Mistrzostwa Poznania Plastikowych Modeli Redukcyjnych odbyły się w stolicy Wielkopolski po raz trzeci. Pierwsza edycja miała miejsce w 2002 roku na terenie nieistniającej już Wyższej Szkoły Oficerskiej na Golęcinie. Imprezę reaktywowano 6 lat później i przeniesiono do Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 2, gdzie Stowarzyszenie Sportów Modelarskich Hercules III ma swoją pracownię.




Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto